ΧΑΝΤΜΠΟΛ

"Χ" η ΑΕΚ με 10άρι Μπακαούκα

Η ΑΕΚ απέσπασε ισοπαλία από τον Δούκα στο Δαΐς και βρίσκεται δύο βαθμούς μακριά από την εξασφάλιση μιας θέσης στα πλέι οφ.

Με γκολ του Χριστόφορου Μπακαούκα στο 59' η ΑΕΚ απέσπασε ισοπαλία 27-27 από τον Δούκα στην πρεμιέρα της 19ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών στο χάντμπολ.

Με δέκα γκολ από τον αρχηγό της η Ένωση βρίσκεται ουσιαστικά μια νίκη μακριά από την εξασφάλιση μιας θέσης στα πλέι οφ, εξαιρετικό αποτέλεσμα για την πολύπαθη φέτος ΑΕΚ.

Στο 27' η ΑΕΚ προηγήθηκε με διαφορά πέντε γκολ (9-14). Ο Δούκας έριξε τη διαφορά στα δύο γκολ (13-15) στην έναρξη του β' ημιχρόνου. Η ΑΕΚ ανέβασε το δείκτη της διαφοράς στο +5 (14-19) στο 38:10.

Ο Δούκας που αγωνίστηκε δίχως τον άτυχο Στάθη Ζαλώνη (τραυματίστηκε ξανά και χάνει όλο το υπόλοιπο του πρωταθλήματος) ισοφάρισε σε 19-19 στο 42'. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά το 1-0 στο 50:14 (23-22).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας εξελίχθηκε με συναρπαστικό τρόπο. Ο Δούκας με πέναλτι του Ζιβούλοβιτς έκανε το 27-26 (58:00), ο Μπακαούκας ισοφάρισε στο 59:00 σε 27-27. Στο τελευταίο λεπτό ο Δούκας έχασε δύο επιθέσεις και η ΑΕΚ μία και έτσι παρέμεινε η ισοπαλία.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-4, 6-7, 8-9, 9-13, 11-15 (ημχ.), 13-17, 17-19, 19-20, 23-22, 25-25, 27-27

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΔΟΥΚΑΣ (Γ.Κρανάκης): Ζαλώνης 3, Ακάλεστος 1, Αϊβαλιώτης 2, Μανουσέλης, Σαμαράς 1, Συγγάρης, Μωραϊτης 1, Ηλιόπουλος 1, Μπραουδάκης, Μισαηλίδης 2, Ντούνης 3, Μπάγιος 8, Ζιβούλοβιτς 3, Πάνου, Αραπακόπουλος 2, Κουμαραδέλης.

ΑΕΚ (Γ.Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 10, Γεωργιάδης 3, Δημοσθένους 4, Νικολαϊδης 3, Κολιούλης, Μπαλάς 1, Τσαούσης 1, Κατσίκης 4, Παπαδόπουλος Χ., Πλέχ, Παπαδόπουλος Γ. 1, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 5-5, πέναλτι: 3/3-2/3.