ΒΟΛΕΪ

Ελλάδα - Σερβία 0-3

Μία ακόμα ήττα υπέστη η Εθνική γυναικών στο πλαίσιο του 1ου ομίλου του Ευρωπαϊκού, καθώς στον προτελευταίο αγώνα της με αντίπαλο τη Σερβία, ηττήθηκε με 3-0 στα Χανιά.

Η σερβική ομάδα, που αγωνίστηκε πλήρης λόγω της συμμετοχής της στο Final-4 της Κωνσταντινούπολης (15-16/07), έφτασε σε μια εύκολη νίκη, παραμένοντας αήττητη στον όμιλο.

Ο Τάκης Φλώρος ξεκίνησε με τις Κουτουξίδου, Κιόση, Τζανακάκη, Χαντάβα, Τσίμα, Λαμπρινίδου και λίμπερο την Κελεσίδου.

Το πρώτο σετ κατέληξε ξεκούραστα στις Σέρβες με 25-11, ενώ το ίδιο συνέβη και στο 2ο σετ, με πρωταγωνίστρια την Μπρακότσεβιτς, για να γίνει το 25-16.

Στο 3ο σετ η ελληνική ομάδα πίεσε όσο μπορούσε, αλλά τελικά υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της αντιπάλου της με 25-22.

Μεγάλη αδυναμία της Εθνικής το γεγονός ότι δεν κατάφερε να κάνει ούτε ένα μπλοκ στις επιθέσεις των φιλοξενούμενων, ενώ εντυπωσιακή ήταν στην επίθεση η Κρσμάνοβιτς με 11/11 προσπάθειες.

Οι δύο ομάδες θα ξανασυναντηθούν και την Κυριακή (10/07, 16:30) στο ίδιο γήπεδο, στον τελευταίο αγώνα τους για τη φάση των ομίλων.

Τα σετ: 11-25, 16-25, 22-25

ΕΛΛΑΔΑ: Κουτουξίδου 1 (1 άσος), Κιόση 9 (9/22 επ.), Τζανακάκη 6 (6/11 επ.), Τσίμα 8 (1 άσος, 57% υπ., 7/19 επ.), Χαντάβα 1 (25% υπ., 1/10 επ.), Λαμπρινίδου (0/2 επ.), Κελεσίδου (λ, 60% υπ.) / Χριστοδούλου (0/1 επ.), Παπαφωτίου (0/1 επ.), Μερτέκη 3 (3/7 επ.), Γιώτα 1 (1/3 επ.)

ΣΕΡΒΙΑ: Μπρακότσεβιτς 15 (3 άσοι, 11/26 επ., 1 μπλοκ), Κρσμάνοβιτς 13 (1 άσος, 11/11 επ., 1 μπλοκ), Μαλέσεβιτς 5 (1 άσος, 90% υπ., 4/6 επ.), Μόλναρ 4 (77% υπ., 3/9 επ., 1 μπλοκ), Ογκνιένοβιτς 1 (1/1 επ.), Ράσιτς 12 (9/14 επ., 3 μπλοκ), Τσέμπιτς (λ, 86% υπ.) / Μαλαγκούρσκι 5 (50% υπ., 3/6 επ., 2 μπλοκ), Πόποβιτς (67% υπ.)