ΣΤΙΒΟΣ

Λονδίνο 2017: Περίπατος Φαν Νίκερκ και στο Λόνδινο

South Africa's Wayde Van Niekerk crosses the line to win the gold medal in the men's 400-meter final during the World Athletics Championships in London Tuesday, Aug. 8, 2017. (AP Photo/Matthias Schrader)
Φαν Νίκερκ (AP Photo/Matthias Schrader) AP

Ο Γουέιντ Φαν Νίκερκ τερμάτισε περπατώντας πρώτος στα 400μ. με 43.98 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Λονδίνου αγγίζοντας το Παγκόσμιο ρεκόρ.

Είναι το ανερχόμενο αστέρι του Παγκόσμιο στίβου και επιβεβαίωσε τον τίτλο του και στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Λονδίνου. Ο Γουέιντ Φαν Νίκερκ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Λονδίνου με 43.98.

Ο 25χρονος Νοτιοαφρικανός από τα πρώτα μέτρα έλεγξε απόλυτα την κούρσα και τερμάτισε περπατώντας.

Στα τελευταία μέτρα ο Γουέιντ Φαν Νίκερκ κοίταξε δεξιά και αριστερά του, δεν είδε κανέναν και έκοψε το ρυθμό του απογοητεύοντας όσους περίμεναν να κάνει νέο Παγκόσμιο ρεκόρ το οποίο ανήκει σε εκείνον με χρόνο 43.03. Πίσω από τον Νοτιοαφρικανό τερμάτισε ο Σίβεν Γκάρντινερ με 44.41 και τρίτος ο Αμπντελάχ Χαρούν από το Κατάρ με 44.48.

Φυσικά, τον τελικό σημάδεψε και η μη συμμετοχή του Ισάακ Μακβάλα μετά από απόφαση των διοργανωτών.