ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ανδρέας Βαζαίος, η "τορπίλη" της ελληνικής κολύμβησης

© GIORGIO PEROTTINO DEEPBLUEMEDIA/INSIDEFOTO

Το Sport24.gr σας παρουσιάζει τη διαδρομή του Ανδρέα Βαζαίου από τον ΑΝΟ Αργυρούπολης μέχρι την κορυφή της Ευρώπης. (VIDEO)

Ανήκει αναμφίβολα στις μεγάλες ελπίδες της χώρας μας για μετάλλια και διακρίσεις. Ο Ανδρέας Βαζαίος απέδειξε πως όσα έχει πετύχει τα τελευταία χρόνια μόνο τυχαία δεν ήταν αφού το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μία ακόμα μεγάλη επιβράβευση.

Στα 22του χρόνια (είχε γενέθλια πριν από λίγες ημέρες αφού είναι γεννημένος στις 9/5/94) ξεκίνησε μία "σχέση" με το υγρό στοιχείο από μικρός.

Σε ηλικία τεσσάρων ετών έκανε τις πρώτες του... απλωτές στην πισίνα και έδειξε σύντομα ότι θα μας απασχολήσει για αρκετά χρόνια. Ο διακρίσεις άρχισαν να έρχονται από νωρίς τόσο σε εθνικό όσο και σε παγκόσμιο επίπεδο. Μόνο τυχαία δεν ήταν άλλωστε τα ασημένια μετάλλια που κατέκτησε στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Εφήβων το 2011 (200μ. ατομική και 200μ. πεταλούδα), αλλα και το χάλκινο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εκείνης της χρονιάς στα 200μ. μικτή ατομική.

Η αρχή του ονείρου...

Η επόμενη χρονιά βρίσκει τον 18χρονο τότε αθλητή να πετυχαίνει ένα όνειρο ζωής. Στις 21 Ιουνίου η παγκόσμια ομοσπονδία απηύθυνε πρόσκληση συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου στον ταλαντούχο κολυμβητή ο οποίος είχε πιάσει το χαμηλό όριο για τους αγώνες.

Πριν από το ταξίδι στο Λονδίνο ο Βαζαίος κατέκτησε ένα χρυσό στα 100μ. πεταλούδα και ένα αργυρό στα 200μ. μικτή ατομική στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων, αλλά έσπασε και το Πανελλήνιο ρεκόρ στα 200μ. μικτή ατομική. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες ο Ανδρέας Βαζάιος έκανε καλή εμφάνιση στα προκριματικά των 200μ. μικτή ατομική, καθώς κατετάγη 6ος στη σειρά του, αλλά αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Ο ίδιος έχει δηλώσει πως "Αυτή ήταν η πιο χαρούμενη στιγμή της ζωής μου ήταν όταν κατάφερα να αγωνιστώ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, κάνοντας πανελλήνιο ρεκόρ στο αγώνισμά μου. Ένιωσα υπέροχα που ήμουν εκεί".

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Όσο μεγάλωνε κατέβαινε το χρονόμετρο

Από εκεί και έπειτα ο ταλαντούχος κολυμβητής άρχισε να δίνει μία "μάχη" με το χρόνο... Μάχη που τον έβγαζε συνεχώς νικητή αφού ολοένα και κατέβαζε τα χρονόμετρα. Πανελλήνια ρεκόρ στην κατηγορία των Εφήβων τόσο στα 100μ. πεταλούδα όσο και στα 200μ. μικτή ατομική ήταν το ορεκτικό.

Το... κυρίως πιάτο άρχισε με την κατάκτηση μεταλλίων. Στους Μεσογειακούς αγώνες του 2013 κατέκτησε την τρίτη θέση στα 200μ. μικτή ατομική με 2:00.74. Ο "χορός" των ρεκόρ συνεχίστηκε και το 2014 με τα 100μ. μικτή ατομική να προστίθεται στη λίστα.

Πρώτη "λάμψη" στη Νετάνια

Πριν από περίπου ένα χρόνο (10/5/2015) ο Ανδρέας Βαζαίος έπιασε το υψηλό όριο στα 200 μέτρα μικτή ατομική στο μίτινγκ "Ακρόπολις". Ο κολυμβητής του ΑΝΟΑ αναδείχθηκε νικητής σε χρόνο 1:59.62 (όριο Α' 2:00.28).

Με το άγχος να έχει φύγει ο κολυμβητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης έβαλε ως στόχο να έχει ακόμα καλύτερη παρουσία στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Τα εντυπωσιακά του ρεκόρ αυτή τη φορά συνδυάστηκαν και με μετάλλια. Η στιγμή της πρώτης δικαίωσης ήρθε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25αρας πισίνας στη Νετάνια του Ισραήλ τον περασμένο Δεκέμβριο.

Εκεί ο Ανδρέας Βαζαίος έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση καθώς κατέρριψε 8 πανελλήνια ρεκόρ, συμμετείχε σε τρεις τελικούς και κατέκτησε ένα χάλκινο μετάλλιο στα 100μ μικτής ατομικής στην κατηγορία ανδρών. Σε κάθε κούρσα ξεπερνούσε τον εαυτό του καταφέρνοντας να ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Η αξέχαστη επιστροφή στο Λονδίνο

Έχοντας ως φόντο πάντοτε το Ρίο ο κολυμβητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου συνέχισε την προετοιμασία του με ενδιάμεσο σταθμό το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται αυτές τις ημέρες στο Λονδίνο.

Εκεί πήγε έχοντας τον 6ο καλύτερο χρόνο στα 200μ. μικτή ατομική με 1:58.92. Ξεκίνησε κατεβάζοντας τον σε 1:58.47 πριν φτάσουμε στο νέο Πανελλήνιο ρεκόρ με 1:58.18 το οποίο και του χάρισε το χρυσό μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Αυτή η επιτυχία του μάλιστα τον έβαλε σε ένα κλειστό κλαμπ στο οποίο ανήκει μόνο εκείνος και ο μεγάλος Άρης Γρηγοριάδης.

Αυτό ήταν το τρίτο χρυσό μετάλλιο της χώρας μας σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Τα δύο προηγούμενα τα είχε κατακτήσει ο Άρης Γρηγοριάδης το 2008 και το 2012 στα 50 και 100μ. ύπτιο αντίστοιχα.