NCAA

Τι έκαναν οι Ελληνίδες του NCAA

Το Sport24.gr παρουσιάζει τα πεπραγμένα των κοριτσιών που αγωνίζονται στο NCAA, τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Μετά τα αγόρια , το Sport24.gr παρουσιάζει τη δράση και των κοριτσιών που αγωνίζονται στο κολεγιακό πρωτάθλημα, εκπροσωπώντας τα ελληνικά χρώματα. Ποια ξεχώρισε, ποια έκανε την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση και ποια συνεχίζει να ηγείται της ομάδας της.

Ανθή Χατζηγιακουμή (Florida Gulf Coast)

Οι "Eagles" κέρδισαν το Stetson με 57-55, με την τεταρτοετή φόργουορντ/σέντερ να έχει καλή παρουσία, αφού σε 7 λεπτά συμμετοχής είχε 5 πόντους (με 1/5 τρίποντα).

Άννα Νίκη Σταμολάμπρου (Robert Morris)

Οι "Colonials" είχαν απολογισμό μία νίκη (επί του Wagner με 86-47) και μία ήττα (από το Central Connecticut με 63-46) την περασμένη εβδομάδα, με την Άννα Νίκη Σταμολάμπρου να συνεχίζει τις "υψηλές πτήσεις" της.

Ρία Πατεράκη (Texas Woman's)

Η Ρία Πατεράκη αγωνίστηκε μόνο στο ένα εκ των δύο αγώνων, του Texas Woman's αυτή την εβδομάδα. Έπαιξε για 26 λεπτά στη νίκη επί του Texas A&M Kingsville με 57-43, έχοντας 12 πόντους και 6 ριμπάουντ. Αντίθετα, έμεινε εκτός στη νίκη επί του Angelo State με 68-59.

Πηνελόπη Παυλοπούλου (Washington State)

Παρότι πήρε μικρό χρόνο συμμετοχής, η πρωτοετής γκαρντ των "Cougars" κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία της στα παιχνίδια με California (70-62) και Stanford (86-76), αν και η ομάδα της γνώρισε ισάριθμες ήττες.

Μελίνα Κόλλια (Bentley)

Μικρό χρόνο συμμετοχής είχε η δευτεροετής φόργουορντ/σέντερ στις ήττες του Bentley από το Southern Connecticut State (65-62) και του Le Moyne (97-80).

Βασιλική Τάρλα (Our Lady of the Lake University)

Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία της Βασιλικής Τάρλα αυτή την εβδομάδα, στην ήττα από το Langston University (91-86) και τη νίκη επί του Bacone (104-51). Η Χαλκιδαία φόργουορντ πέτυχε νταμπλ νταμπλ στο δεύτερο παιχνίδι (11 πόντοι, 11 ριμπάουντ), ενώ στο άλλο είχε 22 πόντους και 7 ασίστ.

Σοφία Γεωργιάδη (NYIT)

Μόλις δύο πόντους πέτυχε η Σοφία Γεωργιάδη, στα δύο παιχνίδια που αγωνίστηκε αυτή την εβδομάδα. Το NYIT κέρδισε το Saint Thomas Aquinas με 93-90 (στη δεύτερη παράταση) και το Mercy (με 83-64), με την Ελληνίδα σέντερ να αγωνίζεται συνολικά 13 λεπτά.

Βασιλική Λούκα - Ελένη Στεργιοπούλου (UNBC)

Η Βασιλική Λούκα ήταν εξαιρετική στα δύο παιχνίδια με το MacEwan (ισάριθμες ήττες με 81-46 και 69-53), την ώρα που η Ελένη Στεργιοπούλου απέδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, αν και δεν σκόραρε αρκετά.