Κορυφαίος Ευρωπαίος νέος ο Καραλής

Καραλής

Ο 17χρονος Εμμανουήλ Καραλής αναδείχθηκε κορυφαίος Ευρωπαίος νέος αθλητής, στη σύνοδο των Ευρωπαϊκών Ολυμπιακών Επιτροπών, στο Μινσκ. Διάκριση για τον νεαρό Έλληνα επικοντιστή.

Τον περασμένο Ιούλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων/Κορασίδων ο Εμμανουήλ Καραλής κατέκτησε την πρώτη θέση στο επί κοντώ με 4.80. Λίγες μέρες μετά κατέλαβε την 4η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων, με καλύτερο άλμα στα 5,40.

Ο Καραλής βελτίωσε εφέτος τρεις φορές την καλύτερη επίδοση στον κόσμο στο επί κοντώ στην κατηγορία των Παίδων. Με όσα κατάφερε, αναδείχθηκε κορυφαίος Ευρωπαίος νέος αθλητής, στη σύνοδο των Ευρωπαϊκών Ολυμπιακών Επιτροπών, στο Μινσκ.