ΒΟΛΕΪ

Σούπερ πρεμιέρα για τους παίδες

Με εντυπωσιακή νίκη 3-0 επί της Ρωσίας ξεκίνησε τους αγώνες της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Αργεντινής η εθνική παίδων.

Μπροστά σε 1200 θεατές στο "Osvaldo Casanova", η ομάδα του Μάκη Δημητριάδη ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, φτάνοντας πολύ εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-12, με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη να σαρώνει στην επίθεση.

Στο δεύτερο σετ οι Ρώσοι σοβαρεύτηκαν και μάλιστα πήραν διαφορά τριών πόντων (19-16).

Ωστόσο, οι Έλληνες επανήλθαν στο σετ και με φοβερό σερί στο φινάλε επικράτησαν με 25-23.

Το 3ο σετ ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ελληνική ομάδα, καθώς προηγήθηκε με 6-2, αλλά οι Ρώσοι έφτασαν στο 11-6 με σερί 9-0.

Οι διεθνείς μας δεν θα άφηναν την ευκαιρία να πάει χαμένη, οπότε ξανάφεραν στα ίσα στο παιχνίδι, που κρίθηκε με δραματικό τρόπο, καθώς η Ελλάδα νίκησε με 32-30 και αφού άλλαζε διαρκώς η πρωτοπορία στο σκορ.

"Κλειδιά" για τη νίκη ήταν η κυριαρχία στο μπλοκ (10 έναντι 4) και το σέρβις (8-2 οι άσοι).

" Θέλω να ευχαριστήσω το συνάδελφό μου για τα κοπλιμέντα που έκανε για την ομάδα μας. Παίξαμε άριστα, είμαι πραγματικά χαρούμενος. Είμαστε πιο κοντά τώρα στο στόχο της 8άδας. Το κλειδί για τη νίκη μας ήταν πρώτα το σέρβις, που πετύχαμε πόντους και με ελάχιστα λάθη, και μετά το μπλοκ", τόνισε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Μάκης Δημητριάδης.

" Ήταν ένα εξαιρετικό παιχνίδι για εμάς, είμαστε πολύ χαρούμενοι, αλλά τώρα επικεντρωνόμαστε στη συνέχεια της διοργάνωσης. Ως αρχηγός, είμαι υπεύθυνος να διαχειριστώ τη φοβερή ενέργεια που έχει η ομάδα", δήλωσε ο Μενέλαος Κοκκινάκης.

Αυτή η νίκη, και μάλιστα με 3-0 επί του φαβορί του ομίλου, δίνει στην ελληνική ομάδα αυξημένες πιθανότητες για είσοδο στην 8άδα της διοργάνωσης, καθώς με το... καλημέρα είναι μόνη πρώτη στον Β' όμιλο.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Κίνα νίκησε με 3-2 την Τυνησία. Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα θα είναι τα μεσάνυχτα του Σαββάτου (20/08) οι Κινέζοι.

Τα σετ: 12-25, 23-25, 30-32

ΡΩΣΙΑ (Κόντρα): Μανερόβ 8, Πανκόβ 1, Τσίβελ 3, Νικίτιν 5, Τερτισνικόβ 4, Μασλίεβ 17, Μίνιν (λ) / Ερσόβ 2, Ποντρεμπίνκιν, Ανόσκο 1, Σβεντίτσκις 3

ΕΛΛΑΔΑ (Δημητριάδης): Κοκκινάκης 10, Λιόντας 2, Στίνγκας 11, Τζιουμάκας 8, Μαδούρας 6, Κουμεντάκης 17, Ζήσης (λ) / Χατζόπουλος, Δαλακούρας 3, Σκαρλατίδης