ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Σταυρακάκης

Ο Γιώργος Σταυρακάκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην ατομική καταδίωξη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας εφήβων νικώντας στον τελικό τον Σμιρνόφ.

Μετά το Πανελλήνιο ρεκόρ που έκανε το πρωί με 3.17''989 ο Γιώργος Σταυρακάκης κατάφερε να κατακτήσει και την κορυφή. Ο Έλληνας ποδηλάτης συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων που διεξάγεται στο Μοντικιάρι και τρέλανε τα χρονόμετρα.

Ο αθλητής του Τάλως κατάφερε να επικρατήσει στον τελικό της ατομικής καταδίωξης τον Ιβάν Σμιρνόβ από τη Ρωσία, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Ρις Γουντ (Μεγάλη Βρετανία). Αυτή ήταν και η σειρά με την οποία πέρασαν οι τρεις αθλητές από τον προκριματικό.