ΠΟΛΟ

Ολυμπιακός-Βουλιαγμένη 9-7

Έχασε διαφορά πέντε γκολ, αλλά ο Ολυμπιακός νίκησε τη Βουλιαγμένη στο ντέρμπι της Α1 Ανδρών και έκανε το πρώτο βήμα για την εξασφάλιση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.

Το ντέρμπι της ελληνικής υδατοσφαίρισης δικαίωσε τον τίτλο του στο φινάλε. Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 9-7 της Βουλιαγμένης για την 10η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, παραμένοντας στην κορυφή, ενώ διατήρησε το αήττητο.

Οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν με διαφορά πέντε γκολ (7-2 και 8-3), επιτρέποντας στους "μπέμπηδες" να ξαναμπούν στον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ανδρέας Μιράλης έφερε τη διαφορά στο ένα γκολ (8-7) κι ενώ απέμεναν ένα λεπτό και 44 δευτερόλεπτα για το φινάλε.

Τη νίκη "σφράγισε" για τους γηπεδούχους ο Γιώργος Ντόσκας με ένα γκολ σε θέση φουνταριστού. Η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Κώστα Τσαλκάνη και μετά κατέληξε στα δίχτυα με... λίγη βοήθεια από το κεφάλι του Ιορδάνη-Οδυσσέα Μασμανίδη. Ο Ντόσκας ξέσπασε, χτυπώντας το δοκάρι.

Ο Αλέξανδρος Γούνας και ο Άγγελος Βλαχόπουλος βρήκαν... δίχτυα απέναντι στην πρώην ομάδα τους στο πρώτο οκτάλεπτο. Η Βουλιαγμένη ισοφάρισε σε 2-2 με το υπέροχο γκολ του Μανώλη Μυλωνάκη. Το 3-2 διαμόρφωσε ο Γούνας.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι παίκτες του Τεό Λοράντου δεν πέτυχαν γκολ, έχοντας άσχημα ποσοστά από την περιφέρεια. Με καλές προσπάθειες στον παίκτη παραπάνω ο Ολυμπιακός διαμόρφωσε το 7-2 τρία δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του α' ημιχρόνου. Ο Μιράλης "λύτρωσε" τη Βουλιαγμένη στα μισά της διαδρομής του τρίτου οκταλέπτου (7-3) πριν ο Βλαχόπουλος πετύχει το τρίτο γκολ (8-3).

Οι γηπεδούχοι έκριναν πως... είχε τελειώσει ο αγώνας, έριξαν το ρυθμό και κινδύνευσαν να το πληρώσουν. Η δε Βουλιαγμένη διόρθωσε την κακή εμφάνιση της στο πρώτο ημίχρονο.

Πλέον πέντε βαθμοί χωρίζουν τις δύο ομάδες στη βαθμολογία με τον Ολυμπιακό να κάνει μεγάλο βήμα για την εξασφάλιση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 4-0, 1-3, 1-2

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θ. Βλάχος):Δεληγιάννης, Δελακάς, Γούνας 1, Καπότσης, Φουντούλης Ι., Ποντικέας, Ντόσκας 1, Μουρίκης, Κολόμβος 2, Μάλιαρακ 1, Σχίζας 1, Γαλανίδης, Βλαχόπουλος 3.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Τ.Λοράντος):Τσαλκάνης, Μυλωνάκης 1, Γούβης 1, Βελώνιας, Ελμισιάν 1, Κουλιεράκης, Αφρουδάκης Χρ. 1, Καρούντζος, Χρυσοσπάθης 1, Μιράλης 2, Τίγκας, Μασμανίδης, Ζερδεβάς, Ποταμιάνος, Αλβέρτης.

Θυμηθείτε εδώ πως καλύψαμε LIVE τον αγώνα.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ-ΠΑΟΚ 5-9

Στην 3η θέση της βαθμολογίας επέστρεψε μετά από ένα 24ωρο ο ΠΑΟΚ. Ο "δικέφαλος του βορρά" πέρασε από τη δύσκολη έδρα του Παλαιού Φαλήρου.

Ο Μανώλης Σολανάκης ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με τέσσερα γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 1-1, 3-4, 1-2

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Ν.Βενετόπουλος): Καραμπέτσος, Φλώρος Ανδ., Αμπατζόγλου, Ξενάκης, Σιώνης 1, Σπηλιωτόπουλος 1, Παναγούλης, Βερύκοκος 1, Κουκουμάκης, Φωκάς, Χάλαρης, Τσαγκάρης 2, Πανταζής, Λουιζίδης, Σαλτερής.

ΠΑΟΚ (Π.Βέργος): Κεχαγιάς, Προσινικλή,ς Μιτελούδης 2, Αλιχανίδης Μ. 1, Κόχειλας Ι., Τζελάτης, Κόλιανιν, Παπαποστόλου, Βογιατζόγλου 2, Κατσουλάκης, Χατζηγούλας, Σολανάκης 4, Μπεζιλιώτης, Αλιχανίδης Β., Αντιβαλίδης.