ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Δεν τα κατάφερε ο Γρηγοριάδης

Ο Άρης Γρηγοριάδης δεν κατάφερε να διεκδικήσει μετάλλιο στον τελικό των 50μ.ύπιο. Τερμάτισε τελευταίος με 25.46 δευτερόλεπτα.

Ο Άρης Γρηγοριάδης ήθελε το νταμπλ στο ύπτιο, όμως σε ένα 50άρι μπορούν να σημειωθούν μεγάλες εκπλήξεις. Ο πρωταθλητής Ευρώπης στο ολυμπιακό αγώνισμα των 100μ. ύπτιο τερμάτισε τελευταίος σε χρόνο 25.26 δευτερόλεπτα.

Η κούρσα πήγε αργά από την αρχή και ο παγκόσμιος πρωταθλητής το 2005 δεν κατάφερε να διεκδικήσει το δεύτερο χρυσό μετάλλιο του στην απόσταση.

Ο Ισραηλινός Γιόναταν Κοπέλεβ έδωσε μια σπάνια νίκη στην πατρίδα του, τερματίζοντας πρώτος σε χρόνο 24.73. Δεύτερος ήταν ο Ιταλός Μίρκο Ντι Τόρα με 24.95, ενώ στο τρίτο σκαλί ανέβηκαν ο Γάλλος Ντοριάν Γκαντέν, ο Ισραηλινός Γκάι Μπαρνέα και ο Ούγγρος Ρίτσαρντ Μπόχους με 25.14.