Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Νίκες για Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό πριν το ντέρμπι

Ο Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός επικράτησαν με 3-1 επί του ΑΟ Θήρας και του Πανναξιακού αντίστοιχα και την Τετάρτη (23/11) κοντράρονται στο ντέρμπι της Α1 γυναικών.

Λίγες μόνο ημέρες πριν την πρώτη τους αναμέτρηση για φέτος οι δύο αιώνιοι συνέχισαν με νίκες την πορεία του στην Α1 βόλεϊ γυναικών. Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του ΑΟ Θήρας στο Μετς, ενώ ο Ολυμπιακός σε ένα σπουδαίο ματς από πλευράς ανατροπών επικράτησε με 3-1 επί του Πανναξιακού στη Νάξου. Σπουδαία διπλά για Αίαντα, Ελπίδα και Μαρκόπουλο.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με όπλο την επίθεση ο Παναθηναϊκός, νίκησε 3-1 τον ΑΟ Θήρας

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ του Α.Ο Θήρας στο κλειστό του Μετς, διατηρώντας το αήττητο «6x6» και έχοντας ως μοναδική απώλεια το πρώτο του σετ στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 γυναικών.

Με τον Α.Ο Θήρας να αγωνίζεται με βασική τη Μουντάκη (σ.σ ο Οικονόμου προφύλαξε την Όστοϊτς ενόψει της συνέχειας), αμφότερες οι δυο ομάδες μπήκαν αναγνωριστικά στους πρώτους πόντους του σετ. Ο Παναθηναϊκός με τη Φίλντ έφτασε προηγούμενος στο α’ τεχικό τάιμ άουτ με 8-7 ενώ με πολυφωνία στην επίθεση αύξησε τη διαφορά στο +5 (16-11) στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ. Ο ΑΟΘ δεν είχε καταφέρει να βρει ρυθμό, ούτε και λύσεις στην επίθεση και οι γηπεδούχες έκαναν το 1-0 με 25-18.

Οι «πράσινες» μπήκαν με φόρα και στο δεύτερο σετ (8-2), ωστόσο η Μουντάκη στο 13-8 πήγε στο σερβίς και έκανε «ζημιά» για την ισοφάριση σε 13-13. Ο Παναθηναϊκός με ενέργεις της Πολ είχε τον έλεγχο και πήγε με +1 (16-15) στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ. Η Γεωργιάδου ισοφάρισε σε 17-17 για τον ΑΟΘ αλλά Μερτέκη, Ρίτσι και Πολ κατάφεραν να τελειώσουν κρίσιμες επιθέσεις για το 2-0 σετ με 25-21.

Το τρίτο σετ ήταν το πιο ανταγωνιστικό της αναμέτρησης με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο β΄τεχνικό τάιμ άουτ η ομάδα της Σαντορίνης ήταν μπροστά με 15-16 αλλά ο Παναθηναϊκός πήρε γρήγορα εύθραστη διαφορά 19-16. Η Μουντάκη έφερε το ματς στα ίσα με άσο 20-20 και ο ΑΟΘ έκανε το +2 (20-22) με τη Μεταξά. Η Μερτέκη μείωσε 22-23 αλλά η Βεργίδου με άσο έβαλε τις φιλοξενούμενες μέσα στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1 με 22-25.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός δεν φάνηκε να αιφνιδιάζεται και πήρε διαφορά (8-4, 10-5). Η Μεταξά μείωσε σε 12-8, το άουτ της Μερτέκη έφερε και πάλι κοντά στο σκορ τον ΑΟΘ 15-12 ενώ ο άσος της Ζντοβτς έκανε το 15-13. Η Κωνσταντινίδου έστειλε τον ΠΑΟ στο β’τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13 και από εκείνο το σημείο κι μετά οι γηπεδούχες δεν απειληθήκαν για το τελικό 3-1 σετ (25-17).

Για τον Παναθηναϊκό σε καλή ημέρα ήταν η Φιλντ και η Πολ, ενώ εξαιρετική δουλειά ειδικά στην άμυνα έκανε η Ρόγκα η οποία παρά το γεγονός ότι δεν είναι απόλυτα έτοιμη έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει την ομάδα της. Από την άλλη η Μεταξά ήταν η πιο σταθερή παίκτρια του ΑΟΘ.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης.

Παναθηναϊκός - ΑΟ Θήρας 3-1

Τα σετ: 25-18, 25-21, 22-25, 25-17

Παναθηναϊκός (Δ.Καζάζης): Χρυσομάλλη, Κωνσταντινίδου. Μερτέκη Πολ, Φίλντ, Ρίτσι, Ρόγκα (λ), Καρπουζά, Παπαδοπουλου

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Μεταξά, Ζντοβτς, Γεωργιάδου, Βεργίδου, Μουντάκη, Τέρζιτς, Αρτακιανού (λ), Τσβέτκοβα

* Στους 25 πόντους σταμάτησε η Σάσκια Χίπε

Ματσάρα στη Νάξο με νικητή τον Ολυμπιακό

Ένα ωραίο από πλευράς διακύμανσης σκορ και ανατροπών παιχνίδι διεξήχθη στη Νάξο. Εκεί όπου ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ επί του Πανναξιακού και πανηγύρισε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση μέχρι το 15-16 (β’τεχνικού τάιμ άουτ). Σε εκείνο το σημείο ο Πανναξιακός με πίεση από το σερβίς υποχρέωσε σε λάθη τις «ερυθρόλευκες» και πήρε κεφάλι στο σκορ 21-18 (μπλοκ Οικονομίδου-Δρακουλίδου). Το άουτ της Φρέσκο 23-22 έβαλε και πάλι στο κόλπο τις φιλοξενούμενες αλλά η Τοτσίδου έκανε το 24-22 για τον ΠΑΟΝ. Το μπλοκ της Μαλασάι και ο πόντος της Χίππε έκαναν το 24-24 αλλά το κερδισμένο μπλοκ άουτ των γηπεδούχων και το φιλέ της Μαλασάϊ (26-24) διαμόρφωσε το 1-0 για τον Πανναξιακό.

Οι γηπεδούχες με ψυχολογία και οι «ερυθρόλευκες» αιφνιδιασμένες στους πρώτους πόντους του δευτέρου σετ με την Τοτσίδου να δυσκολεύει την υποδοχή του Ολυμπιακού για το 8-0! Ο Ολυμπιακός άρχισε να ροκανίζει και να πλησιάζει (15-14, 17-16) για να ισοφαρίσει για πρώτη φορά σε 17-17 και με άσο της Μαλασάι να περνάει μπροστά 17-18. Ο ΠΑΟΝ δεν τα παρατούσε με την Ζακχαίου να μπλοκάρει για το 20-20 και να το ξανακάνει για το 21-21. Η Χίππε βρήκε λύση 21-22 και η ισοφάριση ήρθε με τη Μαλασάι για το 23-25 (1-1).

Στο τρίτο σετ, έπεσαν κορμιά με τον Πανναξιακό μπροστά (8-7, 11-9) και μετά από ένα σερί με κύρια εκφραστή των επιθέσεων τη Χίππε ισοφάρισε και πέρασε μπροστά για να φτάσει πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16). Οι φιλοξενούμενες δεν κράτησαν τη διαφορά και ο μαχητικός Πανναξιακός ισοφάρισε σε 22-22 και προηγήθηκε με 23-22 (Οικονομίδου). Η Χίππε ισοφάρισε σε 23-23 αλλά έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση με τον ΠΑΟΝ να σε σετ μπολ (24-23). Η ευκαιρία χάθηκε με το σερβίς στο φιλέ από την Οικονομίδου 24-24 και ο Ολυμπιακός έφτασε στο πρώτο δικό του σετ μπολ με τις Μαλασάι- Χίππε να διαμορφώνουν το 25-26 με τη Γερμανίδα διαγώνια να είναι αυτή που θα γράψει λίγο αργότερα το 27-29 (1-2).

Στο τέταρτο σετ, η ψυχολογία του Ολυμπιακού ανέβηκε και ξεκίνησε με (1-8). Ο Πανναξιακός μείωσε σε 5-8 και ισοφάρισε σε 9-9. Οι γηπεδούχες έριξαν λίγο τις στροφές και η ομάδα του Κοβάτσεβιτς πήγε με +5 (11-16) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και δεν δυσκολεύτηκε σε εκείνο το σημείο να φτάσει στο 20-25 και τη νίκη.

Δείτε όλη την αναμέτρηση εδώ

Πανναξιακός - Ολυμπιακός 1-3

Τα σετ: 26-24, 23-25, 27-29, 20-25

Πανναξιακός (Γιώργος Ρούσης): Φρέσκο 8 (7/42 επ., 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 4 (1/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 11 (7/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γάτση 7 (4/23 επ., 45%υπ.-32%αρ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 13 (8/42 επ., 25%υπ.-25%αρ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 16 (7/16 επ., 9 μπλοκ), Κακουράτου -λ (35%υπ.-28%αρ.)/ Ποτοκάρ 4 (3/10 επ., 56% υπ.-56%αρ.,1 άσσος), Σεφεριάδου

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 5 (1/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 7 (7/27 επ., 47% υπ.-43%αρ.), Μαλασάϊ 15 (11/13 επι., 26%υπ.-17%αρ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 9 (6/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χίππε 25 (23/55 επ., 2 άσσοι), Κονόμη -λ (50%υπ.-50%αρ.)/ Κοκκινάκη -λ (27% υπ.-27%αρ.), Τσίμα 5 (5/11 επ., 23%υπ.-15%αρ.), Εμμανουηλίδου

Νίκη ψυχολογίας για τον Αίαντα

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές ο Αίας πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της σεζόν, διακόπτοντας και το σερί του Άρη που προέρχονταν από δύο νίκες.

Το παιχνίδι δεν ήταν καλό ποιοτικά με τον Αίαντα στο πρώτο σετ να επικρατεί εύκολα στο πρώτο σετ και τον Άρη ακόμη πιο εύκολα στο δεύτερο, ενώ στο τρίτο είχαμε μάχη μέχρι το 14-13 που έγινε 16-13 για τον Άρη με τις κίτρινες να κρατούν το προβάδισμα ως το τέλος.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο δ’ όπου το 9-8 έγινε 15-18 και 18-23 για να οδηγηθεί το ματς στο τάι μπρέικ κι εκεί ξέφυγαν γρήγορα με 3-6 ενώ το 6-9 έγινε 6-14 κι έφτασαν στη νίκη.

Άρης - Αίαντας 2-3

Τα σετ: 16-25, 25-08, 25-19, 22-25, 7-15

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Αλεξάκου, Κωνστανινίδου, Καετάνο, Νίκιτς, Καραφουλλίδου, Κελεσίδου –λ / Χίτζιου-λ, Γουγούση, Πήττα

Αίαντας (Ζωλασταθιάδης): Αποστολίδου, Τζούριτς, Κλίβελαντ, Βλάχου, Κούση, Κλέπκου, Γεωργιάδου -λ / Σωτήρογλου-λ, Ανδρονικίδου, Τζιαρλή, Φαλέγκα, Ξανθοπούλου

Διπλό τετράδας για το Μαρκόπουλο

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για το Μαρκόπουλο που υποχρέωσε τους Μακεδόνες στην πρώτη τους εντός έδρας ήττα τη φετινή σεζόν.

Στο κατάμεστο κλειστό των Κυμίνων για 2.5 σετ έγινε φοβερή μάχη με τις δύο ομάδες να προσφέρουν καταπληκτικό θέαμα, αλλά από κει και μετά το Μαρκόπουλο επέβαλλε το ρυθμό του.

Τα δύο πρώτα σετ κρίθηκαν στον πόντο με τους Μακεδόνες να προηγούνται με 1-0, αλλά στο β’ σετ το Μαρκόπουλο στο τρίτο σετ μπολ ισοφάρισε σε 1-1 (με καθοριστική βοήθεια από τις Φακοπουλίδου, Πατεράκη, Νικολογιάννη που ήρθαν από τον πάγκο) και στο τρίτο σετ από το β’ τεχνικό τάιμ άουτ και μετά η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη με όπλο το σερβίς της κυριάρχησε πλήρως καθώς οι Μακεδόνες από τα τέλη του 3ου σετ έχασαν και την Τοάζι (αποχώρησε με πρόβλημα στον ώμο).

Μακεδόνες Αξιού - Μαρκόπουλο 1-3

Τα σετ: 25-23, 27-29, 18-25, 14-25

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Σαγκάρντια, Τοάζι, Καραφουλίδου, Δραγουμάνου, Πολυνοπούλου, Γιαννούλη, Μυρίδου –λ / Τζαγκαράκη, Παπαδοποούλου, Βέλιου, Τσουκαλαά, Σπανού, Στεφανίδου.

Μαρκόπουλο (Νικολάκης): Σόουζα, Μερκάντο, Κλάιν, Λιάγκη, Δικαιούλια, Διάλλα, Ιακωβίδου –λ / Φακοπουλίδου, Νικολογιάννη, Πατεράκη

Μεγάλη νίκη για την Ελπίδα

Σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Ελπίδα Αμπελοκήπων απέναντι στην ενισχυμένη Θέτιδα με 3-0 στο κλειστό της Βούλας για την 6η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Στην αναμέτρηση των νεοφώτιστων, η Θέτιδα με τις δυο νεοαποκτηθείσες παίκτριές της Εσντέλ και Γιόβιτς να κάνουν ντεμπούτο στάθηκε ανταγωνιστικά ανά διαστήματα στο παιχνίδι αλλά δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω απέναντι στην Ελπίδα που παρουσιάστηκε πολύ συγκεντρωμένη και σοβαρή.

Στο πρώτο σετ, η Ελπίδα είχε τον έλεγχο (8-5, 12-16) και διατηρούσε μικρή αλλά σημαντική διαφορά από τις γηπεδούχες που ακολουθούσαν στο σκορ αλλά έκαναν λάθη τα οποία εκμεταλλευόταν ο αντίπαλος που έφτασε πρώτος στο 0-1 σετ (21-25).

Η Θέτιδα μπήκε καλά στο δεύτερο σετ και μάλιστα προηγήθηκε 8-7 στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ αλλά και πάλι η Ελπίδα βρήκε τις λύσεις για να κάνει το 0-2 (19-25).

Οι γηπεδούχες δεν τα παρατούσαν και προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό και σωστά πατήματα ώστε να μειώσουν. Η Ελπίδα ένιωθε την «ανάσα» της Θέτιδας μέχρι το τέλος (11-10, 19-20) αλλά στο φινάλε οι παίκτριες του Χρυσομμαλίδη πιο ψύχραιμες στη λεπτομέρεια έκαναν το 0-3 σετ με 25-27.

Θέτιδα Βούλας - Ελπίδα Αμπελοκήπων 0-3

Τα σετ: 21-25, 19-25, 25-27

Θέτις Β. (Γεωργοπούλου): Κιουτσούκη, Βαρουδάκη, Αργυροπούλου, Χριστινίδου, Τοντάι, Εσντέλ, Ξυντάρα (λ), Γιόβιτς, Μελετιάδη, Λεωνίδου

Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης): Νότη, Μπολέτου Κ., Καλαντάτζε, Γουίλσον, Μπολέτου Μ., Καλανταρίδου, Σουπιώνη (λ), Παπάζογλου, Μυλωνά