ΤΕΝΙΣ

Θριαμβευτής στο Μαϊάμι ο Τζόκοβιτς

Με μια μεγάλη νίκη του Νόβακ Τζόκοβιτς επί του Ράφαελ Ναδάλ ολοκληρώθηκε το τουρνουά στο Μαϊάμι με τον 26χρονο Σέρβο να κάνει επίδειξη δύναμης. Ξανά στην τετράδα της Παγκόσμια κατάταξης ο Φέντερερ. (VIDEO)

Με επιβλητικό τρόπο ολοκλήρωσε την παρουσία του στο τουρνουά του Μαϊάμι ο Νόβακ Τζόκοβιτς. Στον μεγάλο τελικό κόντρα στον Ράφαελ Ναδάλ ήταν επιβλητικός και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό του παίρνοντας της νίκη με 2-0 (6-3, 6-3).

Ο 26χρονος Σέρβος από την αρχή του αγώνα έδειξε ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Ο "Νόλε" έπαιξε με απίστευτη αυτοπεποίθηση στα χτυπήματά του επιβεβαιώνοντας όσους των θεωρούσαν φαβορί για τον μεγάλο τελικό. Ο Ναδάλ έχασε μόνο μία μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το break στην αρχή του πρώτου σετ, αλλά στη συνέχεια ο Τζόκοβιτς ήταν καταιγιστικός κατακτώντας το πρώτο σετ με 6-3 σε 40 λεπτά.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ. Αυτή τη φορά ο Σέρβος έκανε το break από το πρώτο κιόλας game και έτσι η σεμνή τελετή έφτασε πολύ γρήγορα στο τέλος της.

Τζόκοβιτς για κορυφή, Φέντερερ στην τετράδα

Πλέον ο Τζόκοβιτς έχει βάλει πλώρη για την κορυφή της Παγκόσμιας κατάταξης αφού έχει μπει πολύ δυνατά μέσα στο 2014. Αυτή τη στιγμή ο Νόλε έχει 11.810 βαθμούς και είναι στη δεύτερη θέση πίσω από τον Ναδάλ που έχει 13.730.

Εκείνος που βγήκε κερδισμένος μετά το τουρνουά στο Μαϊάμι ήταν ο Φέντερερ. Ο Ελβετός επέστρεψε για πρώτη φορά μετά τον Ιούνιο του 2013 στην πρώτη τετράδα και πολύ σύντομα μπορεί να βρεθεί και στην τρίτη θέση. Ο Φέντερερ έχει 5.225 βαθμούς, ενώ ο Στάνισλας Βαβρίνκα που είναι στην τρίτη έχει 5.740.

Από εκεί και πέρα ο Μάρκος Παγδατής ανέβηκε κατά 14 θέσεις και πλέον βρίσκεται στο 129 της Παγκόσμιας λίστας.