ΒΟΛΕΪ

Καρφί για τετράδα ο Ολυμπιακός, 3-2 την Αστερίξ

Σπουδαία νίκη πέτυχαν στο Βέλγιο τα κορίτσια του Ολυμπιακού, κερδίζοντας με 3-2 σετ την Αστερίξ για την προημιτελική φάση του Challenge Cup. Στις 8 Μαρτίου στου Ρέντη η ρεβάνς.

Μεγάλο βήμα πρόκρισης έκανε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού στο Μπέβερεν, επικρατώντας με 3-2 σετ της γηπεδούχου Αστερίξ, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για την προημιτελική φάση του Challenge Cup.

Οι «ερυθρόλευκες» αν και βρέθηκαν πίσω στα σετ με 2-1, στο τέταρτο σετ μετά το β΄τεχνικό τάιμ άουτ (14-16) ανέβασαν στροφές σε επίθεση αλλά κυρίως σε μπλοκ, έκαναν την ανατροπή και οδήγησαν στο τάι μπρέικ την αναμέτρηση.

Εκεί, ο Ολυμπιακός με τη συμπαράσταση και των φίλων του που βρέθηκαν στο κλειστό είχε από την αρχή τον έλεγχο. Η Μαλασάι και ο άσος της Λαζάρεβιτς άνοιξε τη διαφορά στο +5 (6-11). Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να μειώσουν, η Λαμπρούση σε πρώτο χρόνο διατήρησε σημαντική διαφορά (9-12) ενώ η Μαλασάι έκανε το 10-14. Η Αστερίξ πλησίασε αλλά η Μπιεμπάου έχασε το σερβίς για να γραφτεί το τελικό 12-15 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο κλειστό του Ρέντη στις 8/3 τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς θέλουν νίκη (3-0, 3-1 ή 3-2) ενώ σε περίπτωση ήττας με 2-3 η αναμέτρηση θα οδηγηθεί στο «χρυσό» σετ. Θυμίζουμε ότι στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης τα παιχνίδια είναι επίσης διπλά.

Τα σετ: 22-25, 25-11, 25-19, 20-25, 12-15

Αστερίξ (Βά Ντε Μπρόεκ): Μπιεμπάουβ 8 (6/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χέρμποτς 19 (18/52 επ., 1 άσο, 65% υπ. – 18% άριστες), Λέμενς 12 (7/11 επ., 5 μπλοκ), Βαν Αβερμάετ 11 (4/16 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Ντ’Χόντ 8 (6/21 επ., 2 μπλοκ), Βαν Γκέστελ 12 (9/30 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Ρουισχάερτ πλ (56% υπ. – 14% άριστες) / Ντε Ταντ-λ, Κόπιν 1 (1 άσο), Στράγκιερ, Σμιτς.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 5 (3/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λαζαρεβιτς 10 (7/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 25% άριστες), Μαλασάι 11 (11/22 επ., 47% υπ. – 24% άριστες), Λαμπρούση 11 (4/9 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (5/8 επ., 2 άσοι), Χίπε 20 (18/49 επ., 2 άσοι), Κονόμι –λ (50% υπ. – 31% άριστες) / Βλαχακη 1 (1/2 επ.), Τσίμα 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 09% άριστες), Τέζα, Εμμανουηλίδου.