CHAMPIONS LEAGUE

Οι αντίπαλοι για ΑΕΚ, Άρη και ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League

Οι αντίπαλοι για ΑΕΚ, Άρη και ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League

Η ΑΕΚ, ο Άρης και ο ΠΑΟΚ έμαθαν τους αντιπάλους τους στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League. Δείτε πως διαμορφώθηκε η εικόνα της διοργάνωσης για προκριματικά και regular season.

Τους αντιπάλους τους στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League της ερχόμενης αγωνιστικής περιόδου έμαθαν η ΑΕΚ, ο Άρης και ο ΠΑΟΚ. Οι τρεις εκπρόσωποι της χώρας μας στη διοργάνωση στη FIBA τοποθετήθηκαν απευθείας στους ομίλους, όπως άλλωστε έγινε και πέρσι.

Ο ΠΑΟΚ τοποθετήθηκε στον Β' Όμιλο μαζί με Γκαζιαντέπ, Σαλόν, Τενερίφη, Νεπτούνας, Βέντσπιλς και δύο ομάδες από τα προκριματικά. Η ΑΕΚ βρίσκεται στον Γ' Όμιλο μαζί με Βενέτσια, Ολίμπια Λιουμπλιάνας, Μπάιροϊτ, Μπάνβιτ, Στρασμπούρ και δύο ομάδες από τα προκριματικά, ενώ ο Άρης είναι στον Δ' Όμιλο μαζί με Αβελίνο, Μπεσίκτας, Ζιελόνα Γκόρα, Οστάνδη, Νίμπουρκ κι ακόμη δύο ομάδες από τα προκριματικά.

Με μία πρώτη "ανάγνωση" της κλήρωσης, η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη είναι αυτή που θα έχει (στα χαρτιά πάντα) πιο δύσκολο έργο αφού στον όμιλό της βρίσκονται αρκετές σημαντικές δυνάμεις του ευρωπαϊκού χώρου.

Η κλήρωση, που διεξήχθη στο House of Basketball της FIBA στην Ελβετία, έβγαλε τους αντιπάλους των τριών ελληνικών ομάδων, με την εικόνα της διοργάνωσης (προκριματικά και ομίλους) να έχει ως εξής:

Οι όμιλοι του Basketball Champions League:

Α' Όμιλος Β' Όμιλος Γ' Όμιλος Δ' Όμιλος
Μονακό (Γαλλία) Γκαζιαντέπ (Τουρκία) ΑΕΚ (Ελλάδα) Αβελίνο (Ιταλία)
Χαπόελ Χολόν (Ισραήλ) Σαλόν (Γαλλία) Βενέτσια (Ιταλία) Μπεσίκτας (Τουρκία)
Μούρθια (Ισπανία) Τενερίφη (Ισπανία) Ολίμπια Λιουμπλιάνας (Σλοβενία) Ζιέλονα Γκόρα (Πολωνία)
Ενισέι (Ρωσία) Νεπτούνας (Λιθουανία) Μπάιροϊτ (Γερμανία) Οστάνδη (Βέλγιο)
Σάσαρι (Ιταλία) Βέντσπιλς (Λετονία) Μπάνβιτ (Τουρκία) Νίμπουρκ (Τσεχία)
Όλντενμπουργκ (Γερμανία) ΠΑΟΚ (Ελλάδα) Στρασμπούρ (Γαλλία) Άρης (Ελλάδα)
Νικητής 23 Νικητής 18 Νικητής 19 Νικητής 21
Νικητής 20 Νικητής 24 Νικητής 22 Νικητής 17

*Από τη φάση των ομίλων του Basketball Champions League, προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στις τέσσερις πρώτες θέσεις. Ακολούθως, ξεκινά η διαδικασία των νοκ άουτ αγώνων, με πρώτη τη φάση των "16".

 

Τα ζευγάρια του α' προκριματικού γύρου (19 και 21 Σεπτεμβρίου):

1. Ντινάμο Τιφλίδας (Γεωργία) - Μπανταλόνα (Ισπανία)

2. Κεραυνός Στροβόλου (Κύπρος) - Άβτοντορ (Ρωσία)

3. Μπόσνα (Βοσνία) - Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία)

4. Κάρπος Σόκολι (Σκόπια) - Κάλεβ (Εσθονία)

5. Χρόνιχεν (Ολλανδία) - Βιτάουτας (Λιθουανία)

6. Σιγκάλ Πρίστινα (Κόσοβο) - Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)

7. Κάπφενμπεργκ (Αυστρία) - Μπενφίκα (Πορτογαλία)

8. Λουλέα (Σουηδία) - Άντβερπ (Βέλγιο)

 

Τα ζευγάρια του β' προκριματικού γύρου (24 και 26 Σεπτεμβρίου):

9. Κάρπος Σόκολι (Σκόπια) ή Κάλεβ (Εσθονία) - Άλμπα Φέχερβαρ (Ουγγαρία)

10. Ντινάμο Τιφλίδας (Γεωργία) ή Μπανταλόνα (Ισπανία) - Κατάγια (Φινλανδία)

11. Λουλέα (Σουηδία) ή Άντβερπ (Βέλγιο) - Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία)

12. Κεραυνός Στροβόλου (Κύπρος) ή Άβτοντορ (Ρωσία) - Μόρναρ (Μαυροβούνιο)

13. Κάπφενμπεργκ (Αυστρία) ή Μπενφίκα (Πορτογαλία) - Λουκόιλ Ακαντέμικ (Βουλγαρία)

14. Μπόσνα (Βοσνία) ή Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία) - Κλουζ (Ρουμανία)

15. Χρόνιχεν (Ολλανδία) ή Βιτάουτας (Λιθουανία) - Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)

16. Σιγκάλ Πρίστινα (Κόσοβο) ή Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία) - Μπουντιβέλνικ (Ουκρανία)

 

Τα ζευγάρια του γ' προκριματικού γύρου (29 Σεπτεμβρίου και 2 Οκτωβρίου):

17. Νικητής 16 - Ναντέρ (Γαλλία)

18. Νικητής 11 - Ρόζα Ράντομ (Πολωνία)

19. Νικητής 12 - Ορλαντίνα (Ιταλία)

20. Νικητής 13 - Γιουβέντους (Λιθουανία)

21. Νικητής 10 - Βόννη (Γερμανία)

22. Νικητής 15 - Εστουδιάντες (Ισπανία)

23. Νικητής 9 - Καρσίγιακα (Τουρκία)

24. Νικητής 14 - Μπράσελς (Βέλγιο)

 

 
SHARE

BEST OF NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24