Ο Σέντροβιτς νίκησε τους Αφρικανούς!

Δεν ήταν ένα από τα φαβορί για το χρυσό μετάλλιο, σε ένα αγώνισμα που οι ΗΠΑ δεν πρωταγωνιστούν, αλλά ο Μάθιου Σέντροβιτς ήταν ο μεγάλος νικητής στα 1500 μέτρα, αφήνοντας πίσω του τα σπουδαία ονόματα της κούρσας.

Ο Μάθιου Σέντροβιτς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 1.500μ κατά την 9η ημέρα των αγώνων στίβου στους Ολυμπιακούς του Ρίο. Ο Αμερικανός αθλητής τερμάτισε σε 3:50.00, με δεύτερο τον Αλγερινό Ταουφίκ Μακλουφί, νικητή το 2012 στο Λονδίνο, με 3:50.11 και τρίτο τον Νεοζηλανδό Νίκολας Γουίλις με 3:50.24.

Έκπληξη αποτέλεσε η έκτη θέση του Κενυάτη Άσμπελ Κίπροπ, που ήταν το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.