ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Το πήρε το μετάλλιο ο Κοσμίδης

Ο Λευτέρης Κοσμίδης κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο έδαφος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής στη Σόφια. Δείτε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ videos.

Το πέμπτο ευρωπαϊκό μετάλλιο στην καριέρα του στο έδαφος κέρδισε ο Λευτέρης Κοσμίδης. Ο αθλητής του Γιώργου Αγγέλου κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό της Σόφιας.

Ο Κοσμίδης, παγκόσμιος πρωταθλητής το 2010 στο ίδιο όργανο, εκτέλεσε πρόγραμμα με αρχική αξία 6,6 και βαθμολογήθηκε με 15,533.

Σε αποκλειστικές δηλώσεις του στο Sport24.gr εξέφρασε την ικανοποίηση του, λαμβάνοντας υπόψη πως όλη τη χρονιά δεν προπονείται σε ταπί, αλλά σε ακροβατικό διάδρομο.

Οι δηλώσεις του Κοσμίδη:

Ο Ρώσος Ντένις Αμπλιάζιν πήρε τη νίκη με 15,700 βαθμούς, εκτελώντας ένα πρόγραμμα με αρχική αξία 7,1. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν ο Βρετανός Ντάνιελ Πέρβις και ο Ισραηλινός Αλεξάντερ Σατίλοφ με 15,400.