ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός-Ζενίτ Καζάν 0-3

Ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετική εμφάνιση σε δύο σετ με αντίπαλο την πανίσχυρη ρωσική Ζενίτ Καζάν, ωστόσο τα λάθη δεν του επέτρεψαν να κατακτήσει τουλάχιστον ένα σετ.

Άξιζε κάτι καλύτερο ο Ολυμπιακός στον αγώνα με τη Ζενίτ Καζάν. Οι "ερυθρόλευκοι" ηττήθηκαν με 3-0 σετ από τους δύο φορές πρωταθλητές Ευρώπης για την 2η αγωνιστική του Δ' Ομίλου του Champions League στο κλειστό του Ρέντη.

Κι αν η ήττα από τους πανίσχυρους Ρώσους, οι οποίοι έχασαν αιφνιδίως τον Άντερσον, μπορεί να χαρακτηριστεί... φυσιολογική, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε αποσπάσει τουλάχιστον ένα σετ στη μεγάλη προσπάθεια που θα κάνει για να προκριθεί στην επόμενη φάση, αφού η Ζενίτ αναμένεται να τερματίσει πρώτη στον όμιλο.

Θυμηθείτε πως καλύψαμε LIVE τον αγώνα

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ ο Ολυμπιακός έπαιξε αρκετά σε πρώτο χρόνο, με τους κεντρικούς του να παίρνουν εύκολους πόντους και να... ξεγελιέται το ψηλό ρωσικό μπλοκ. Η Ζενίτ κρατούσε τα ηνία μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, όπου με άσο του αρχηγού Κοκκινάκη το παιχνίδι έγινε 16-16 και ο Ντιάτσκοβ έδωσε για πρώτη φορά (17-16) το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Σιβοζέλες έδωσε διπλό σετ μπολ στην ομάδα του, αλλά με πόντο του Γιούρισιτς και μονό μπλοκ του Κλαρκ στον σπουδαίο Κουβανό Λεόν ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 24-24.

Να που η επιμονή του Ολυμπιακού απέδωσε και στο 26-25 είχε το πρώτο σετ μπολ, αλλά ο Γιούρισιτς που είχε εξαιρετική συμβολή στην καλή εμφάνιση της ομάδας του, έκανε παράβαση στο φιλέ. Το σκορ έγινε 26-26 και με άσο του Μιχαΐλοβ η Ζενίτ πήρε το πρώτο σετ με 28-26.

Η απόδοση των δύο ομάδων έπεσε κατακόρυφα στο δεύτερο σετ. Πολλά λάθη από τις δύο ομάδες μέχρι το 11-12 με το χαμένο σερβίς του Ντιάτσκοβ. Σε εκείνο το σημείο οι Ρώσοι ανέβασαν ταχύτητα, ο Ολυμπιακός δεν είχε τη δυνατότητα να ακολουθήσει. Ο Σιβοζέλες... κατασκήνωσε στο σερβίς και η Ζενίτ προηγήθηκε με 16-11 για να φτάσει στο πρώτο σετ μπολ στο 24-18 και να προηγηθεί με 2-0 με 25-19 με το χαμένο σερβίς του Πελεκούδα.

Στο τρίτο σετ οι Ρώσοι έκαναν γρήγορα το 3-0, αναγκάζοντας τον Καζάζη να πάρει νωρίς νωρίς το πρώτο του τάιμ άουτ. Με τον Κλαρκ στο σερβίς ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε σερί 7-1 για να προηγηθεί με 7-4. Οι "ερυθρόλευκοι" διατήρησαν μια διαφορά της τάξης των τριών πόντων μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13). Αρκετά τα λάθη από ελληνικής πλευράς με τη Ζενίτ να ισοφαρίζει και να περνάει μπροστά.

Οι Ρώσοι είχαν ματς μπολ και πέντε ευκαιρίες για να πάρουν τη δεύτερη νίκη τους (19-24) και με πρώτο χρόνο του Απαλίκοβ πήραν τη νίκη, εισπράττοντας το χειροκρότημα των φίλων του Ολυμπιακού.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης τόνισε " είδαμε τον αντίπαλό μας στα μάτια. Στο πρώτο σετ ήμασταν πάρα πολύ καλοί και νομίζω ότι το χάσαμε από δικά μας πολύ εύκολα λάθη. Από κει και πέρα η ομάδα της Kazan μας πίεσε πάρα πολύ στο σέρβις και χάλασε την υποδοχή μας και έτσι πήγαμε σε ψηλές μπάλες η οποίες είχαν σαν αποτέλεσμα να μην μπορέσουμε να περάσουμε το μπλοκ και να έχουμε χαμηλά ποσοστά στην επίθεση και ήρθε φυσιολογικά η ήττα. Ωστόσο είμαι πολύ ευχαριστημένος, από την γενικότερη εμφάνιση της ομάδας".

Ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στη Γερμανία για το παιχνίδι με τη Φριντριχσάφεν τον Δεκέμβριο (3/12, 21.00), ενώ η Ζενίτ υποδέχεται την Ποσογίλνιτσα.

Τα σετ: 26-28, 19-25, 20-25

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ.Καζάζης): Γιούρισιτς 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 14 (11/18 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ - 30% άριστες), Προύσαλης, Κοκκινάκης 10 (8/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ - 29% άριστες), Κλαρκ 9 (6/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (2/4 επ) / Στεφάνου (λ, 53% υπ - 35% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου, Πελεκούδας 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζελάτι.

ΖΕΝΙΤ ΚΑΖΑΝ (Β.Αλέκνο): Απαλίκοβ 11 (9/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σιβοζέλες 7 (5/12 επ, 2 άσσοι, 60% υπ - 40% άριστες), Λέον Βενέρο 16 (15/20 επ, 1 άσσος, 42% υπ - 32% άριστες), Κόμπζαρ, Γκούτσαλιουκ 7 (4/5 επ, 3 μπλοκ), Μικχαΐλοβ 17 (11/18 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Σαλπάροβ (λ, 74% υπ - 58% άριστες).