ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Ολυμπιακός και Δ.Α.Ο. Ταύρου πρωταθλητές Ελλάδας και μαθηματικά

Ολυμπιακός και Δ.Α.Ο. Ταύρου πρωταθλητές Ελλάδας και μαθηματικά

Το βήμα που απέμενε για τη μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου έκαναν ο Ολυμπιακός στην Α1 ανδρών και ο Δ.Α.Ο. Ταύρου στην Α1 γυναικών. Αναλυτικά όσα συνέβησαν στην αίθουσα STIGA του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας.

Το βήμα που απέμενε για τη μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου έκαναν χθες (18/3) ο Ολυμπιακός στην Α1 ανδρών και ο Δ.Α.Ο. Ταύρου στην Α1 γυναικών. Κατά την προτελευταία αγωνιστική ημέρα των πρωταθλημάτων, στην αίθουσα STIGA του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, αύξησαν το απόλυτο των επιτυχιών και αναδείχτηκαν και τυπικά πρωταθλητές Ελλάδας για την αγωνιστική περίοδο 2016-2017.

Αμφότεροι επίσης, κατάφεραν να κρατήσουν τα σκήπτρα από την περσινή σεζόν. Στον ίδιο χώρο έφτασε μία αγωνιστική πριν από το τέλος και η Α2 εθνική κατηγορία των γυναικών. Ο πρωτοπόρος ΑΛΦΑ Καλλιθέας συνέχισε νικηφόρα και είναι η ομάδα, που κατακτά τον τίτλο και την απευθείας άνοδο στην Α1 για πρώτη φορά στη μικρή ιστορία του.

Για τις θέσεις μπαράζ ή υποβιβασμού δεν προέκυψε καμία αλλαγή. Η δράση στην ομοσπονδιακή αίθουσα κράτησε κυριολεκτικά από το πρωί μέχρι (τις 11 περίπου) το βράδυ, καθώς υπήρχαν τέσσερα διαδοχικά ωράρια. Να δούμε πως εξελίχτηκαν τρεις αμφίρροπες αναμετρήσεις:

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Φιλία Ορεστιάδας-Α.Ο. Ελληνικού 2-4:

Ανέστης Καριοφυλλίδης-Κλαούντιο Κύρου 3-1 (11-8, 4-11, 11-7, 14-12)

Γιάννης Γεωργαντάς-Μάριος Γιάνγκου 1-3 (5-11, 4-11, 11-7, 5-11)

Γιώργος Κανάσης-Ανδρέας Τσόπελας 3-1 (7-11, 11-7, 11-4, 11-8)

Καριοφυλλίδης-Γιάνγκου 1-3 (2-11, 8-11, 11-7, 9-11)

Κανάσης-Κύρου 1-3 (9-11, 11-8, 6-11, 7-11)

Γεωργαντάς-Τσόπελας 1-3 (11-7, 5-11, 8-11, 8-11)

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Πέρα Αθηνών-Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης 3-4:

Όλγα Γεωργοπούλου-Ελένη Γεωργιάδου 3-1 (6-11, 11-5, 11-7, 11-7)

Γεωργία Χατζηλυγερούδη-Ανέλια Κάροβα 0-3 (6-11, 4-11, 4-11)

Μαρία Μοίρου-Ρόζα Χοβσεπιάν 3-2 (11-7, 12-14, 11-6, 9-11, 12-10)

Γεωργοπούλου-Κάροβα 2-3 (9-11, 5-11, 11-9, 12-10, 7-11)

Μοίρου-Γεωργιάδου 3-0 (11-6, 11-8, 11-7)

Χατζηλυγερούδη-Χοβσεπιάν 0-3 (9-11, 8-11, 8-11)

Μοίρου/Γεωργοπούλου-Γεωργιάδου/Κάροβα 1-3 (11-7, 12-14, 9-11, 5-11)

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Αθηνά Μαγκουφάνας-Γ.Α.Ο. Πειραιά 2-4:

Αγγελίνα Δεβελέκου-Μαρία Αλεξανδροπούλου 3-0 (11-5, 11-5, 17-15)

Διονυσία Σκέα-Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου 1-3 (9-11, 8-11, 5-11)

Ραφαέλα Γαζεπίδου-Θεοδώρα Βασιλειάδου 1-3 (9-11, 12-14, 11-7, 3-11)

Δεβελέκου-Γραμματοπούλου 2-3 (8-11, 9-11, 11-8, 11-7, 12-14)

Γαζεπίδου-Αλεξανδροπούλου 3-2 (12-14, 11-6, 4-11, 11-5, 11-7)

Σκέα-Βασιλειάδου 1-3 (9-11, 7-11, 12-10, 3-11)

 

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της ημέρας:

Στους άνδρες:

Άρης Βούλας-Α.Ο. Ταταύλα            3-4

Φιλία Ορεστιάδας-Α.Ο. Ελληνικού    2-4

Ηρακλής Θ.-Πέρα Αθηνών              4-0

Ολυμπιακός-Ο.Α. Χανίων               4-0

Ο.Α. Χανίων-Ηρακλής Θ.               0-4

Πέρα Αθηνών-Φιλία Ορεστιάδας       4-0

Α.Ο. Ελληνικού Άρης Βούλας          4-0   

Α.Ο. Ταταύλα-Α.Ο. Πεύκης             1-4

Ρεπό έκαναν ο Α.Ο. Πεύκης και ο Ολυμπιακός

Στις γυναίκες:

Σάρισες Φλώρινας-Ολυμπιακός        2-4

Α.Ο. Ταταύλα-Άρης 2006               4-1

Πέρα Αθηνών-Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης 3-4

Φοίνικας Αγ. Σοφίας-Δ.Α.Ο. Ταύρου 1-4

Φοίνικας Αγίας Σοφίας-Σάρισες        2-4

Δ.Α.Ο. Ταύρου-Πέρα Αθηνών          4-0

Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης-Α.Ο. Ταταύλα 4-2

Άρης 2006-Ολυμπιακός                  2-4

Το πρόγραμμα της Α2 γυναικών:

Φοίνικες Πάτρας-Εθνικός Αλ. 2-4

Α.Ε. Αθηνά-Γ.Α.Ο. Πειραιά              2-4   

ΑΛΦΑ-Π.Κ.Δ. Ταύρου                    4-2

Π.Κ.Δ. Ταύρου-Φοίνικες Πάτρας       3-4

Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Α.Ε. Αθηνά  3-4

Γ.Α.Ο. Πειραιά-Ο.Ε.Α. Έδεσσας        4-0 α.α.

Ρεπό έκαναν ο Ο.Ε.Α. Έδεσσας και ο ΑΛΦΑ

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ Α1 ΑΝΔΡΩΝ (σε 15 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ                            ΒΑΘΜΟΙ         ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

1. Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.          30                         60-5

2. Ηρακλής Θεσσαλονίκης    28                        57-18

3. Α.Ο. Πεύκης                   27                          49-29

4. Α.Ο. Ελληνικού               24                         43-39

5. A.O. Ταταύλα                 23  (σε 16 αγώνες)  37-50

6. Α.Σ. Πέρα                      20                          41-40

7. Φιλία Ορεστιάδας             18                        31-51

---------------------------------------------------------------------

8. Άρης Βούλας                  16                         16-58

-. Ο.Α. Χανίων                   16                          15-59

* Ο 8ος και  9ος της κατηγορίας πηγαίνουν σε μπαράζ με τον 2ο και τον 3ο της Α2 διεκδικώντας δύο θέσεις στην Α1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ (σε 13 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ                            ΒΑΘΜΟΙ   ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

1. Δ.Α.Ο. Ταύρου                26                52-8

2. Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.          24                45-14

3. Σάρισες Φλώρινας           22                41-25

4. Πέρα Αθηνών                 19                26-39

-. Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης       19                 32-41

---------------------------------------------------------------

6. Α.Ο. Ταταύλα                  17                30-43

7. Φοίνικας Αγ. Σοφίας         16                27-44

----------------------------------------------------------------

8. Άρης 2006                     13                13-52

* Η τελευταία ομάδα υποβιβάζεται στην Α2

* Οι ομάδες των θέσεων 6 και 7 πηγαίνουν σε μπαράζ με τον 2ο και τον 3ο της Α2 διεκδικώντας δύο θέσεις στην Α1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ (σε 11 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ                          ΒΑΘΜΟΙ    ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

1. ΑΛΦΑ Καλλιθέας                 21            43-19

----------------------------------------------------------

2. Αθηνά Μαγκουφάνας           19           37-29

3. Εθνικός Αλ.                        18           37-28

-------------------------------------------------------

-. Γ.Α.Ο. Πειραιά (σε 12 αγώνες)  18      36-32

5. Π.Κ.Δ. Ταύρου                    15                  30-33           

6. Φοίνικες Πάτρας                  13          23-36

--------------------------------------------------------

-. Ο.Ε.Α. Έδεσσας              10       14-40

* Η πρωταθλήτρια ομάδα ανεβαίνει στην Α1

* O 2ος και ο 3ος της βαθμολογίας πάνε στα μπαράζ με την 6η και την 7η ομάδα από την Α1

* Ο τελευταίος της βαθμολογίας υποβιβάζεται στη Β΄Εθνική

* Η Έδεσσα έχει έναν μηδενισμό

 
SHARE

BEST OF NETWORK

Αναβάθμιση της οικονομίας και στο βάθος χρέος

Σήμα εξόδου από το μνημόνιο, αλλά και ένδειξη πως θα δοθεί στη χώρα η ελάφρυνση χρέους δίνουν η αναβάθμιση της πιστοληπτικής ικανότητας από τον Fitch, αλλά και τα θετικά σχόλια για το γεγονός στον γερμανικό Τύπο

Σκάνδαλο: Επιτέλους στέλνουμε καλό τραγούδι στη Eurovision

Όνειρο Γιάννα το τραγούδι σου, όνειρο.

Παγοαναρρίχηση: Αυτοί είναι οι πρώτοι Έλληνες που ανέβηκαν τους καταρράκτες Ερζερούμ

Οι πρώτοι Έλληνες που σκαρφάλωσαν στους παγωμένους καταρράκτες του Ερζουρούμ (Θεοδοσιούπολη) της Τουρκίας, κατάγονται από την πόλη της Κομοτηνής

Η πιο άσχημη πόλη της Ελλάδας

Βγάζουμε αγνή και ανόθευτη χολή απέναντι στις χειρότερες πόλεις της χώρας.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 
ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ
ΔΕΙΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24