ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μόνη δεύτερη η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε εκτός έδρας με 30-14 του Αερωπού Έδεσσας και διατηρήθηκε ολομόναχη στη δεύτερη θέση της Α1 Ανδρών.

Η ΑΕΚ δεν έχει λόγο να ανησυχεί (προς το παρόν) για τον ΠΑΟΚ και κυνηγάει τον πρωτοπόρο Διομήδη Άργους, ο οποίος δύσκολα θα χάσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Η κυπελλούχος ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη έφυγε νικήτρια από την Έδεσσα, επικρατώντας με 30-14 του Αερωπού για την 17η αγωνιστική και έμεινε μόνη της στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Α1 Ανδρών.

Ο αγώνας γράφτηκε στην ιστορία του "κιτρινόμαυρου" τμήματος, καθώς τα 14 γκολ παθητικό είναι η καλύτερη επίδοση στην άμυνα. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν 15 από τη νίκη επί του ΓΑΣ Κιλκίς με 20-15 την περίοδο 2011-12.

Τα δεκάλεπτα: 3-3, 5-10, 6-13 (ημχ.), 6-20, 16-23, 14-30

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΡΩΠΟΣ (Χ. Τζουβάρας): Χρήστος Τζουβάρας): Μπαγκέας, Τζουβάρας Π. 5, Γιόσμου 2, Κράλλης 2, Τζουβάρας Θ., Άντρεγιτς , Αθανασίου, Μπακιρτζής, Τσάπας , Αρβανιτίδης Α.2, Αρβανιτίδης Π., Μούσιος 1, Ροδοβίτης, Βαφίδης, Κυριακού 2.

ΑΕΚ (Γ.Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης 4, Γιαννόπουλος, Μπαλωμένος 4, Τσακνής , Συγγάρης 1, Οικονόμου 1, Αλβανός 5, Ναουμίδης, Τσαούσης 1, Παπαδιονυσίου 2, Κουρέτα, Κότσιρας, Παπαδόπουλος 3, Χερουβείμ 2. Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 1/2-1/1

Στους υπόλοιπους αγώνες της ημέρας δύο ιστορικοί σύλλογοι πήραν από μια νίκη... παραμονής στη μεγάλη κατηγορία. Ο Πανελλήνιος νίκησε με 26-25 τον Ποσειδώνα Λουτρακίου και ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε με 26-22 του Φοίβου Συκεών. Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και ο νικητής και στο ΓΑΣ Κιλκίς με τη ΧΑΝΘ με το συγκρότημα του Νίκου Γεωργιάδη να επικρατεί με 19-18.