ΒΟΛΕΪ

Ελλάδα - Ισπανία 1-3

Με το αριστερό ξεκίνησε τους εντός έδρας αγώνες της η Εθνική ανδρών, που ηττήθηκε με 3-1 από την Ισπανία στον Πύργο κι έχασε σημαντικό έδαφος στον 2ο όμιλο του Ευρωπαϊκού Λιγκ. (videos)

Η ελληνική ομάδα αντιμετώπισε δυσκολίες, κάτι που φάνηκε από το πρώτο σετ, παρά το γεγονός ότι επικράτησε με 25-23.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού με το ίδιο σκορ το δεύτερο σετ κατέληξε στους Ισπανούς.

Οι Ίβηρες βελτιώθηκαν ακόμα περισσότερο στη συνέχεια, με συνέπεια να πάρουν ακόμη πιο εύκολα το 3ο και το 4ο σετ με 25-21 και 25-20 αντίστοιχα. Εντυπωσιακός ήταν ο Ιμπάν Πέρεθ, που τέλειωσε το ματς με 25/33 επιθέσεις!

" Χάσαμε από μια καλύτερη ομάδα. Είχαμε την ευκαιρία στο δεύτερο σετ να κάνουμε το 2-0, οπότε το αποτέλεσμα πιθανόν να ήταν διαφορετικό. Είχαμε άσχημο ποσοστό στην κόντρα επίθεση, όπου πήρε όλο το επιθετικό βάρος ο Ρουμελιώτης και οι Ισπανοί δούλεψαν πολύ καλά στην άμυνα, ενώ εμείς δεν είχαμε υπομονή να τους αντιμετωπίσουμε. Χαίρομαι για τις εμπειρίες που παίρνουν τα νέα παιδιά που είναι εδώ και στεναχωριέμαι για όσους δεν μπορούν να είναι εδώ", τόνισε ο Αλέκος Λεώνης μετά τον αγώνα.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ολλανδία νίκησε με 3-0 (25-22, 25-22, 28-26) την Αυστρία.

Τα σετ: 25-23, 23-25, 21-25, 20-25

ΕΛΛΑΔΑ: Μαντέκας 9 (59% υπ., 9/16 επ.), Πετρέας 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποβ 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 12 (7/16 επ., 5 μπλοκ), Ρουμελιώτης 23 (1 άσος, 22/55 επ.), Σαρικεΐσογλου 7 (1 άσος, 47% υπ., 5/12 επ., 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ, 73% υπ.) / Σουλτανόπουλος 1 (1/2 επ.), Χατζηηλιάδης 2 (75% υπ., 2/4 επ.), Μαρούλης, Κοκκινάκης 1 (50% υπ., 0/5 επ., 1 μπλοκ), Ασπιώτης

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ερνάν 1 (1 μπλοκ), Νόδα 1 (42% υπ., 1/12 επ.), Φερνάντεθ 8 (2 άσοι, 5/12 επ., 1 μπλοκ), Πέρεθ 28 (1 άσος, 25/33 επ., 2 μπλοκ), Γκαρθία-Τόρες 10 (1 άσος, 5/10 επ., 4 μπλοκ), Παλαρίνι 12 (61% υπ., 12/26 επ.), Γιένας (λ, 68% υπ.) / Ντελγάδο (67% υπ.), Ροντρίγκεθ 14 (2 άσοι, 67% υπ., 10/19 επ., 2 μπλοκ), Σουγκράνες, Βιθιάνα