Τα αποτελέσματα της 2ης μέρας

Τα αποτελέσματα της 2ης μέρας

Η κολύμβηση προσέφερε νέα παγκόσμια ρεκόρ και ο Μάικλ Φελπς πρόσθεσε ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο στη συλλογή του. Νέα γκέλα η ποδοσφαιρική Βραζιλία, μεγάλη νίκη η Κροατία επί της Ισπανίας στο μπάσκετ. Κάζο για Τζόκοβιτς στο τένις. Αναλυτικά η δράση της 2ης ημέρας.

Η 2η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο ολοκληρώθηκε και το "μενού" περιελάμβανε νέα παγκόσμια ρεκόρ στην κολύμβηση και μεταξύ άλλων ένα χρυσό μετάλλιο στα 4Χ100 ελεύθερο για τις ΗΠΑ στους άνδρες. Από 'κει και πέρα, στο ποδόσφαιρο η Βραζιλία τα έκανε και πάλι μαντάρα, ενώ στο μπάσκετ η Κροατία νίκησε την Ισπανία και η Αργεντινή έκανε επίδειξη δύναμης.

Στο τένις, ο Νόβακ Τζόκοβιτς αποχαιρέτησε από τον πρώτο γύρο, ενώ στο διπλό των γυναικών αποκλείστηκαν οι αδελφές Ουίλιαμς. Φυσικά, δράση υπήρξε και στα υπόλοιπα αθλήματα, όπου είχαμε και έντονη ελληνική παρουσία με το πρώτο μας μετάλλιο.

Δείτε τα αποτελέσματα της Κυριακής (07/08):

 

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Ενα τεράστιο λάθος των Κινέζων, έδωσε την ευκαιρία στην Σου Τσινγκ Χσου να χαρίσει στην Κινεζική Ταϊπέι το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία 53κ. στο Ολυμπιακό τουρνουά Αρσης Βαρών. Η 25χρονη πρωταθλήτρια ξεκίνησε στο ζετέ σηκώνοντας με επιτυχία 112 κιλά και έφτασε στο σύνολο τα 212 που έμελλε να της χαρίσουν την πρώτη θέση.

Προφανώς από υπερβολική εμπιστοσύνη στις δυνάμεις της, η Κινέζα πρωταθλήτρια Γιατζούν Λι, έβαλε 123 κιλά στη μπάρα στην πρώτη της προσπάθεια. Κι όλα αυτά, παρότι είχε προβάδισμα από το αρασέ (101 έναντι 100 κιλών) ενώ ήταν και σωματικά ελαφρύτερη! τα 123 αποδείχθηκαν πολύ βαριά για την Λι που απέτυχε τρεις φορές και ακυρώθηκε!

Ακόμα κι έτσι, τα 53 κιλά γυναικών παρέμειναν... καθαρά ασιατική υπόθεση, όπως άλλωστε και η χθεσινή κατηγορία των 48 κιλών. Δεύτερη αναδείχθηκε η Φιλιππινέζα Χιντιλίν Ντίαζ με 200 και τρίτη η Τζιν Χι Γιουν από τη Νότια Κορέ με 199.

Η οκτάδα:

1. Σου Τσινγκ Χσου (Κιν.Ταϊπέι)     (100 - 112)   212

2. Χιντιλίν Ντίαζ (Φιλιππίνες)       (88 - 112)   200

3. Τζιν Χι Γιουν (Νότια Κορέα)       (88 - 111)   199

4. Ρεμπέκα Κόχα (Λετονία)            (90 - 107)   197

5. Ροζάνε Σάντος (Βραζιλία)          (90 - 103)   193

6. Κανάε Γιάγκι (Ιαπωνία)            (81 - 105)   186

7. Ντέβι Σαφίτρι (Ινδονησία)         (80 - 105)   185

8. Ευαγγελία Βελί (Αλβανία)          (75 - 90)    165

Ο Κινέζος Τσινγκουάν Λονγκ στέφθηκε χρυσός Ολυμπιονίκης στην κατηγορία των 56 κιλών στην Αρση Βαρών, καταρρίπτοντας το παγκόσμιο ρεκόρ στο σύνολο με 307 κιλά. Ο Λονγκ σήκωσε 137 αρασέ και 170 ζετέ, ενώ δεύτερος ήταν ο Βορειοκορεάτης Τσολ Γιουν Ομ με 303 (134 - 169) και τρίτος ο Ταϊλανδός Σινπέτ Κρουαϊτόνγκ με 289 (132 - 157)

Ηταν ένας συγκλονιστικός αγώνας με τον Ομ να ανυψώνει 169 κιλά στην τελευταία του προσπάθεια στο ζετέ και να «στριμώχνει» τον Λονγκ, αφήνοντάς του ως τελευταία ευκαιρία την κατάρριψη του παγκόσμιου ρεκόρ. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Πεκίνου, όμως, ανταποκρίθηκε και έτσι με το σύνολο των 307 κιλών έσπασε ένα από τα πιο παλιά ρεκόρ, το οποίο ανήκε τα τελευταία 16 χρόνια στον Τούρκο Χαλίλ Μουτλού (305κ.) από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ. Επίσης, τα 170 κιλά στο ζετέ, είναι ολυμπιακό ρεκόρ.

Η οκτάδα:

1. Τσινγκουάν Λονγκ (Κίνα)           (137 - 170)  307 Π.Ρ.

2. Τσολ Γιουν Ομ (Βόρεια Κορέα)      (134 - 169)  303

3. Σινπέτ Κρουαϊτόνγκ (Ταϊλάνδη)     (132 - 157)  289

4. Άρλι Τσοντέι (Καζακστάν)          (130 - 148)  278

5. Τοάν τραν Λε Κουόκ (Βιετνάμ)      (121 - 154)  275

6. Χαμπίμπ Ντε Λας Σάλας (Κολομβία)  (119 - 147)  266

7. Μίρκο Σκαραντίνο (Ιταλία)         (115 - 149)  264

8. Λουϊς Γκαρσία (Δομινικανή Δημ.)   (118 - 145)  263

ΒΟΛΕΪ

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στο τουρνουά ανδρών:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Ιταλία-Γαλλία   3-0 (25-20, 25-20, 25-15)

Βραζιλία-Μεξικό 3-1 (23-25, 25-19, 25-14, 25-18)

ΗΠΑ-Καναδάς     0-3 (23-25, 17-25, 23-25)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 1 αγώνα)

1. Ιταλία   3  3-0

2. Καναδάς  3  3-0

3. Βραζιλία 3  3-1

4. Μεξικό   0  1-3

5. ΗΠΑ      0  0-3

6. Γαλλία   0  0-3

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Πολωνία-Αίγυπτος 3-0 (25-18, 25-20, 25-17)

Ρωσία-Κούβα      3-1 (25-17, 25-19, 22-25, 25-18)

Αργεντινή-Ιράν   3-0 (25-23, 26-24, 25-18)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 1 αγώνα)

1. Πολωνία   3  3-0

2. Αργεντινή 3  3-0

3. Ρωσία     3  3-1

4. Κούβα     0  1-3

5. Ιράν      0  0-3

6. Αίγυπτος  0  0-3

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Η Σιμόν Μπάιλς ήταν η απόλυτη πρωταγωνίστρια στον προκριματικό του σύνθετου ατομικού της ενόργανης γυμναστικής, επιβεβαιώνοντας ότι είναι το μεγάλο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Η βραχύσωμη Αμερικανίδα εντυπωσίασε με τις εκτελέσεις της στο άλμα, τις ασκήσεις εδάφους και τη δοκό ισορροπίας και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 62.366 βαθμούς, καταλαμβάνοντας με σημαντική διαφορά την πρώτη θέση. Την ακολούθησε η συμπατριώτισσά της Αλεξάντρα Ράισμαν με 60.607β., ενώ η Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, Γκάμπι Ντάγκλας, έμεινε τρίτη με 60.131β. και αποκλείστηκε από τον τελικό, αφού από κάθε χώρα μόνο δύο αθλήτριες μπορούν να προκριθούν.

Η 8αδα του τελικού στους ασύμμετρους ζυγούς:

1. Μάντισον Κότσιαν (ΗΠΑ)            15.866

2. Αλίγια Μουστάφινα (Ρωσία)         15.833

3. Γκάμπριελ Ντάγκλας (ΗΠΑ)          15.766

4. Ντάρια Σπιριντόνοβα (Ρωσία)       15.683

5. Ελίζαμπεθ Ζάιτς (Γερμανία)        15.466

6. Σοφί Σέντερ (Γερμανία)            15.533

7. Τζέσικα Λόπες Αρότσα (Βενεζουέλα) 15.333

8. Τσουνσόνγκ Σανγκ (Κίνα)           15.300

Η 8αδα του τελικού στις ασκήσεις εδάφους:

1. Σιμόν Μπάιλς (ΗΠΑ)               15.733

2. Αλεξάντρα Ράισμαν (ΗΠΑ)          15.275

3. Βανέσα Φεράρι (Ιταλία)           14.866

4. Τζούλια Σταϊνγκρούμπερ (Ελβετία) 14.666

5. Γιανγκ Γουάνγκ (Κίνα)            14.666

6. Εϊμι Τίνκλερ (Βρετανία)          14.600

7. Μάι Μουρακάμι (Ιαπωνία)          14.566

8. Ερίκα Φαζάνα (Ιταλία)            14.333

Η 8αδα του τελικού στη δοκό ισορροπίας:

1. Σιμόν Μπάιλς (ΗΠΑ)               15.633

2. Λορίν Ερνάντεζ (ΗΠΑ)             15.366

3. Φλάβια Σαραϊβα (Βραζιλία)        15.133

4. Σάνε Βέφερς (Ολλανδία)           15.066

5. Καταλίνα Πόνορ (Ρουμανία)        14.900

6. Γιλίν Φαν (Κίνα)                 14.866

7. Μαρίν Μπουαγέ (Γαλλία)           14.600

8. Ιζαμπέλα Ονίσκο (Καναδάς)        14.533

Η 8αδα του τελικού στο άλμα:

1. Σιμόν Μπάιλς (ΗΠΑ)               16.050

2. Ουν Γιονγκ Χονγκ (Βόρεια Κορέα)  15.683

3. Τζούλια Σταϊνγκρούμπερ (Ελβετία) 15.266

4. Μαρία Πασέκα (Ρωσία)             15.049

5. Οκσάνα Τσουσοβίτινα (Γαλλία)     14.999

6. Σάλον Ολσεν (Καναδάς)            14.950

7. Γιαν Βανγκ (Κίνα)                14.949

8. Ντίπα Καρμακάρ (Ινδία)           14.850

Οι οκτώ χώρες που εξασφάλισαν την πρόκριση στον τελικό του σύνθετου ομαδικού:

1. ΗΠΑ          185.238 βαθμοί

2. Κίνα         175.279

3. Ρωσία        174.620

4. Μ. Βρετανία  174.064

5. Βραζιλία     174.054

6. Γερμανία     173.263

7. Ιαπωνία      172.564

8. Ολλανδία     171.929

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Οι Κινέζες, Σι Τινγκμάο και Γου Μίνσια κατάκτησαν το χρυσό μετάλλιο στη συγχρονισμένη κατάδυση από βατήρα 3 μέτρων. Στον τελικό του αγωνίσματος οι αθλήτριες από την ασιατική χώρα συγκέντρωσαν 345.60 βαθμούς, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τις Ιταλίδες, Τάνια Κανιότο/Φραντσέσκα Νταλάπε (313.83β) που πήραν το ασημένιο μετάλλιο ενώ το χάλκινο κατέληξε στις Αυστραλές, Μάντισον Κίνι και Αναμπελ Σμιθ που συγκέντρωσαν 219.19β.

Η πρώτη οκτάδα:

1. Σι Τινγκμάο/Γου Μίνσια (Κίνα) 345.60 βαθμούς

2. Τάνια Κανιότιο/Φραντσέσκα Νταλάπε (Ιταλία) 313.83

3. Μάντισον Κίνι/Αναμπελ Σμιθ (Αυστραλία) 299.19

4. Τζένιφερ Εϊμπελ/Πάμελα Γουέαρ (Καναδάς) 298.32

5. Τσέονγκ Γιουν Χουνγκ/Σάμπρι Νουρ Μπάμπινταχ (Μαλαισία) 293.40

6. Αλίσια Μπλαγκ/Ρεμπέκα Γκαλάντρι (Μ.Βρετανία) 292.83

7. Τίνα Πούνζελ/Νόρα Σουμπσίνσκι (Γερμανία) 284.25

8. Τάμι Ταγκάρι/Τζουλιάνα Βελόσο (Βραζιλία) 258.75

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 100μ. πεταλούδα γυναικών:

1. Σάρα Σιέστρεμ (Σουηδία)             55.48 (Παγκόσμιο ρεκόρ)

2. Πένι Όλεκσιακ (Καναδάς)             56.46 (Παγκόσμιο ρεκόρ νεανίδων)

3. Ντέινα Βόλμερ (ΗΠΑ)                 56.63

4. Τσινγί Τσεν (Κίνα)                  56.72

5. Γινγκ Λου (Κίνα)                    56.76

6. Ρικάκο Ικέε (Ιαπωνία)               56.86

7. Έμα ΜακΚίον (Αυστραλία)             57.05

8. Ζανέτ Ότεσεν (Δανία)                57.17

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 100μ. πρόσθιο ανδρών:

1. Άνταμ Πίτι (Μ.Βρετανία)            57.13 (Παγκόσμιο ρεκόρ)

2. Κάμερον Βαν ντερ Μπεργκ (Ν.Αφρική) 58.69

3. Κόντι Μίλερ (ΗΠΑ)                  58.87 (Ρεκόρ Αμερικής)

4. Κέβιν Κορντς (ΗΠΑ)                 59.22

5. Ζοάο Γκόμες (Βραζιλία)             59.31

6. Γιασουχίρο Κοσέκι (Ιαπωνία)        59.37

7. Φελίπε Φράνκα (Βραζιλία)           59.38

8. Ντμίτρι Μπαλάντιν (Καζακστάν)      59.95

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 400μ. ελεύθερο γυναικών:

1. Κέιτι Λεντέκι (ΗΠΑ)         3:56.46 (Παγκόσμιο ρεκόρ)

2. Τζαζ Κάρλιν (Μ.Βρετανία)    4:01.23

3. Λία Σμιθ (ΗΠΑ)              4:01.92

4. Μπογκλάρκα Κάπας (Ουγγαρία) 4:02.37

5. Μπρίτανι ΜακΛιν (Καναδάς)   4:04.69

6. Τάμσιν Κουκ (Αυστραλία)     4:05.30

7. Τζέσικα Άσγουντ (Αυστραλία) 4:05.68

8. Κοραλί Μπαλμί (Γαλλία)      4:06.98

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών:

1. ΗΠΑ   (Ντρέσελ, Φελπς, Χελντ, Εϊντριαν)          3:09.92

2. Γαλλία  (Μετεγιά, Ζιλό, Μανοντού, Στραβιούς)        3:10.53

3. Αυστραλία   (Ρόμπερτς, Τσάλμερς, Μάγκνουσεν, ΜακΙβόι)    3:11.37

4. Ρωσία           3:11.64

5. Βραζιλία        3:13.21

6. Βέλγιο          3:13.57

7. Καναδάς         3:14.35

8. Ιαπωνία         3:14.48

ΜΠΑΣΚΕΤ

Τα αποτελέσματα του ανδρικού τουρνουά:

Α΄ Όμιλος

Αυστραλία-Γαλλία      87-66

Κίνα-ΗΠΑ              62-119

Βενεζουέλα-Σερβία     62-86

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΗΠΑ         1-0        2

Αυστραλία   1-0        2

Σερβία      1-0        2

Γαλλία      0-1        1

Βενεζουέλα  0-1        1

Κίνα        0-1        1

Β΄ Όμιλος

Βραζιλία-Λιθουανία    76-82

Κροατία-Ισπανία       72-70

Νιγηρία-Αργεντινή     66-94

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Αργεντινή   1-0        2

Λιθουανία   1-0        2

Κροατία     1-0        2

Ισπανία     0-1        1

Βραζιλία    0-1        1

Νιγηρία     0-1        1

Τα αποτελέσματα του γυναικείου τουρνουά:

Α΄ Όμιλος

Αυστραλία-Τουρκία     61-56

Γαλλία-Λευκορωσία     73-72

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Αυστραλία          2-0     4

Γαλλία             2-0     4

Ιαπωνία            1-0     2

Τουρκία            0-2     2

Λευκορωσία         0-2     2

Βραζιλία           0-1     1

Β΄ Όμιλος

ΗΠΑ-Σενεγάλη         121-56  

Σερβία-Ισπανία        59-65

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΗΠΑ                1-0     2

Ισπανία            1-0     2

Καναδάς            1-0     2

Κίνα               0-1     1

Σενεγάλη           0-1     1

Σερβία             0-1     1

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Ο Ντανιέλε Γκαρότσο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ξίφος Ασκήσεως Ανδρών στο Ολυμπιακό τουρνουά. Ο Ιταλός πρωταθλητής ήταν σαφώς ανώτερος του Αλεξάντερ Μασιάλας (Αμερική) και επιβλήθηκε με 15-11, ενώ είχε προηγηθεί και με 14-7. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Τιμούρ Σάφιν (Ρωσία), ο οποίος στον μικρό τελικό νίκησε με 15-13 τον Ρίτσαρντ Κρους (Μ. Βρετανία).

Αναλυτικά οι 8 πρώτες θέσεις του ξίφος Ασκήσεως Ανδρών:

1ος Ντανιέλε Γκαρότσο (Ιταλία)

2ος Αλεξάντερ Μασιάλας (Αμερική)

3ος Τιμούρ Σάφιν (Ρωσία)

4ος Ρίτσαρντ Κρους (Μ. Βρετανία)

5ος Τζόρτζιο Αβόλα (Ιταλία)

5ος Γκέρεκ Μέινχαρτ (Αμερική)

5ος Χεϊβέι Τσεν (Κίνα)

5ος Γκουιλχέρμε Τόλντο (Βραζιλία)

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Τα αποτελέσματα στο Β΄ γύρο του ατομικού Γυναικών:

Τζιαν Φανγκ Λάι (Αυστραλία)-Σοφία Πολκανόβα (Αυστρία)      11-8 11-7 11-4 6-11 10-12 11-7

Ματίλντα Εκχολμ (Σουηδία)-Γιούε Βου (ΗΠΑ)                 9-11 11-8 11-8 5-11 11-6 12-10  

Ντανιέλα Μοντέιρο Ντοντεάν (Ρουμανία)-Τσιαν Λι (Πολωνία)   12-10 11-9 11-9 5-11 11-8    

Τζορτζίνα Πότα (Ουγγαρία)-Μο Ζανγκ (Καναδάς)               11-7 10-12 11-5 11-8 11-5  

Κιμ Σόνγκ (Βόρεια Κορέα)-Καταρζίνα Φρανκ (Πολωνία)         11-9 11-2 11-6 11-6

Τετιάνα Μπιλένγκ (Ουκρανία)-Ιβέτα Βατσενόφσκα (Τσεχία)     11-9 11-8 11-3 17-15  

Λίλι Ζανγκ (ΗΠΑ)-Τζιένι Σάο (Πορτογαλία)                   11-4 11-9 11-9 11-6

Ελιζαμπέτα Σαμάρα (Βραζιλία)-Λιν Γκούι (Βραζιλία)          11-6 11-9 11-3 12-10

Γιάνφεϊ Σεν (Ισπανία)-Σιαλιάν Νι (Λουξεμβούργο)            10-12 12-10 10-12 11-6 12-10 4-11 7-11

Πολίνα Μιχαϊλοβα (Ρωσία)-Βικτόρια Πάβλοβιτς (Λευκορωσία)   11-9 11-8 9-11 11-13 7-11 8-11

Λι Φεν (Σουηδία)-Μπαρμπόρα Μπαλαζόβα (Σλοβακία)            11-8 6-11 7-11 11-8 9-11 12-10 11-7

Γιου Φου (Πορτογαλία)-Ναντάνα Κομβόνγκ (Ταϊλάνδη)          16-14 11-8 10-12 8-1111-7 10-12 8-11

Λι Τζιάο (Ολλανδία)-Σουτασίνι Σαβεταμπούτ (Ταϊλάνδη)       12-10 11-8 9-11 11-7 8-11 11-5

Γιου Ζου Τσε (Ταϊπέϊ)-Αλεξάντρα Πριβάλοβα (Λευκορωσία)     13-15 9-11 11-7 13-11 11-5 11-5

Λι Σούε (Γαλλία)-Αντριάνα Ντίας (Πουέρτο Ρίκο)             11-1 11-6 11-8 11-8

Σουν Μιονγκ Ρι (Βόρεια Κορέα)-Πέτρα Λόβας (Ουγγαρία)       11-9 11-2 7-11 11-4 12-10

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ

Η Άννα Φαν Ντερ Μπρέγκεν από την Ολλανδία είναι η «χρυσή» ολυμπιονίκης στο αγώνισμα της ποδηλασίας δρόμου, στο πλαίσιο της δεύτερης ημέρας των Αγώνων του Ρίο. Η κούρσα των 136,9 χλμ. κρίθηκε στο φίνις με τις τρεις πρώτες να πέφτουν μαζί στον τερματισμό. Ο χρόνος της Ντερ Μπρέγκεν ήταν 3 ώρες 51.27, όπως και η Έμμα Γιόχανσον (Σουηδία) και Ελίσα Λόνγκο Μποργκίνι (Ιταλία) που πήραν την δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.

Η Ντερ Μπρέγκεν, ασημένια παγκόσμια πρωταθλήτρια το 2015 τόσο στον δρόμο όσο και στην ατομική χρονομέτρηση, μπήκε στην κεφαλή στο 115ο χιλιόμετρο της διαδρομής κατά την πίεση που δέχθηκε... φωτογραφήθηκε πρώτη στο φώτο φίνις.

Όσον αφορά στην «χρυσή» Ολυμπιονίκη του Λονδίνου, Μαριάνε Φος (Ολλανδία) ήταν 9η με 3:52.41, ενώ η «χάλκινη» του 20212, Όλγα Ζαμπελίνσκαγια (Ρωσία) κατετάγη 16η με 3:55.52.

Οι οκτώ πρώτες του τελικού:

1. Άννα Φαν Ντερ Μπρέγκεν (Ολλανδία) 3:51:27

2. Έμμα Γιόχανσον (Σουηδία) 3:51:27

3. Ελίσα Λόνγκο Μποργκίνι (Ιταλία) 3:51:27

4. Μάρα Άμποτ (ΗΠΑ) 3:51.31

5. Ελίζαμπεθ Αρμιτστεντ (Μ. Βρετανία) 3:51.47

6. Καταρζίνα Νιεβιαντόμα (Πολωνία) 3:51.47

7. Φλάβια Ολιβέιρα (Βραζιλία) 3:51.47

8. Γιολάντα Νεφ (Ελβετία) 3:51.47

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες στο τουρνουά ανδρών:

Α΄ όμιλος

Δανία-Νότια Αφρική 1-0

Βραζιλία-Ιράκ 0-0

Βαθμολογία (Σε 2αγ.)

Δανία 4

Βραζιλία 2

Ιράκ 2

Νότια Αφρική 1

Η τελευταία αγωνιστική (11/8, 04:00):

Δανία-Βραζιλία

Νότια Αφρική-Ιράκ

Β΄ όμιλος

Σουηδία- Νιγηρία 0-1

Ιαπωνία-Κολομβία 2-2

Βαθμολογία (Σε 2αγ.)

Νιγηρία 6

---------------

Κολομβία 2

Ιαπωνία 1

Σουηδία 1

Η τελευταία αγωνιστική (11/8, 01:00)

Κολομβία-Νιγηρία

Ιαπωνία-Σουηδία

Γ΄ όμιλος

Φίτζι-Μεξικό 1-5

Γερμανία-Νότια Κορέα 3-3

Βαθμολογία (Σε 2αγ.)

Νότια Κορέα 4

Μεξικό 4

Γερμανία 2

Φίτζι 0

Η τελευταία αγωνιστική (10/8, 22:00)

Γερμανία-Φίτζι

Νότια Κορέα-Μεξικό

Δ΄ όμιλος

Ονδούρα-Πορτογαλία 1-2

Αργεντινή-Αλγερία 2-1

Βαθμολογία (Σε 2αγ.)

Πορτογαλία 6

---------------

Ονδούρα 3

Αργεντινή 3

Αλγερία 0

Η τελευταία αγωνιστική (10/8, 19:00)

Αλγερία-Πορτογαλία

Αργεντινή-Ονδούρα

ΠΥΓΜΑΧΙΑ

Ένας ακόμη επαγγελματίας μποξέρ, πήρε την πρόκριση για τη φάση των «16» του Ολυμπιακού τουρνουά πυγμαχίας που φιλοξενείται στο Ρίο. Ο λόγος για τον βετεράνο (36 ετών) Αμνάτ Ρουένροεγκ από την Ταϊλάνδη, ο οποίος με τη νίκη 3-0 επί του Ιγνάσιο Πέριν (Αργεντινή) στα 60 κιλά, εξασφάλισε την παρουσία του στην επόμενη φάση της διιοργάνωσης όπου θ` αντιμετωπίσει τον Γάλλο Σοφιάν Ουμιά.

Να θυμίσουμε ότι στην πρεμιέρα του τουρνουά, ο Καρμίνε Τομασόνε έγραψε ιστορία ως ο πρώτος επαγγελματίας που συμμετείχε στον κορυφαίο αθλητικό θεσμό του πλανήτη.

Τα έως τώρα αποτελέσματα, τα ζευγάρια στον γύρο των 16 και το υπόλοιπο πρόγραμμα:

49 κιλά

Γύρος «32»

Σιμπλίσε Φοτσάλα (Καμερούν)-Γκαλάλ Γιαφάι (Μ. Βρετανία) 0-3

Πάτρικ-Λουρένκο (Βραζιλία)-Γιουρμπεργιέν Μαρτίνεζ (Κολομβία) 0-3

Αρτούρ Χοφανισιάν (Αρμενία)-Σάμουελ Καρμόνα (Ισπανία) 0-3

Λεάντρο Μπλανκ (Αργεντινή)-Γιοσελίτο Βελάσκεζ (Μεξικό) 0-3

Ματίας Χαμουνιέλα (Ναμίμπια)-Ρουφάτ Χουσείνοφ (Αζερμπαϊτζάν) 3-0

Νίκο Ερνάντες (ΗΠΑ)-Μάνουελ Καπάι (Ιταλία) 3-0

Γύρος «16»

Γιοάνις Αργκιλάγκος (Κούβα)-Γκαλάλ Γιαφάι (Μ. Βρετανία)

Πέτερ Μουνγκάι Βαρούι (Κένυα)-Λου Μπιν (Κίνα)

Ρογκέν Λάντον (Φιλιππίνες)-Γιουρμπεργιέν Μαρτίνεζ (Κολομβία)

Σάμουελ Καρμόνα (Ισπανία)-Πάντι Μπαρνς (Ιρλανδία)

Χασανμπόι Ντουσμάτοφ (Ουζμπεκιστάν)-Γιοσελίτο Βελάσκεζ (Μεξικό)

Ματίας Χαμουνιέλα (Ναμίμπια)-Μπιρζάν Ζακίποφ (Καζακστάν)

Γκανκχουγιαγκίν Γκαν-Ερντέν (Μογγολία)-Κάρλος Γκουίπο (Ισημερινός)

Νίκο Ερνάντες (ΗΠΑ)-Βασίλι Γιεγκόροφ (Ρωσία)

Η συνέχεια της κατηγορίας:

Δευτέρα 8 Αυγούστου - Γύρος 16

Τετάρτη 10 Αυγούστου - Προημιτελικά

Παρασκευή 12 Αυγούστου - Ημιτελικά

Κυριακή 14 Αυγούστου - Τελικός

60 κιλά

Γύρος «32»

Λιντόλφο Ντελγκάδο (Μεξικό)-Καρμίν Τομασόνε (Ιταλία) 0-3

Λουίς Καμπρέρα (Βενεζουέλα)-Νταϊσούκε Ναριμάτσου (Ιαπωνία) 1-2

Μπερίκ Αμπντρακχαμόν (Καζακστάν)-Κάρλος Μπαλντέρας (ΗΠΑ) 0-3

Χουρσίντ Τογιμπάεφ (Ουζμπεκιστάν)-Χακάν Ερεσκέρ (Κατάρ) 3-0

Τσάρλι Κορονέλ Σουάρεζ (Φιλιππίνες)-Γιόσεπ Κορντίνα (Μ. Βρετανία) 1-2

Ανβάρ Γιουνούσοφ (Τατζικιστάν)-Γιουν Σαν (Κίνα) 3-0

Ενρίκο Λακρούζ (Ολλανδία)-Τσου Εν Λάι (Κινεζική Ταϊπέι) 2-1

Τάντιους Κατούα (Παπούα Νέα Γουϊνέα)-Αντλάν Αμπντουρασιντόφ (Ρωσία) 0-3

Μαχμούντ Αμπντελαάλ (Αίγυπτος)-Ρέντα Μπεμπαζίζ (Αλγερία) 0-3

Σοφιάν Ουμιά (Γαλλία)-Τεοφίμο Αντρές Λόπεζ Ριβέραρ (Ουγγαρία) 3-0

Αμνάτ Ρενρένγκ (Ταϊλάνδη)-Ιγνάσιο Πέριν (Αργεντινή) 3-0

Όλιβερ Τζόις Ντέιβιντ (Ιρλανδία)-Αντρίκ Αλισοπ (Σεϋχέλλες) 3-0

Γύρος «16»

Λάζαρο Άλβάρες (Κούβα)-Καρμίν Τομασόνε (Ιταλία)

Νταϊσούκε Ναριμάτσου (Ιαπωνία)-Κάρλος Μπαλντέρας (ΗΠΑ)

Χουρσίντ Τογιμπάεφ (Ουζμπεκιστάν)-Γιόσεπ Κορντίνα (Μ. Βρετανία)

Ανβάρ Γιουνούσοφ (Τατζικιστάν)-Ρόμπσον Κονσεϊσάο (Βραζιλία)

Ντορινιαμπουγκίν Οτγκονταλάι (Μογγολία)-Ενρίκο Λακρούζ (Ολλανδία)

Αντλάν Αμπντουρασιντόφ (Ρωσία)-Ρέντα Μπεμπαζίζ (Αλγερία)

Σοφιάν Ουμιά (Γαλλία)-Αμνάτ Ρενρένγκ (Ταϊλάνδη)-

Όλιβερ Τζόις Ντέιβιντ (Ιρλανδία)-Άλμπερτ Σελίμοφ (Αζερμπαϊτζάν)

Η συνέχεια της κατηγορίας:

Τρίτη 9 Αυγούστου - Γύρος 16

Παρασκευή 12 Αυγούστου - Προημιτελικά

Κυριακή 14 Αυγούστου - Ημιτελικά

Τρίτη 16 Αυγούστου - Τελικός

69 κιλά

Γύρος «32»

Ρέιτον Οκβίρι (Κένυα)-Αντρέι Ζαμκοβόι (Ρωσία) 2-1

Τουβσινμπάτ Μπιάμπα (Μογγολία)-Αλμπέρτο Ιγνάσιο Παλμέτα (Αργεντινή) 3-0

Ζοχίρ Κεντάτσε (Αλγερία)-Στίβεν Ντόνελι (Ιρλανδία) 0-3

Εϊμάντας Στανιόνις (Λιθουανία)-Βέι Λιου (Κίνα) 3-0

Γιουμπά Σισόκο Ντιαγιέ (Ισπανία)-Σακχράμ Γκιγιάσοφ (Ουζμπεκιστάν) 0-3

Ουίνστον Χιλ (Φίτζι)-Βλάντιμιρ Μαργκαριάν (Αρμενία) 0-3

Σουλεϊμάνε Ντιόπ Σισόκο (Γαλλία)-Ιμρέ Μπάλαζ Μπακσάι (Ουγγαρία) 3-0

Σάιλομ Αρντί (Ταϊλάνδη)-Πάβελ Καστραμίν (Λευκορωσία) 2-1

Σιμεόν Τσαμόφ (Βουλγαρία)-Ονούρ Σιπάλ (Τουρκία) 8 Αυγούστου (απόγευμα)

Γκαμπριέλ Μέστρε (Βενεζουέλα)-Αραγίκ Μαρουτιάν (Γερμανία) 8 Αυγούστου (απόγευμα)

Χουάν Πάμπλο Ρομέρο (Μεξικό)-Βιτσέντζο Μανγκιακάρπε (Ιταλία) 9 Αυγούστου (πρωί)

Τζος Κέλι (Μ. Βρετανία)-Ουαλίντ Μοχάμεντ (Αίγυπτος) 9 Αυγούστου (πρωί)

Γύρος «16»

Μοχάμεντ Ραμπί (Μαρόκο)-Ρέιτον Οκβίρι (Κένυα)

Μπιαμπίν Τουβσινμπάτ (Μογγολία)-Στίβεν Ντόνελι (Ιρλανδία)

Εϊμάντας Στανιόνις (Λιθουανία)-Σακχράμ Γκιγιάσοφ (Ουζμπεκιστάν)

Βλάντιμιρ Μαργκαριάν (Αρμενία)-Ρονιέλ Ιγκλέσιας (Κούβα)

Παρβίζ Μπαγκίροφ (Αζερμπαϊτζάν)-Σουλεϊμάνε Ντιόπ Σισόκο (Γαλλία)

Η συνέχεια της κατηγορίας:

Δευτέρα 8 Αυγούστου - Γύρος 32

Πέμπτη 11 Αυγούστου - Γύρος 16

Σάββατο 13 Αυγούστου - Προημιτελικά

Δευτέρα 15 Αυγούστου - Ημιτελικά

Τετάρτη 17 Αυγούστου - Τελικός

81 κιλά

Γύρος «32»

Μεχμέτ Ναντίρ Ουνάλ (Τουρκία)-Χασάν Σααντά (Μαρόκο) W.O. προκρίθηκε ο Ουνάλ

Χρβόγιε Σεπ (Κροατία)-Αμπντελραχμάν Σαλάχ Οραμπί Αμπντελγκαβάντ (Αίγυπτος) 2-1

Μισέλ Μπόργκες (Βραζιλία)-Χασάν Ντάμ Νγικάμ (Καμερούν) 3-0

Ερκίν Αντιλμπέκ Ουούλου (Κιργιζστάν)-Χουάν Κάρλος Καρίγιο (Κολομβία) 0-3

Σέργκε Μικέλ (Γερμανία)-Κάρλος Αντρές Μίνα (Ισημερινός) 0-3

Κένεντι Κατέντε (Ουγκάντα)-Τζόσουα Μπουάτσι (Μ. Βρετανία) TKO προκρίθηκε ο Μπουάτσι

Πετρ Καμούκοφ (Ρωσία)-Άλμπερτ Ραμίρεζ (Βενεζουέλα) 1-2

Πίτερ Μούλενμπεργκ (Ολλανδία)-Εχσάν Ρουζμπαχανί (Ιράν) 3-0

Τεϊμούρ Μαμαντόφ (Αζερμπαϊτζάν)-Ντένις Σολονένκο (Ουκρανία) 3-0

Βαλεντίνο Μανφρεντόνια (Ιταλία)-Μιχαίλ Ντουχάλιαβετς (Λευκορωσία) 1-2

Γύρος «16»

Χούλιο Σέζαρ Λα Κρουζ (Κούβα)-Μεχμέτ Ναντίρ Ουνάλ (Τουρκία)

Χρβόγιε Σεπ (Κροατία)-Μισέλ Μπόργκες (Βραζιλία)

Μάθιου Μποντερλίκ (Γαλλία)-Χουάν Κάρλος Καρίγιο (Κολομβία)

Κάρλος Αντρές Μίνα (Ισημερινός)-Τζόε Ουάρντ (Ιρλανδία)

Ελσόντ Ρασούλοφ (Ουζμπεκιστάν)-Τζόσουα Μπουάτσι (Μ. Βρετανία)

Άλμπερτ Ραμίρεζ (Βενεζουέλα)-Αμπντελαχαφίντ Μπεντσαμπλα (Αλγερία)

Πίτερ Μούλενμπεργκ (Ολλανδία)-Τεϊμούρ Μαμαντόφ (Αζερμπαϊτζάν)

Μιχαίλ Ντουχάλιαβετς (Λευκορωσία)-Αμπιλμπέκ Νιγιαζιμπέτοφ (Καζακστάν)

Η συνέχεια της κατηγορίας:

Τετάρτη 10 Αυγούστου - Γύρος 16

Πέμπτη 11 Αυγούστου - Γύρος 16

Κυριακή 14 Αυγούστου - Προημιτελικά

Τρίτη 16 Αυγούστου - Ημιτελικά

Πέμπτη 18 Αυγούστου - Τελικός

91 κιλά

Γύρος «32»

Ζουάν Νογκέιρα (Βραζιλία)-Τζέισον Ουότελεϊ (Αυστραλία) 3-0

Λόρενς Οκόλιε (Μ. Βρετανία)-Ιγκόρ Πάβελ Γιακουμπόφσκι (Πολωνία) 3-0

Γύρος «16»

Εβγκένι Τιτσένκο (Ρωσία)-Ζουάν Νογκέιρα (Βραζιλία)

Χασέν Τσκτάμι (Τυνησία)-Κλεμέντε Ρούσο (Ιταλία)

Ρουστάμ Τουλαγκανόφ (Ουζμπεκιστάν)-Χούλιο Σέζαρ Καστίγιο (Ισημερινός)

Πολ Ομπά-Μπιονγκολό (Γαλλία)-Αμπντουλκαντίρ Αμπντουλάγιεφ (Αζερμπαϊτζάν)

Βασίλι Λεβίτ (Καζακστάν)-Γιου Φενγκάι (Κίνα)

Τσουαίμπ Μπουλουντιντάτ (Αλγερία)-Κένεντι Σεντ Πιέρ (Μαυρίκιος)

Γιαμίλ Περάλτα (Αργεντινή)-Νταβίντ Γκραφ (Γερμανία)

Λόρενς Οκόλιε (Μ. Βρετανία)-Ερισλάντι Σαβόν (Κούβα)

Η συνέχεια της κατηγορίας:

Δευτέρα 8 Αυγούστου - Γύρος 16

Τετάρτη 10 Αυγούστου - Προημιτελικά

Σάββατο 13 Αυγούστου - Ημιτελικά

Δευτέρα 15 Αυγούστου - Τελικός

ΡΑΓΚΜΠΙ

Ολοκληρώνεται τις πρώτες πρωινές ώρες της Τρίτης το γυναικείο τουρνουά ράγκμπι στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο και ήδη έγιναν γνωστές οι τέσσερις ομάδες που θα διεκδικήσουν τα μετάλλια. Στον πρώτο ημιτελικό, που θα γίνει στις 20:30 (ώρα Ελλάδας), θα αναμετρηθούν η Αυστραλία με τον Καναδά, ενώ μισή ώρα αργότερα η Μεγάλη Βρετανία θα παίξει με τη Νέα Ζηλανδία.

Τα αποτελέσματα του γυναικείου τουρνουά ράγκμπι:

Α΄ Όμιλος

Φίτζι-Κολομβία          36-0

Αυστραλία-ΗΠΑ           12-12

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Αυστραλία         101-12  8

Φίτζι              48-43  7

ΗΠΑ                67-24  6

Κολομβία           0-137  3

Β΄ Όμιλος

Ισπανία-Κένυα           19-10

Νέα Ζηλανδία-Γαλλία     26-7

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Νέα Ζηλανδία      109-12  9

Γαλλία             71-40  7

Ισπανία            31-65  5

Κένυα              17-111 3

Γ΄ Όμιλος

Βραζιλία-Ιαπωνία        26-10

Καναδάς-Μ.Βρετανία       0-22

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Μ. Βρετανία       91-3    9

Καναδάς           83-22   7

Βραζιλία          29-77   5

Ιαπωνία           10-111  3

ΘΕΣΕΙΣ 9-12

Βραζιλία-Κολομβία       24-0

Κένυα-Ιαπωνία            0-24

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Αυστραλία-Ισπανία       24-0

Καναδάς-Γαλλία          15-5

Μ.Βρετανία-Φίτζι        26-7

Νέα Ζηλανδία-ΗΠΑ         5-0

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Άννα Κορακάκη στον τελικό των 10μ. αεροβόλο πιστόλι στο Ολυμπιακό τουρνουά σκοποβολής του Ρίο. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στη διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο και το πρώτο στη σκοποβολή μετά το 1920, όταν η εθνική ομάδα ανδρών είχε πάρει ασημένιο στην Αμβέρσα, στο αυτόματο πιστόλι 30μ. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Κινέζα Ζανγκ Μενγκχούε, ενώ το ασημένιο πήρε η Ρωσίδα Βιταλίνα Μπατσαράσκινα.

Η κατάταξη στον τελικό:

1. Ζανγκ Μενγκχούε (Κίνα)           199,4 βαθμοί

2. Βιταλίνα Μπατσαράσκινα (Ρωσία)   197,1

3. Άννα Κορακάκη (Ελλάδα)           177,7

4. Αλεχάντρα Ζάβαλα (Μεξικό)        157,1

5. Αφαφ Ελοντόντ (Αίγυπτος)         137,1

6. Σόνια Φράνκουετ (Ισπανία)        116,5

6. Μπαμπανα Βελίτσκοβιτς (Σερβία)    96,4

8. Εκατερίνα Κορσούνοβα (Ρωσία)      73,5

H Κάθριν Σκίνερ από την Αυστραλία πήρε το χρυσό μετάλλιο στο τραπ των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο Ντε Τζανέριο. Η 26χρονη αθλήτρια πέτυχε 12 από τους 15 στόχους στο τελικό, ενώ η αντίπαλος της, η Νεοζηλανδή Νάταλι Ρούνεϊ πέτυχε 11 και περιορίστηκε στην δεύτερη θέση.

«Χάλκινη» Ολυμπιονίκης για δεύτερη φορά αναδείχθηκε η Αμερικανίδα Κόρεϊ Κόγκντελ που αναδείχθηκε νικήτρια στην μονομαχία της με την Ισπανίδα Φατιμά Γκάλβεζ για την τρίτη θέση, που τελικά κρίθηκε στο shoot off (13-13 ο κανονικός αγώνας).

Απογοήτευσε με την απόδοση της η Ιταλίδα «χρυσή» Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, Τζέσικα Ρόσι, που κατετάγη έκτη και τελευταία

Η τελική κατάταξη στο τραπ:

1. Κάθριν Σκίνερ   (Αυστραλία)

2. Νάταλι Ρούνεϊ   (Νέα Ζηλανδία)

3. Κόρεϊ Κόγκντελ  (ΗΠΑ)

4. Φατιμά Γκάλβεζ  (Ισπανία)

5. Λετίσια Σκάνλαν (Αυστραλία)

6. Τζέσικα Ρόσι    (Ιταλία)

ΤΖΟΥΝΤΟ

Ιστορία έγραψε η Μαϊλίντα Κελμεντί. Η 25χρονη δύο φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια, κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο για το Κόσοβο. Η Κελμεντί, στον τελικό των -52 κιλών, νίκησε με Yuko την Οντέντ Γκιουφρίντα από την Ιταλία. Η σημαιοφόρος για το πρωτοεμφανιζόμενο σε Ολυμπιακούς Αγώνες Κόσοβο, υπήρξε... μήλον της έριδος πριν από κάποια χρόνια για Κόσοβο και Αλβανία. Ειδικά όταν δεν επετράπη στο Κόσοβο να συμμετάσχει στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, η Αλβανία προσπάθησε να την εντάξει στην εθνική της ομάδα, κάτι που τελικά δεν συνέβη. Με δεδομένο μάλιστα ότι το Κόσοβο αναγνωρίστηκε από την ΔΟΕ την τελευταία διετία, υποχρέωσε την Κελμεντί να συμμετέχει σε διεθνή τουρνουά τζούντο υπό τη σημαία της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας του αθλήματος από την οποία μάλιστα ανακηρύχθηκε καλύτερη αθλήτρια της χρονιάς το 2014.

Στην τρίτη θέση της κατηγορίας βρέθηκε για δεύτερη φορά μετά το 2008, η Μισάτο Νακαμούρα από την Ιαπωνία, όπως και η Νατάλια Ουζιούτινα από την Ρωσία, ενώ στην έβδομη θέση περιορίστηκε το Νο-1 της παγκόσμιας κατάταξης, Άντρεεα Τσίτου από την Ρουμανία.

Όσον αφορά στην «χάλκινη» Ολυμπιονίκη του Λονδίνου, Πρισίλα Γκνέτο (Γαλλία) αποκλείστηκε στον α` γύρο των προκριματικών μετά την Εβελίν Τσόπ (Ελβετία) και έμεινε πρόωρα εκτός μεταλλίων.

Οι επτά πρώτες της κατηγορίας των -52 κιλών:

1. Μαϊλίντα Κελμεντί (Κόσοβο)

2. Οντέντ Γκιουφρίντα (Ιταλία)

3. Μισάτο Νακαμούρα (Ιαπωνία)

3 . Νατάλια Ουζιούτινα (Ρωσία)

5. Έρικα Μιράντα (Βραζιλία)

5. Γινγκναν Μα (Κίνα)

7. Άντρεα Τσίτου (Ρουμανία)

7. Κριστιάν Λεγκεντίλ (Μαυρίκιος)

Ούτε το γεγονός ότι απέναντί του είχε το Νο-1 της παγκόσμιας κατάταξης, ούτε το γεγονός ότι προκρίθηκε στο... παρά ένα από την παγκόσμια κατάταξη, δεν εμπόδισε τον Φάμπιο Μπαζίλε να δημιουργήσει την μεγαλύτερη έκπληξη μέχρι τώρα στο Ολυμπιακό τουρνουά τζούντο του Ρίο. Ο Ιταλός τζουντόκα, νίκησε με Ippon τον Κορεάτη Μπάουλ Αν και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου των νικητών, χαρίζοντας στη χώρα του μόλις το τρίτο χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες σε επίπεδο ανδρών.

Δεκαέξι χρόνια μετά τον Τζιουζέπε Μανταλόνι (πρώτος στα 73κ.) και 36 μετά τον Έτζιο Γκάμπα (πρώτος στα 71κ.), το Νο-29 (!) της παγκόσμιας κατάταξης, κατάφερε να χαρίσει στην Ιταλία το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στο Ολυμπιακό τουρνουά του Ρίο. Σε έναν τελικό που θα τον βλέπει ακόμη και στον... ύπνο του, ο Μπαζίλε χρειάστηκε μόλις 1 λεπτό και 24 δευτερόλεπτα για να κάμψει την αντίσταση του Αν. Ο τελευταίος έπεσε θύμα της κατάρας που... κυνηγάει τα Νο-1 του κόσμου από την έναρξη του συγκεκριμένου τουρνουά, αφού ουδείς έχει καταφέρει να βρεθεί στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου των νικητών, τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες.

Την τρίτη θέση στα -66 κιλά πήρε ο Ρισόντ Σομπίροφ, ο οποίος τριπλασίασε τα χάλκινα σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Να θυμίσουμε ότι ο Ουζμπέκος ήταν τρίτος στα -60κ. τόσο στο Λονδίνο όσο και στο Πεκίνο.

Οι επτά πρώτοι της κατάταξης των -66 κιλών:

1. Φάμπιο Μπαζίλε (Ιταλία)

2. Μπάουλ Αν (Κορέα)

3. Μασάσι Εμπινούμα (Ιαπωνία)

3. Ρισόντ Σομπίροφ (Ουζμπεκιστάν)

5. Άντριαν Γκόμποτς (Σλοβενία)

5. Αντουάν Μπούσάρντ (Καναδάς)

7. Βάντερ Ματέο (Δομινικανή Δημοκρατία)

7. Τουμουρκχουλέγκ Νταβααντόρι (Μογγολία)

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Όπως συνέβη χθες στο ομαδικό Ανδρών, έτσι και στο ομαδικό Γυναικών η ομάδα της Νότιας Κορέας, αποτελούμενη από τις Μισούν Τσόι, Μπόμπαε Κι, Χιετζίν Τσανγκ κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο, καθώς στον τελικό νίκησε 5-1 την ομάδα της Ρωσίας που αποτελούσαν οι Τουιάνα Ντασιντορτζίεβα, Ξένια Πέροβα, Ίννα Στεπάνοβα, οι οποίες αρκέστηκαν στο ασημένιο μετάλλιο.

Η κινεζική Ταϊπέι, αποτελούμενη από τις Για-Τινγκ Ταν, Σι-Κία Λιν, Τσιεν-Γινγκ Λε κατάκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ομαδικό της τοξοβολίας Γυναικών, καθώς στον «μικρό τελικό» νίκησε 5-3 την Ιταλία, την ομάδα της οποίας αποτελούσαν οι Κλάουντια Μάντια, Λουτσίλα Μποάρι και Γκουενταλίνα Σαρτόρι.

ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας στο ανδρικό τουρνουά:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Κροατία-Κατάρ          23-30

Δανία-Αργεντινή        25-19

Γαλλία-Τυνησία         25-23

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 1 αγώνα)

Κατάρ            30-23   2

Δανία            25-19   2

Γαλλία           25-23   2

Τυνησία          23-25   0

Αργεντινή        19-25   0

Κροατία          23-30   0

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Σουηδία-Γερμανία       29-32

Πολωνία-Βραζιλία       32-34

Σλοβενία-Αίγυπτος      27-26

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 1 αγώνα)

Γερμανία         32-29   2

Βραζιλία         34-32   2

Σλοβενία         27-26   2

Αίγυπτος         26-27   0

Πολωνία          32-34   0

Σουηδία          29-32   0

ΧΟΚΕΪ ΕΠΙ ΧΟΡΤΟΥ

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες του ανδρικού τουρνουά:

Α' ΟΜΙΛΟΣ

Βρετανία-Νέα Ζηλανδία 2-2

Βραζιλία-Βέλγιο       0-12

Αυστραλία-Ισπανία     0-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2αγ.)

1. Βέλγιο            6

 . Ισπανία           6

3. Αυστραλία         3

4. Νέα Ζηλανδία      1

 . Μ. Βρετανία       1

6. Βραζιλία          0

Β' ΟΜΙΛΟΣ

Ολλανδία-Ιρλανδία     5-0

Γερμανία-Ινδία      (αύριο)

Καναδάς-Αργεντινή   (αύριο)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 1αγ.)

1. Ολλανδία          4 -2αγ.

2. Γερμανία          3

 . Ινδία             3

5. Αργεντινή         1

5. Ιρλανδία          0 -2αγ.

 . Καναδάς           0

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες του γυναικείου τουρνουά:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Νέα Ζηλανδία-Ν. Κορέα      4-1

Ολλανδία-Ισπανία           5-0

Κίνα-Γερμανία              1-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ  (σε 1 αγ.)

1. Ολλανδία          3

 . Νέα Ζηλανδία      3

3. Κίνα              1

 . Γερμανία          1

5. Ν. Κορέα          0

 . Ισπανία           0

Β' ΟΜΙΛΟΣ

Αργεντινή-ΗΠΑ             1-2 

Μ. Βρετανία-Αυστραλία     2-1

Ιαπωνία-Ινδία             2-2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 1 αγ.)

1. ΗΠΑ               3

 . Μ. Βρετανία       3

3. Ινδία             1

 . Ιαπωνία           1

5. Αργεντινή         0

 . Αυστραλία         0

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ

SHARE:

BEST OF NETWORK

ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ

Η χώρα καζινοποιείται και η κυβέρνηση σιωπά

Πυρ ομαδόν στη Βουλή για την παράδοση άνευ όρων της κυβέρνησης σχετικά με το ζήτημα των VLT'S. Αναπάντητα παραμένουν τα ερωτήματα που θέτει η αντιπολίτευση. Για "καζινοποίηση" της χώρας κάνουν λόγο βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας και της Δημοκρατικής Συμπαράταξης

POPCODE

Αυτό το βίντεο αποδεικνύει ότι δεν είναι πάντα κουλ να είσαι ο Spider-Man

Ανάμεσα στα πράγματα που δε θες να κάνεις στη ζωή σου, είναι και το motion capture.

ΚΟΥΙΖ

Τι είδους IQ έχεις;

Η λογική με το συναίσθημα κοντράρονται ανέκαθεν. Εσύ τι είδους δείκτη ευφυίας έχεις;

ΣΙΝΕΜΑ

Σταμάτα ό,τι κάνεις, έχουμε τρέιλερ του 'Baywatch'

Αυτό που λέει ο τίτλος και τίποτε άλλο βασικά.

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24