NCAA

Τι έκαναν οι Έλληνες του NCAA

Το Sport24.gr παρουσιάζει τα πεπραγμένα των αγοριών στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, λίγες ημέρες πριν πέσει η αυλαία της regular season.

Στην τελική ευθεία μπαίνει πλέον το κολεγιακό πρωτάθλημα, αφού η regular season βρίσκεται κοντά στην ολοκλήρωσή της. Σε κάποιες περιφέρειες μάλιστα, αυτή έχει ήδη τελειώσει, ενώ σε άλλες μένουν ελάχιστα ακόμη παιχνίδια. Το Sport24.gr παρουσιάζει για ακόμη μία εβδομάδα όσα έκαναν τα "δικά μας" παιδιά στις τρεις κατηγορίες του κολεγιακού πρωταθλήματος των ΗΠΑ.

Βαγγέλης Μπέμπης (Iona)

Οι "Gaels" κέρδισαν το Manhattan με 79-75, αλλά ηττήθηκαν από το Saint Peter's με 68-60. Στο πρώτο παιχνίδι, ο πρωτοετής γκαρντ δεν πήρε χρόνο συμμετοχής, ενώ στο δεύτερο πάτησε παρκέ για 1 λεπτό, δίχως να καταγράψει κάτι στη στατιστική του. Αξίζει να σημειωθεί πως το τελευταίο διάστημα ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στη μέση, εξ ου και ο ελάχιστος χρόνος παρουσίας του στο παρκέ.

Γιάννης Δημακόπουλος (UC Irvine)

Μία νίκη (επί του Cal Poly με 63-56) και μία ήττα (από το UC Santa Barbara με 54-51) είχαν οι "Eaters" αυτή την εβδομάδα, με τον ύψους 2μ17 φόργουορντ/σέντερ να ξεκινά βασικός σε αμφότερες αναμετρήσεις. Στην πρώτη, έπαιξε για 16 λεπτά, έχοντας 4 πόντους (με 2/4 δίποντα, 0/1 τρίποντα και 0/1 βολές), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 τάπες, ενώ στο δεύτερο πάτησε παρκέ για 15 λεπτά, με απολογισμό τους 5 πόντους (2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντα), τα 4 ριμπάουντ και τα 2 λάθη.

Κόρεϊ Πέτρος (Oakland)

Οι "Golden Grizzlies" κέρδισαν το Youngstown State με 82-71, με τον ομογενή πάουερ φόργουορντ να έχει 20 πόντους (με 7/14 δίποντα και 6/7 βολές), 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 37 λεπτά συμμετοχής, ενώ στην ήττα από το Green Bay (83-63) δεν βγήκε λεπτό από το παρκέ, έχοντας 17 πόντους (με 8/13 δίποντα και 1/7 βολές), 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη, 1 τάπα και 2 κλεψίματα.

Κωστής Γόντικας (NYU)

Με νίκη ολοκλήρωσαν οι "Violets" τη regular season, αφού υπέταξαν το Brandeis με 90-75. Ο τριτοετής φόργουορντ/σέντερ είχε εξαιρετική παρουσία στα 19 λεπτά που αγωνίστηκε, μιας και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους (6/9 δίποντα, 4/4 βολές), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη και 3 τάπες.

Κώστας Μήτογλου (Wake Forest)

Η βαριά ήττα από το Virginia (70-34) "πλήγωσε" το γόητρο της ομάδας του Danny Manning, η οποία λίγες ημέρες αργότερα κέρδισε το Pittsburgh. Στη συντριβή από τους "Cavaliers", ο πρωτοετής φόργουορντ είχε 10 πόντους (με 2/5 δίποντα και 2/6 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 26 λεπτά συμμετοχής, ενώ στη νίκη επί των "Panthers" είχε 8 πόντους (με 0/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 2/2 βολές), 1 ριμπάουντ και 1 τάπα σε 21 λεπτά συμμετοχής. Παράλληλα, πέτυχε ένα καθοριστικό τρίποντο στα τελευταία λεπτά, βοηθώντας σημαντικά την ομάδα του να πάρει τη νίκη.

Ηλίας Θεοδώρου (Pacific)

Ο πρωτοετής πάουερ φόργουορντ δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στη νίκη επί του Santa Clara (64-57), ενώ έοαιξε για ένα λεπτό στην ήττα από το San Francisco (65-55), προλαβαίνοντας πάντως να πετύχει 3 πόντους, με 1/1 τρίποντα.

Στιβ Σπύρου - Γιώργος Παπαδέας (Trinity)

Έναν μόνο αγώνα έδωσε το Trinity αυτή την εβδομάδα, χάνοντας από το Wesleyan με 55-52. Ο Γιώργος Παπαδέας έπαιξε για 27 λεπτά (ως βασικός), έχοντας 12 πόντους (με 6/9 δίποντα και 0/1 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες και 3 λάθη, ενώ ο Στιβ Σπύρου πάτησε παρκέ για 5 λεπτά, μένοντας άποντος (0/2 δίποντα), την ώρα που μάζεψε 1 ριμπάουντ.

Γιώργος Τσαλμπούρης (Iowa State)

Ο πρωτοετής πάουερ φόργουορντ δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στα παιχνίδια με Baylor (ήττα με 79-70), Kansas (ήττα με 70-69) και Oklahoma (νίκη με 77-70).

Στέλιος Παπαφλωράτος (Nevada)

Ο δευτεροετής γκαρντ των "Wolf pack" δεν αγωνίστηκε στα παιχνίδια με Air Force (ήττα με 75-70) και San Jose State (νίκη με 62-51).

Μανούσος Γιαμούκης (Davidson)

Οι "Wildcats" έκαναν το 2/2 απέναντισε Rhode Island (60-59) και George Washington (77-66), με τον Μανούσο Γιαμούκη να μην χρησιμοποιείται από τον προπονητή του, σε κάποια εκ των δύο αναμετρήσεων.

Ανδρέας Κατωπόδης - Γεράσιμος Κουτούφας (Mansfield)

Οι "Mountaineers" ηττήθηκαν στο τελευταίο παιχνίδι της regular season από το West Chester (90-78), με τον Ανδρέα Κατωπόδη να παίζει για 26 λεπτά, έχοντας 0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από την άλλη, ο Γεράσιμος Κουτούφας δεν αγωνίστηκε.

Γιώργος Αγγέλου (Saint Francis)

Ο δευτεροετής πόιντ γκαρντ δεν αγωνίστηκε στα παιχνίδια με Mount St. Mary's (νίκη με 63-60) και Robert Morris (ήττα στην παράταση με 71-70).

Γιώργος Πιλίτσης (Lehigh)

Ο Γιώργος Πιλίτσης έπαιξε για ένα λεπτό (δίχως να καταγράψει κάτι στη στατιστική του) στη νίκη επί του Bucknell με 84-65, ενώ δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στην ήττα (61-55) από το Colgate.

Τάσος Φιλίππου (Curry College)

Οι "Colonels" δεν έδωσαν κάποιον αγώνα αυτή την εβδομάδα, αφού έχει ολοκληρωθεί -γι αυτούς- η regular season από τις 21 Φεβρουαρίου.

Μανώλης Τσελεντάκης (NJIT)

Οι "Highlanders" κέρδισαν άνετα το Sarah Lawrence (90-55), με τον Μανώλη Τσελεντάκη να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του (16 πόντοι με 6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 1/2 βολές), ενώ είχε 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος, 1 τάπα και 5 κλεψίματα σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Πάρις Μαραγκός (American University)

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής με το American University, λόγω της μεταγραφής του από το George Washington. Θα είναι εκ νέου διαθέσιμος από τη νέα αγωνιστική περίοδο.