ΣΤΗΛΕΣ

14χρονος έκανε ντεμπούτο με τη Γαλατάσαραϊ

Ο Μουσταφά Καπί, σε ηλικία 14 ετών, έγινε ο νεαρότερος ποδοσφαιριστής που έχει φορέσει τη φανέλα της πρώτης ομάδας σε επίσημο αγώνα.

Το όνομά του είναι Μουσταφά Καπί και πιθανότατα να απασχολήσει έντονα το ποδοσφαιρικό κοινό σε λίγα χρόνια. Ο 14χρονος ποδοσφαιριστής έκανε ντεμπούτο σε επίσημη υποχρέωση με την πρώτη ομάδα της Γαλατάσαραϊ, φορώντας τη φανέλα της στα τελευταία λεπτά του φιλικού με τη Λέφσκι στη Σόφια.

Ο γεννημένος το 2002 μεσοεπιθετικός πήρε τη θέση του Σινάν Γιουμούς στο 89ο λεπτό της φιλικής αναμέτρησης στη Βουλγαρία κι ενώ το σκορ ήταν ήδη 2-0 υπέρ των Τούρκων από τα τέρματα των Ζοζουέ (11') και Χαμίτ Αλτιντόπ (68').

Ο νεαρός ποδοσφαιριστής είχε προκαλέσει μεγάλη εντύπωση στις ακαδημίες της Γαλατάσαραϊ και ο Ολλανδός τεχνικός της "τσιμπόμ", Γιαν Όλντε Ρίκερινκ, τον είχε ενημερώσει ότι θα χρησιμοποιηθεί στο φιλικό και μάλιστα ήλπιζε η ομάδα του να κερδίσει πέναλτι ώστε να το εκτελέσει, κάτι που δεν συνέβη.