ΒΟΛΕΪ

Αποκλείστηκε η ΑΕΚ από το CEV Cup

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από την Ποστ Σβέσατ στην Αυστρία και ολοκλήρωσε τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της.

Η ΑΕΚ πάλεψε στα πρώτα δύο σετ στο Σβέσατ, αλλά στη συνέχεια παραδόθηκε στην αυστριακή ομάδα. Οι "κιτρινόμαυρες" γνώρισαν την ήττα με 3-1 από την Ποστ Σβέσατ και αποκλείστηκαν από τη φάση των "16" του CEV Cup στις γυναίκες.

Στον πρώτο αγώνα η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου είχε νικήσει με 3-2, είχε προηγηθεί με 2-0 και επέτρεψε στις Αυστριακές να στείλουν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στην Αυστρία η ΑΕΚ χρειαζόταν νίκη με οποιοδήποτε σκορ, ενώ είχε ελπίδες πρόκρισης ακόμα και με ήττα με 3-2, αφού η πρόκριση θα παιζόταν στο χρυσό σετ.

Στο Σβέσατ η Ένωση κατάφερε να πάρει το δεύτερο σετ, όμως χρειαζόταν να κατακτήσει ένα από τα επόμενα δύο για να οδηγήσει τη σειρά στο χρυσό σετ. Το παρήγορο είναι πως θα συνεχίσει στο Challenge Cup.

Ο Οικονόμου δεν είχε στη διάθεση του τις Γιόσοβιτς και Φερνάντες, ενώ η Γιακουμή επιστρέφει στην Αθήνα με πρόβλημα στο γαστροκνήμιο.

Τα σετ: 25-23, 23-25, 25-12, 25-15.