ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Πάλεψε στο Ραμπάτ η Τόλιου

Η Κατερίνα Τόλιου έκανε μεγάλη προσπάθεια στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, αλλά δεν κατάφερε να περάσει τις "64" του θεσμού.

Αποκλείστηκε στον 1γύρο του απλού νεανίδων η Κατερίνα Τόλιου, όμως εκπροσώπησε επάξια την ελληνική επιτραπέζια αντισφαίριση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων-νεανίδων του Ραμπάτ!

Το βράδυ έδωσε συναρπαστική αναμέτρηση με μία από τις καλύτερες Ευρωπαίες αθλήτριες της κατηγορίας, την Κροάτισσα Λία Ράκοβατς και τελικά γνώρισε την ήττα με 4-3 σετ ύστερα από 1 ώρα και 25 λεπτά (11-8, 11-4, 9-11, 10-12, 20-18, 7-11, 7-11)!

Είχε ήδη φτάσει στον στόχο της πρόκρισης στις "64" της κορυφαίας διοργάνωσης και με θαυμάσια εμφάνιση έφτασε κοντά και στο να κάνει το βήμα παραπάνω απέναντι στο νούμερο 13 του αγωνίσματος. Βρέθηκε μπροστά με 2-0 και 3-2 σετ και είχε ουσιαστικό προβάδισμα σε όλα τα σετ που έχασε.

Άφησε αναξιοποίητη τη μεγάλη ευκαιρία να περάσει στον 2ογύρο, αλλά σίγουρα έστειλε ενθαρρυντικά μηνύματα για το μέλλον μέσα και από τη νέα σπουδαία εμπειρία που έζησε στην τελευταία της χρονιά ως νεάνιδα!