Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Εύκολο τρίποντο για την Ηλιούπολη

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής, η Ηλιούπολη επικράτησε "καθαρά" με 3-0 σετ της ΑΕΚ σημειώνοντας τη δεύτερη φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα.

Τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα πήρε η ομάδα της Ηλιούπολης η οποία επιβλήθηκε εύκολα με 3-0 σετ επί της ΑΕΚ. Με εξαίρεση το δεύτερο σετ οι γηπεδούχες δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη απέναντι στις κιτρινόμαυρες που αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα.

Στο πρώτο σετ, η Ηλιούπολη μπήκε πιο αποφασισμένη και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ΑΕΚ. Με όπλο το σερβίς έφτασε γρήγορα στο 8-2 (α΄τεχνικό τάιμ άουτ) και στο 16-5 (β’ τεχνικό τάιμ άουτ). Η Λάβδα –που κάλυψε για δεύτερο σερί παιχνίδι την πάσα- με άσο έκανε το 23-9 και με 25-11 οι γηπεδούχες έκαναν το 1-0.

Η ΑΕΚ αντέδρασε στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 4-5 και 8-9. Η Ηλιούπολη ακολουθούσε όμως στο σκορ και με λύσεις στην επίθεση έκανε το +5 (19-14). Οι «κιτρινόμαυρες» δεν τα παρατούσαν και κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά για την ισοφάριση 21-21. Η Σπανού έκανε το 23-21 και το 2-0 έγραψε με μονό μπλοκ η Λάβδα (25-23).

Με το 2-0 και την ψυχολογία υπέρ της, η Ηλιούπολη δεν δυσκολεύτηκε στο τρίτο σετ όπου και είχε τον πλήρη έλεγχο απέναντι στην ΑΕΚ που προσπαθούσε αλλά δεν είχε λύσεις. Το 3-9 με 25-12 έφερε ένα σημαντικό «τρίποντο» στις γηπεδούχες.

ΓΣ Ηλιούπολης - ΑΕΚ 3-0

Τα σετ: 25-11, 25-23, 25-12

ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Σπανού, Τσουμήτα, Κις, Γιοβάνη, Μαλουσάρη, Λάβδα / λ. Κοκίου, Γκρέκα

ΑΕΚ (Σκουτελάκος): Νούσια, Γεωργαντά, Βάφη, Ζίγκα, Καλαφατάκη, Καράτερζη / λ. Αργυροπούλου, Φιλιπιόνκα, Βενέτη