ΒΟΛΕΪ

Προκρίθηκε στους "16" ο ΠΑΟΚ

CEV CUP / ÐÁÏÊ - ÍÏÂÉ ÐÁÆÁÑ / PAOK - NOVI PAZAR (MOTION TEAM)
CEV CUP / ÐÁÏÊ - ÍÏÂÉ ÐÁÆÁÑ / PAOK - NOVI PAZAR (MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ από τη Νόβι Πάζαρ, όμως έκανε την ανατροπή και με το 3-2 προκρίθηκε στους "16" του CEV Cup όπου θα αντιμετωπίσει την Τουρ.

Ο ΠΑΟΚ πριν την αναμέτρηση με τη Νόβι Παζάρ ήταν το μεγάλο φαβορί αφού μετά το 3-1 του πρώτου αγώνα χρειαζόταν μόλις δύο σετ για να πάρει την πρόκριση. Για να τα καταφέρει τελικά χρειάστηκε να υπερβεί εαυτόν αφού η εμφάνισή του δεν ήταν ανάλογη της κρισιμότητας του αγώνα.

Με την είσοδο του Τερζή να είναι ιδιαίτερα καθοριστική ο ΠΑΟΚ που έχανε με 2-1 σετ κατάφερε να πάρει το κρίσιμο τέταρτο σετ και στη συνέχεια χωρίς άγχος έφτασε στην ολική ανατροπή με 3-2.

Έτσι, ο "δικέφαλος του Βορρά" προκρίθηκε στους "16" του CEV Cup εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Τουρ. Οι Γάλλοι επιβλήθηκαν και στα δύο ματς απέναντι στην Μπρνο από την Τσεχία και θα βρεθούν στο δρόμο του ΠΑΟΚ.

Πλέον, ο Γιάννης Καλμαζίδη στρέφει το ενδιαφέρον του στην αναζήτηση του αντικαταστάτη του Ερνάντο Γκόμες με τις εξελίξεις να αναμένονται τις επόμενες ημέρες.

Το ματς: Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και κατόρθωσαν να προηγηθούν με μια διαφορά ασφαλείας (2-7) η οποία στην συνέχεια έφτασε τους 6 πόντους (12-18). Με την είσοδο του Παντακίδη, ο ΠΑΟΚ, μείωσε σε 16-19 αλλά οι Σέρβοι ήταν αυτοί που τελικά επικράτησαν στο πρώτο σετ με 18-25 κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο σετ, οι ασπρόμαυροι, είχαν μια τελείως διαφορετική εικόνα, και με όπλο τον Dante Amaral, ο οποίος κέρδισε σημαντικούς πόντους, πήρε το προβάδισμα από την αρχή, φτάνοντας τελικά άνετα στο 25-17 και ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι Σέρβοι, μπήκαν πιο δυνατά στο 3ο σετ και έχτισαν σταδιακά μια διαφορά μέχρι και 10 πόντους. Παρόλο που ο ΠΑΟΚ είχε ένα σερί 5 πόντων, η ομάδα της Novi Pazar ήταν αυτή που επικράτησε στο σετ με 20-25.

Το τέταρτο σετ αποδείχθηκε το πιο συναρπαστικό, αλλά και καθοριστικό. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, η οποία ξεκίνησε με πασαδόρο τον Τερζή αντί του Πέτκοβιτς, πήρε μια μικρή διαφορά (11-8) στα μισά του σετ, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα 0-4 σερί, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Οι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν τα αρκετά λάθη του ΠΑΟΚ, αλλά η εμπειρία του Dante και το μπλοκ του Τερζή, έδωσαν το σετ (28-26) στον Δικέφαλο και παράλληλα το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.

Παρά το γεγονός ότι το 5ο σετ ήταν λιγότερο σημαντικό, καθώς όλα είχαν κριθεί, οι δύο ομάδες έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, με τον ΠΑΟΚ τελικά να κερδίζει το σετ (18-16), κάνοντας το 3-2.