ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Δεν μπήκε στον τελικό ο Τσάκωνας

Ο Λυκούργος Τσάκωνας έμεινε στην 5η θέση της 1ης ημιτελικής σειράς των 200 μέτρων και δεν προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματος.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ, καθώς τερμάτισε σε 20.52 και άφησε πίσω τους τρεις αθλητές, παρά το γεγονός ότι έτρεχε σε εσωτερική διαδρομή, ενώ κατέλαβε συνολικά τη 12η θέση.

Η εμφάνισή του ήταν πολύ καλή και αν βρισκόταν σε καλύτερη διαδρομή, ίσως και να μπορούσε να διεκδικήσει την 4η θέση κι ενδεχομένως έναν καλύτερο χρόνο.

" Το πάλεψα όσο μπορούσα, ήμουν καλύτερος από χθες, αλλά δεν έφτανε. Ήθελα κάτι παραπάνω από τα ημιτελικά. Ξέρω ότι μπορούσα να τρέξω πιο γρήγορα. Στα μετάλλια βλέπω τον Μπολτ, τον Μπλέικ και τον Λεμέτρ", τόνισε μετά τον αγώνα του ο Τσάκωνας.