ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Ρωσία - Μ. Βρετανία 95-75

Πρεμιέρα με το δεξί για τη Ρωσία, η οποία δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στη διοργανώτρια Μ. Βρετανία, νικώντας 95-75. Σούπερ Κιριλένκο με 35 πόντους

Καλύτερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να έχει η Ρωσία η οποία πέτυχε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας με σκορ 95-75 της Μεγάλης Βρετανίας.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ ευτύχησε να δει τον Κιριλένκο σε εξαιρετική βραδιά, καθώς τελείωσε το ματς με 35 πόντους και 13/15 δίποντα.

Οι Ρώσοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δίκαια έφτασαν στην εύκολη επικράτηση, κάνοντας επίδειξη δύναμης.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλα κέφια τον Ντενγκ ο οποίος ξεκίνησε με 10 πόντους και προσπαθούσε να κρατήσει κοντά στο σκορ την Μεγάλη Βρετανία. Στο τέλος του α' δεκαλέπτου, η Ρωσία ήταν μπροστά με σκορ 24-19 και με ένα ξέσπασμα στα μισά της β' περιόδου, ξέφυγαν με 13 πόντους διαφορά (38-25).

Η μέγιστη τιμή της διαφοράς άγγιξε και τους 15 πόντους (47-32) και με αυτήν έφυγε η Ρωσία για τα αποδυτήρια, όντας μπροστά στο σκορ με 49-34.

Στην επανάληψη, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Οι Ρώσοι εξακολούθησαν να έχουν το πάνω χέρι και με όπλο το ρυθμό τους, πρόσφεραν και μερικές πολύ ωραίες φάσεις. Ο Κιριλένκο στο 24' είχε ήδη φτάσει τους 23 πόντους, γράφοντας το 62-46 με κάρφωμα! Οι Βρετανοί μείωσαν σε 66-56, όμως το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 71-58.

Στο 34' τα πάντα είχαν κριθεί, με τη Ρωσία να έχει ξεφύγει με σκορ 81-62 και τη διοργανώτρια να μην μπορεί να κάνει τίποτα για να αντιστρέψει την εις βάρος της κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 49-34, 71-58, 95-75

Ρωσία (Μπλατ): Σβεντ 16(2), Μοζγκόφ 9, Καράσεφ, Φριντζόν 14(1), Καούν 5, Βορόνοφ, Κριάπα 3(1), Αντόνοφ 2, Μόνια 4, Κοστόφ 3, Πονκρασόφ 4, Κιριλένκο 35(1).

Μεγάλη Βρετανία (Φιντς): Ακάρα, Λόρενς, Μενσά Μπονσού 22, Σάλιβαν 2, Ντενγκ 26(2), Άρτσιμπαλντ, Φρίλαντ 13, Ρέικινγκ 7(1), Κλαρκ 5(1), Τζόνσον, Μπόατενγκ.