ΒΟΛΕΪ

Παραμένει ζωντανός ο Επίκουρος

Ο Επίκουρος νίκησε με 3-2 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, αναπτερώνοντας τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία, αφού πλησίασε στους δύο βαθμούς τον Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-0, αφού κατέκτησαν στις λεπτομέρειες το 1ο σετ με 25-23.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Γιώργου Περσιανλή απάντησε με εντυπωσιακό τρόπο, παίρνοντας το 2ο σετ με 25-12, αλλά και το 3ο με 25-19.

Ωστόσο, οι "ακρίτες" κατάφεραν να μείνουν στο παιχνίδι, αφού πήραν το 4ο σετ με 25-20, με συνέπεια να κριθούν όλα στα τάι μπρέικ.

Εκεί, ο Επίκουρος πήρε από την αρχή το προβάδισμα (8-4), αλλά ο Εθνικός πέρασε μπροστά με σερί 5-0 (8-9). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους σερί 4-0 (12-9), που ουσιαστικά έβαλε τέλος στο ματς, με τον Επίκουρο να κατακτά το σετ με 15-11.

" Θέλαμε να είχαμε πάρει το τρίποντο και εύχομαι να μην το πληρώσουμε. Παίζουμε με έναν μείον παίκτη, αφού τον Κυριακίδη σε ένα ολόκληρο ματς δεν τον έχω δει από τη στιγμή που ανέλαβα την ομάδα. Δεν παίζουμε μόνο εμείς αλλά και οι αντίπαλοι, όμως θα παλέψουμε μέχρι τέλους για τη σωτηρία", τόνισε ο προπονητής του Επίκουρου, Γιώργος Περσιανλής.

Από την άλλη, ο ομόλογός του του Εθνικού, Γιάννης Ανδρεάδης, δήλωσε: " Ήταν ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι κι εμείς εκνευριστήκαμε από την κακή μας υποδοχή, αφού ήταν σε άσχημη μέρα ο Δαλακούρας. Ο Επίκουρος το εκμεταλλεύτηκε, ανακάμψαμε στο 4ο σετ αλλά και πάλι στο 5ο πληρώσαμε τα νεκρά μας σημεία. Κρατάμε το βαθμό, ο Επίκουρος όμως κέρδισε δίκαια αφού το ήθελε περισσότερο κι έκανε λιγότερα λάθη".

Επίκουρος (Περσιανλής): Όλι 4, Κρουζάγεφ 30 (24/53 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Γκιρτζίκης 11 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Κυριακίδης 11 (9/30 επ., 58% υπ. - 35% άριστες), Βοϊνέα 16 (15/34 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. - 52% άριστες), Ντίας 10 (5/8 επ., 5 μπλοκ), Βλασακίδης (λ, 76% υπ. - 44% άριστες) / Ντίνας 1, Παράσογλου 3 (1/4 επ., 2 άσοι, 50% υπ. - 0% άριστες), Βλαχόπουλος

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Φάιγκα 16 (13/32 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (11/32 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. - 41% άριστες), Σιδηρόπουλος, Γραμματικάκης 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Τέσιτς 9 (5/7 επ., 4 μπλοκ), Αλ Ναμπχάν 28 (24/43 επ., 3 μπλοκ, 1 άσο 56% υπ. - 36% άριστες), Δαλακούρας (λ, 45% υπ. - 29% άριστες) / Γεωργιάδης, Δαλακούρας Α., Κυριακίδης