ΣΤΙΒΟΣ

Όγδοος ο Τριανταφύλλου

Ολοκληρώθηκε η παρουσία της ελληνικής αποστολή του στίβου με την συμμετοχή στην Ολυμπιάδα των Νέων με τον Γιώργο Τριανταφύλλου στον τελικό του επί κοντώ να κατακτά την όγδοη θέση με επίδοση 4.65.

Ο αθλητής του ΑΣ Ρήγα άφησε το αρχικό ύψος που ήταν στα 4.35μ, στη συνέχεια πέρασε με την δεύτερη προσπάθεια το 4.65 άλμα που του χάρισε την όγδοη θέση, άφησε το 4.75 (ατομικό ρεκόρ 4.95) για να κάνει άλματα στα 4.85 όπου ήταν και οι τρεις προσπάθειές του άκυρες.

Σήμερα εξάλλου ξημερώματα για τη χώρα μας (04.35) αγωνίστηκε η Κωνσταντίνα Ρωμαίου στη Νανγίνγκ της Κίνας, στον μικρό τελικό του τριπλούν όπου πήρε την 3η θέση με άλμα12.21μ. στην τέταρτη προσπάθεια. Αναλυτικά τα άλματα της αθλήτριας του Κερκυραϊκού ήταν 12.05, άκυρη, 11.72, 12.21.

Επιτυχημένη θεωρείται η παρουσία της αποστολής του στίβου που ολοκλήρωσε την παρουσία της στους 2ους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων που γίνονται στην πόλη Νανγίνγκ της Κίνας. Το πρόγραμμα του στίβου ολοκληρώνεται αύριο ενώ η αυλαία για όλα τα αθλήματα πέφτει την Τετάρτη 27 Αυγούστου.

Από τους έξι αθλητές και αθλήτριες (3 αγόρια και 3 κορίτσια) που συμμετείχαν οι τέσσερις αγωνίστηκαν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους και οι δύο στον μικρό τελικό. Όλοι οι παίδες αθλητές πέρασαν στον μεγάλο τελικό και μία κορασίδα ενώ οι άλλες δύο στους μικρούς τελικούς. Ατομικό ρεκόρ πέτυχαν δύο αθλητές μας, η Βαίτση και ο Θανάσης.

Ας δούμε αναλυτικά την παρουσία των αθλητών μας.

Η Αθανασία Βαΐτση (ΓΑΣ Ιλισός) στο τελικό των 5.000μ βάδην πήρε την πέμπτη θέση με νέο ατομικό ρεκόρ 24.22.21 και βελτίωσε το προηγούμενο με το οποίο μετείχε στους αγώνες 24.22.90. Την έκτη θέση κατέκτησε ο Ανδρέας Θανάσης (ΑΓΕ Ζακύνθου) που πέτυχε επίσης ατομικό ρεκόρ με επίδοση 56.80 (55.60μ). Ο Αλέξης Προδανάς(ΓΣ Μανδρών) ήταν έβδομος στον τελικό της σφυροβολίας με επίδοση 71.71 και ο Γιώργος Τριαντυαφύλλου (ΑΣ ρήγας) κατατάχθηκε όγδοος στον τελικό του επί κοντώ με επίδοση 4.65

Στον μικρό τελικό του τριπλούν αγωνίστηκε η Κωνσταντίνα Ρωμαίου (Κερκυραϊκός ΓΣ) όπου πήρε την 3η θέση με άλμα12.21μ και η Εφη Καραστόγιαννη (Αίολος Μακεδονίας) πήρε την 5η μικρό τελικό της σφυροβολίας με 57.20μ.

Αναλυτικά οι θέσεις των αθλητών μας και τα ατομικά τους ρεκόρ

Α τελικός

5η, Αθανασία Βαίτση 5.000μ Βάδην 24.22.21 ατομικό ρεκόρ (προηγούμενο 24.22.90)

6ος, Ανδρέας Θανάσης δισκοβολία 56.80 ατ. Ρεκ (προηγ 55.60)

7ος, Αλέξης Προδανάς σφυροβολία 71.20 (ατ ρεκ 76.22)

8 Γιώργος Τριανταφύλλου επί κοντώ (ατ ρεκ 4.95)

Β τελικός

3η, Κωνσταντίνα Ρωμαίου τριπλούν 12.21 (ατ ρεκ 12.70)

5η, Εφη Καραστόγιαννη σφυροβολία 57.20 (ατ ρεκ 61.20)

Στο Νανγίνγκ συμμετείχαν3.500 αθλητές και αθλήτριες από 204 χώρες του πλανήτη, οι οποίοι συναγωνίστηκαν για τα μετάλλια σε 28 Ολυμπιακά αθλήματα. Ειδικά στο στίβο αγωνίστηκαν 672 αθλητές και αθλήτριες της κατηγορίας παίδων και κορασίδων ηλικίας 16-17 ετών (γεννηθέντες το 1997 και 1998). Σε κάθε αγώνισμα και μετά από πρόκριση μπορούσε να συμμετάσχει ένα αθλητής-τρια από κάθε χώρα. Η πρόκριση είχε προηγηθεί για την ήπειρό μας πέρσι τον Μάιο στο Μπακού.

Η πρώτη διοργάνωση είχε γίνει το 2010 στη Σιγκαπούρη και η επόμενη θα γίνει το 2018 στο Μπουένος Αιρες της Αργεντινή.