ΠΟΛΟ

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ισπανία

Νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία της στο πόλο των γυναικών η Ισπανία η οποία επιβλήθηκε με 10-5 επί της Ολλανδίας στον τελικό.

Πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης Γυναικών της Ισπανίας που νίκησε στην Βουδαπέστη την αντίστοιχη της Ολλανδίας με 10-5 στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Μετά το χρυσό στη Βαρκελώνη και το Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2013 και στην κορυφή της Ευρώπης, δικαίως η κορυφαία ομάδα της τελευταίας διετίας στην παγκόσμια γυναικεία υδατοσφαίριση.

Η Ολλανδία από την πλευρά της, έμεινε στα 4 χρυσά της με τελευταίο το 1993 στο Ληντς της Βρετανίας.

Στην 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο, όπως και το 2012 στο Αϊντχόφεν, η Ουγγαρία που νίκησε με 10-9 στον μικρό τελικό την Ιταλία, πρωταθλήτρια Ευρώπης πριν δύο χρόνια και κατέχουσα το ρεκόρ περισσότερων (5) ευρωπαϊκών τίτλων.

Καλύτερη τερματοφύλακας αναδείχθηκε η Ιταλίδα Τζούλια Γκορλέρο και πολυτιμότερη παίκτρια η κορυφαία σήμερα φουνταριστός στον κόσμο, Ισπανίδα Μαρία Κάρμεν Γκαρσία Γκοντού.

Ο Μεγάλος Τελικός

Η Ολλανδία πάλευε μέχρι και το τρίτο 8λεπτο να μείνει στο παιχνίδι αλλά εις μάτην. Η Ισπανία ήταν εμφανώς ανώτερη, η Γκαρσία ασυναγώνιστη και η Εστέρ κάτω από τα δοκάρια πολύ καλή.

Έτσι, μετά τη μείωση του σκορ (7-5) από την Μέγκενς 1.88’’ πριν τη λήξη του τρίτου 8λέπτου, ακολούθησε ισπανικό πάρτι στην τελευταία περίοδο και η παράσταση έλαβε τέλος.

Εκ των διαιτητών του μεγάλου τελικού και ο δικός μας Νίκος Σταυρόπουλος που ολοκλήρωσε έτσι με τον καλύτερο τρόπο μια άκρως πετυχημένη διεθνή διαιτητική καριέρα στα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

ΙΣΠΑΝΙΑ- ΟΛΛΑΝΔΙΑ 10-5

Τα οκτάλεπτα: (3-3, 2-0, 2-2, 3-0)

Ισπανία (Μινγκέλ Όκα): Γκαρσία 3, Εσπάρ 2, Τάρραγκο 2, Μπλας 2 , Μιράντα

Ολλανδία (Άρνο Χαβένγκα): Φαν ντερ Σλουτ3, Σέβενιχ, Μέγκενς

Διαιτητές: Νίκος Σταυρόπουλος (ΕΛΛΑΔΑ – Κριστίνα Τακίνι (Ιταλία)

Ο Μικρός Τελικός

Το γκολ της Γκαριμπότι στα 1.22’’ πριν τέλος δεν στάθηκε αρκετό να ανατρέψει την κατάσταση στον μικρό τελικό όπου η Ουγγαρία προηγήθηκε 9-7 με την Σουτς στα 4.08’’ και 10-8 με την Μπούικα (πέναλτι) στα 2.40’’ πριν το τέλος του αγώνα.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ 10-9

Τα οκτάλεπτα: (2-3, 5-2, 0-2, 3-2)

Ουγγαρία (Άντρας Μέρες): Άνταλ 3, Κεστεχέλι 2, Μπούικα 2, Κιστελέκι Ντ., Σουτς , Ίλλες

Ιταλία (Φάμπιο Κόντι): Μπιανκόνι 3, Ντι Μάριο2, Γκαριμπότι 2, Έμολ, Κότι