ΒΟΛΕΪ

Το πανόραμα των φιλικών (27/9)

Το Sport24.gr σας παρουσιάζει όλα όσα έγιναν στα φιλικά που έδωσαν οι ομάδες της Α1 βόλεϊ των ανδρών το Σάββατο (27/9). Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα.

Γεμάτο φιλικούς αγώνες για τις ομάδες της Α1 ήταν το Σάββατο (27/9) με πολλές και ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις. Διαβάστε αναλυτικά τι έγινε σε όλα τα παιχνίδια, τα αποτελέσματα καθώς και το πρόγραμμα των φιλικών της Κυριακής.

Με όπλο το σερβίς ο Παμβοχαϊκός

Με πρωταγωνιστή το Μάκη Κανέλλο στο σερβίς, ο Παμβοχαϊκός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-1 (25-22, 28-26, 18-25, 25-19) στον πρώτο αγώνα της 2ης ημέρας του 2ου τουρνουά «Άκης Αθανασόπουλος» που γίνεται στη Νέα Πέραμο. Τα σερβίς του Κανέλλου στο 4ο σετ και οι καθοριστικές επιθέσεις του Ασπιώτη έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Βραχατίου.

Στο 1ο σετ, Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά, και με προεξάρχοντα τον Ολλανδό Χόι, πήρε ένα αρχικό +4 (3-7, 4-8), ωστόσο ο Παμβοχαϊκός επέστρεψε και ισορρόπησε, με το Στεβάνοβιτς να είναι καθοριστικός (14-14). Μετά το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16), οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τον Πρωτοψάλτη να παίρνει τις περισσότερες επιθέσεις, και τελικά να είναι ο «μοιραίος», με ένα χαμένο σερβίς (22-20), και μια άστοχη επίθεση, που έδωσε και το σετ στον Παμβοχαϊκό με 25-22.

Το 2ο σετ ήταν εξαρχής ντέρμπι, με τις ομάδες να πηγαίνουν από κοντά σε όλη τη διάρκεια, με τους «πράσινους» να έχουν ένα μικρό προβάδισμα, έως και το 14-16 του δεύτερου τεχνικού τάιμ άουτ. Σ' εκείνο το σημείο, ο Παμβοχαϊκός πέρασε μπροστά με ένα σερί 3-0 (17-16), και έκτοτε το ματς έγινε ντέρμπι, με το Τριφύλλι να μην εκμεταλλεύεται το μοναδικό σετ μπολ του, και τον Στεβάνοβιτς να «τελειώνει» τη δουλειά σε κόντρα μπάλα για το 28-26.

Το 3ο σετ ήταν μια σειρά από λάθη και από τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να βελτιώνεται με το πέρασμα του σετ, ανοίγοντας τη διαφορά και πηγαίνοντας με +7 στο τεχνικό τάιμ άουτ. Η αντίδραση από πλευράς Παμβοχαϊκού δεν ήρθε ποτέ, με τον Παναθηναϊκό να μείωνει στα σετ με άνεση (18-25).

Υπόθεση του πολύ σταθερού Παμβοχαϊκού ήταν το τέταρτο σετ. Η ομάδα του Κλαρούδα πήρε εξαρχής το προβάδισμα (8-4), και με τους εξαιρετικούς Ασπιώτη και Κανέλλο στο σερβίς, μετέτρεψε το 8-5 σε 16-8 (3 συνεχείς άσσους ο Κανέλλος). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να γυρίσει στο σετ, ωστόσο ο Παμβοχαϊκός είχε τις λύσεις, και με Ασπιώτη, Νέμεθ και Βούλιν να τελειώνουν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, επικράτησε τελικώς με 25-19.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 28-26, 18-25, 25-19)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κλαρούδας): Τερζής, Στεβάνοβιτς, Νέμεθ, Παπαδόπουλος, Τσουκ, Κανέλλος / Ζήσης (λ), Ασπιώτης, Γεωργίου, Βούλιν, Σαρικεΐσογλου, Δρόγκαρης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής, Πρωτοψάλτης, Χόι, Κουκ, Καμίνσκι, Πανταλέων / Πολυχρονιάδης (λ), Λουκάς.

Εύκολα η ΑΕΚ

Με πολλές αλλαγές στην αρχική της σύνθεση και τον Γκούζντα να επιστρέφει στο βασικό σχήμα, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 3-0 απέναντι στην Κύζικο Νέας Περάμου για τη δεύτερη μέρα του τουρνουά «Άκης Αθανασόπουλος». H AEK αγωνίστηκε χωρίς τους Κρνιτς, Ανδρεάδη, Πέτρογλου, Παπαδημητρίου

Η Ένωση πήρε το προβάδισμα από νωρίς (8-5), ενώ προϊόντος του χρόνου, άνοιξε και άλλο τη διαφορά στο σκορ (19-12). Η Κύζικος δεν είχε αντίδραση, με το σετ να καταλήγει εύκολα στην στην ΑΕΚ (25-16).

Το 2ο σετ, σε αντίθεση με το πρώτο η Κύζικος ζόρισε την ΑΕΚ. Βρισκόταν καθ όλη τη διάρκεια του σετ μπροστά στο σκορ, φτάνοντας μέχρι και το +4 (15-19). Σε εκείνο το σημείο ο Μαντέκας πήγε στο σερβίς δυσκολεύοντας την υποδοχή των διοργανωτών, σε συνδυασμό με την εξαιρετική απόδοση του Μπάλσα Ραντούνοβιτς, η Ένωση γύρισε τούμπα το σετ (21-19), το οποίο και τελικά κέρδισε με 26-24.

Ίδιο σκηνικό με το 1ο σετ , είχαμε και στο 3ο σετ. Η ΑΕΚ πήρε από την αρχή το προβάδισμα, το οποίο και κράτησε μέχρι το τέλος για το 3-0. Πλέον χρειάζεται αύριο ένα πόντο απέναντι στο Παναθηναϊκό, για να είναι αυτή που θα κατακτήσει το τουρνουά «Άκης Αθανασόπουλος».

Τα σετ: 3-0 (25-16, 26-24, 25-18)

ΑΕΚ (Eλγκέτα): Μαντέκας, Γεωργιάδης, Ραντούνοβιτς, Παγιάν, Κατσανεβάκης, Μπουρκόφσκι / Γκούζντα (λ), Ίλιτς, Οικονόμου, Μιχαλόπουλος,

ΚΥΖΙΚΟΣ (Μπακοδήμος): Τσέργας, Βαρδής Χ., Μελλές, Μπεκιάρης, Παπασιδέρης, Θεοδωρόπουλος / Πλεμμένος (λ), Βαρδής Στ.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ «ΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ»

Παρασκευή 26 Σεπτεμβρίου

17.00: Παναθηναϊκός – Κύζικος Νέας Περάμου 3-0 (25-17, 25-22, 25-15)

19.00: ΑΕΚ – Παμβοχαϊκός 3-1 (25-19, 22-25, 33-31, 25-22)

Σάββατο 27 Σεπτεμβρίου

17.00: Παναθηναϊκός – Παμβοχαϊκός 1-3 (19-25, 25-22, 31-33, 22-25)

19.00: ΑΕΚ – Κύζικος Νέας Περάμου 3-0 (25-16, 26-24, 25-18)

Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου

17.00: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός

19.00: Κύζικος Νέας Περάμου – Παμβοχαϊκός

"Καθάρισε" με Πλάνιντς ο Φοίνικας

Ο Α.Ο.Φοίνικας Σύρου νίκησε την βουλγαρική Γκάμπροβο με 3-0 σετ στον δεύτερο αγώνα της 2ης ημέρας του 2ου διεθνούς τουρνουά Νοτίου Αιγαίου που γίνεται στη Σύρο.

Μπορεί χθες να μην έγινε το παιχνίδι με τη Λαμία λόγω του μπλακ-άουτ από τη νεροποντή, ωστόσο σήμερα αυτός που… άστραψε και βρόντηξε ήταν ο Φοίνικας

Η ομάδα της Σύρου έκανε εξαιρετική εμφάνιση και γέμισε ικανοποίηση στους φίλους της που γέμισαν το «Δ.Βικέλας».

Με μεγάλο όπλο και πάλι το μπλοκ και με πολύ καλό βαθμό σε όλους τους τομείς, οι παίκτες του Ράτκο Παβλίσεβιτς δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους και γέμισαν χαρά και ικανοποίηση τους περίπου 400 φιλάθλους που έδωσαν το παρών στο “Δ. Βικέλας” παρά τις πολύ κακές καιρικές συνθήκες που επικρατούν στο νησί.

Ο Παβλίσεβιτς ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Παναγιώτη Παπαδόπουλο στα άκρα, προστατεύοντας τον Λάππα για προληπτικούς λόγους λόγω μικροενοχλήσεων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-16, 25-17)

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Ντάμποβιτς 5 (1/1 επ., 4 μπλοκ), Ντόκιτς 8 (8/12 επ.), Πλάνιντς 11(10/13 επ., 1 άσος, 82% υπ.-45% αρ.), Παπαδόπουλος Π. 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ.-62% αρ.), Χαραλαμπίδης 3 (3/4 επ.), Παπαδόπουλος Χ. 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Εφραιμίδης (λ-78% υπ.-56% αρ.), Αρβανίτης, Μουρούτης.

ΓΚΑΜΠΡΟΒΟ (Γερασίμοφ): Κιτσούκοφ, Λέκοφ 6 (6/8 επ.), Μπισούροφ 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ.-50% αρ.), Βούλντζεφ 5 (5/9 επ., 84% υπ.-36% αρ.), Βλάσεφ 4 (4/6 επ.), Βράτσεφ 4 (4/8 επ.), Ντάπεφ (λ-90% υπ.-80% αρ.), Στεφάνοφ 2 (2/4 επ.), Ντανόφσκι (0/2 επ.), Γκριγκόροφ 1 (1/1 επ.), Ζίκμοφ

Νίκη με δοκιμή για την Κηφισιά

O A.O.Kηφισιάς νίκησε με 3-2 σετ τον Γ.Σ.Λαμία στον πρώτο αγώνα της 2ης ημέρας του 2ου διεθνούς τουρνουά Νοτίου Αιγαίου που γίνεται στη Σύρο. Η Κηφισιά δοκίμασε τον Σέρβο ακραίο Ντούσαν Στογιάλοβιτς.

Τα σετ: 3-2 (18-25, 25-18, 20-25, 25-22, 15-09)

Α.Ο.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Σουλτανόπουλος, Φεράρα, Παπαγγελόπουλος, Γιοβάνοβιτς, Κόβαλτσουκ, / Ταμπουρατζής (λ), Χατζηπροδρόμου, Κόντος, Στογιάλοβιτς.

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Mακίμπιν, Παπαδόπουλος, Γκιμαράες, Καβαδάς, Μαδούρας, Γκιρτζικης / Μακάνα Τσιπ (λ), Καρβούνης, Αλεξίου, Χήρας, Βλαχόπουλος, Κουτσονίκας.

*Η Οργανική Επιτροπή του τουρνουά θα αποφασίσει το πρωί της Κυριακής εάν θα διεξαχθεί ο αγώνας μεταξύ του Α.Ο.Φοίνικα και του Γ.Σ.Λαμία που αναβλήθηκε λόγω διακοπής ρεύματος το βράδυ της Παρασκευής.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

Παρασκευή 26 Σεπτεμβρίου 2014

17:30: ΑΟ Κηφισιάς – CVC Gabrovo 3-2 (25-21, 26-28, 23-25, 25-13, 15-11)

20:00: Φοίνικας Σύρου – ΓΣ Λαμία ματαιώθηκε

Σάββατο 27 Σεπτεμβρίου 2014

17:30: ΑΟ Κηφισιάς - Γ.Σ Λαμία 3-2 (18-25, 25-18, 20-25, 25-22, 15-09)

20:00: Φοίνικας Σύρου – CVC Gabrovo 3-0 (25-21, 25-16, 25-17)

Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου 2014

16:30: CVC Gabrovo – ΓΣ Λαμία

19:00: Φοίνικας Σύρου – ΑΟ Κηφισιάς

Άφησε υποσχέσεις η Μ.Ε.Ν.Τ.

Η Μ.Ε.Ν.Τ. επικράτησε με 3-1 σετ της Νίκης Αιγινίου στον δεύτερο ημιτελικό του 2ου τουρνουά «Γιώργος Κατσαμούρης» που γίνεται στο γυμναστήριο της ΜΕΝΤ στην Τούμπα. Δυναμική ήταν η παρουσία του κόσμου που γέμισε το γυμναστήριο για να ενισχύσει και να συμπαρασταθεί στην οικογένεια του αδικοχαμένου Κατσαμούρη και στο ορφανό κοριτσάκι του.

Η ΜΕΝΤ άφησε καλές εντυπώσεις κι έδωσε υποσχέσεις για το ντεμπούτο της στην Volleyleague, ενώ η Νίκη Αιγινίου που τη νέα περίοδο θα είναι στην Α2 ανδρών παρουσίασε μία ανανεωμένη και νεανική ομάδα.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 29-27, 20-25, 25-23)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Μπίσετ, Αντιφάκο, Μαυροβουνιώτη, Ταραντίνο, Σακόγλου, Πάρις / Αντωνιάδης (λ), Μάντζιος, Παπαϊακώβου, Ναζίρης, Χρυσάφης, Κνάπεκ (λ).

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Πέτροβιτς): Β.Γεωργόπουλος, Α.Γεωργόπουλος, Παράσογλου, Ιωαννίδης, Γκορίδης, Παπάζογλου / Τσομπάνογλου (λ), Βουλκίδης, Λαμπρινός.

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Ηρακλής

Στον πρώτο ημιτελικό για το 2ο τουρνουά «Γιώργος Κατσαμούρης» που γίνεται στο γυμναστήριο της ΜΕΝΤ ο Γ.Σ.Ηρακλής νίκησε την Γ.Ε.Αλεξανδρούπολης με 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-23, 25-20)

Γ.Σ.ΗΡΑΚΛΗΣ (Χρήστος Πάτρας): Τσολάκος, Γάτσης, Κολτσιάκης, Στεφανίδης, Ηλίας, Παλέντζας / Τσιράκης (λ), Μούχλιας, Κατσαφλάκας, Στοϊλούδης.

ΓΕΑ (Ηλίας Κρεούζης): Γατέλας, Ζλατιλίδης, Μπουφίδης, Κυριακίδης, Καβαρατζής, Αμαριανάκης / Αρχοντούδης (λ), Κωνσταντινίδης, Δαλβαδερένης, Τασάκος, Φιλιππίδης.