ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Δωδέκατος ο Βολικάκης

Με τη δωδέκατη θέση ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο κεϊρίν ο Χρήστος Βολικάκης αφού στον αγώνα κατάταξης 7-12 ήταν έκτος με χρόνο 10.720 (+0.514).

Την δωδέκατη θέση στο Ολυμπιακό τουρνουά Ποδηλασίας Πίστας στο αγώνισμα Κέριν κατέλαβε ο Χρήστος Βολικάκης. Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στις θέσεις 7-12 και τερμάτισε τελευταίος με χρόνο 10.720, +0.514 από τον Σαμ Γουέμπστερ (Νέα Ζηλανδία) που κατέλαβε την 7η θέση.

Το χρυσό μετάλλιο στο Κέριν ανδρων του Ολυμπιακού τουρνουά Ποδηλασίας πίστας κατέκτησε ο Τζέισον Κένι. Ο αθλητής από την Μεγάλη Βρετανία τερμάτισε πρώτος με χρόνο 10.113. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Μάτχις Μπούκλι (Ολλανδία) και το χάλκινο ο Αζιζουλχάσνι Αγουάνγκ (Μαλαισία). Να θυμίσουμε ότι στο ίδιο αγώνισμα ο Χρήστος Βολικάκης κατέλαβε την 12η θέση.

Το χρυσό στην Βόγκελ

Η Κριστίνα Βόγκελ από την Γερμανία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο του Ολυμπιακού τουρνουά Ποδηλασίας στο σπριν γυναικών. Στον τελικό νίκησε δύο φορές την Ρεμπέκα Τζέιμς (Μ. Βρετανία) και ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Κέιτι Μάρκαντ (Μ. Βρετανία) η οποία στον μικρό τελικό νίκησε δύο φορές την Ελις Λιφτε (Ολλανδία).