NBA

Η Μινεσότα διέλυσε τους Λέικερς, ισοπεδωτικοί οι Χοκς του Ντόρσεϊ

AP PHOTO/STACY BENGS

Έλειπε πάλι ο ΛεΜπρόν Τζέιμς και οι Τίμπεργουλβς νίκησαν δια περιπάτου τους Λέικερς 108-86. Εντυπωσίασαν οι Χοκς κόντρα στο Μαϊάμι, ακάθεκτοι οι Νετς, νίκες και για Κλίπερς, Χόρνετς (VIDEOS).

Οι Λέικερς είναι άλλη ομάδα χωρίς τον ΛεΜπρόν Τζέιμς και σίγουρα δεν χρειαζόταν μία επίσκεψη στο Target Center της Μινεάπολις για να το διαπιστώσουν. Η Μινεσότα απλά το επιβεβαίωσε για πολλοστή φορά, διαλύοντας τους Λέικερς 108-86. Ο Άντριου Γουίγκινς πέτυχε 25 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και τελείωσε το παιχνίδι με 28, όσους είχε και ο Καρλ-Αντονι Τάουνς (που μάζεψε και 18 ριμπάουντ), οι κορυφαίοι παίκτες των Τίμπεργουλβς σε ένα βράδυ που έμοιαζε με περίπατο γι αυτούς από την αρχή έως το τέλος.

Πολύ καλός ήταν και ο Τζεφ Τιγκ (15 πόντοι, 11 ασίστ) για λογαριασμό της Μινεσότα, η οποία προηγήθηκε με 15-1 στο 4ο λεπτό και όχι μόνο δεν έχασε ούτε στιγμή το προβάδισμα, αλλά δεν άφησε κιόλας τους Λέικερς να ρίξουν την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο ξανά. Οι Τίμπεργουλβς ξέφυγαν με 22-3 στο 6’ και η μικρότερη διαφορά που επέτρεψαν στους Λέικερς να πλησιάσουν ήταν στους 12 (57-45) λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 27 πόντους στο τέταρτο δωδεκάλεπτο υπέρ των "λύκων", που έχουν πλέον 8-2 εντός έδρας κόντρα σε δυτικές ομάδες.

Στην αντίπερα όχθη, ο Λανς Στίβενσον (14 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Λέικερς.Η ομάδα του Λος Άντζελες έχει πλέον 1-5 χωρίς τον ΛεΜπρόν Τζέιμς, ο οποίος θα απουσιάσει τουλάχιστον για μία εβδομάδα ακόμα. Οι επιπρόσθετες απουσίες των Ρόντο, Κούζμα σαφώς και δεν βοήθησαν την ομάδα του Λουκ Γουόλτον, που ήταν πάλι απογοητευτική, καθώς έκανε 21 λάθη, σούταρε με ποσοστό 36,8% και επιπλέον είδε και τον Λόνζο Μπολ να γυρίζει τον αστράγαλό του.

ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ (Θίμποντο): Γκίμπσον 12 (6/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Γουίγκινς 28 (9/23 σουτ), Τάουνς 28 (11/20 σουτ, 18 ριμπάουντ, 4 τάπες), Τιγκ 15 (6 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Οκότζιε 8, Τόλιβερ 3, Σάριτς 6, Τζενγκ 5, Τζόουνς 3 (6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Τέρελ.

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΛΕΪΚΕΡΣ (Γουόλτον): Ινγκραμ 13 (5/16 σουτ), ΜακΓκι 2, Ζούμπατς 9 (8 ριμπάουντ), Μπολ 0/4 σουτ, Χαρτ 10, Μπίσλι 11, Βάγκνερ 8, Τσάντλερ 6 (10 ριμπάουντ), Μπόνγκα, Μίχαλιουκ 4, Στίβενσον 14 (6 ασίστ), Κάλντγουελ-Πόουπ 9.

ΧΟΚΣ - ΧΙΤ: Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό

Οι Χοκς και η Χιτ δεν μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα επί ένα ημίχρονο στην Philips Arena. Μέχρι που οι γηπεδούχοι πήραν φωτιά για μία περίοδο. Δεν χρειάστηκε παραπάνω. Η Ατλάντα σημείωσε 41 πόντους στο τρίτο δωδεκάλεπτο (κι ενώ είχε 38 σε όλο το πρώτο ημίχρονο), δημιούργησε μία διαφορά 23 πόντων και νίκησε εύκολα εν τέλει το Μαϊάμι με 106-82, σπάζοντας ένα σερί τριών ηττών.

Ο Τρέι Γιανγκ (19 πόντοι) και ο Τζον Κόλινς (13 πόντοι, 13 ριμπάουντ) οδήγησαν τους Χοκς, που έκαναν επιμέρους 35-12 από το 14’ έως το 23’ και ξέφυγαν ακόμα και με 30 πόντους διαφορά στο 45’ (102-72). Ο Ντέρικ Τζόουνς (14 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ από το αγνώριστο Μαϊάμι, το οποίο ολοκλήρωσε το ματς με ποσοστό 35,6% στα σουτ, τρίποντα και 18 λιγότερα ριμπάουντ. Λίγο έπαιξε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, που είχε 0/1 δίποντο, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 7 λεπτά.

ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ (Πιρς): Κόλινς 13 (5/6 σουτ, 13 ριμπάουντ), Μπέμπρι 17 (7/11 σουτ), Ντέντμον 9 (11 ριμπάουντ), Γιανγκ 19, Χέρτερ 10 (4/16 σουτ, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σπέλμαν, Κάρτερ 8 (7 ριμπάουντ), Λεν 4 (7 ριμπάουντ), Λιν 15 (7/9 σουτ), Ντόρσεϊ, Χάμιλτον 9 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αντερσον 2.

ΜΑΪΆΜΙ ΧΙΤ (Σπόλστρα): Τζόνσον Τζ. 7, Γουίνσλοου 13, ΜακΓκρούντερ 3, Γουάιτσαϊντ 2, Ρίτσαρντσον 11, Ολίνικ 9, Τζόουνς 14, Αντεμπάγιο 12, Τζόνσον Τ. 0/7 σουτ, Γουέιντ 11.

ΜΠΟΥΛΣ - ΝΕΤΣ: Περίπατος στο Σικάγο

Το Μπρούκλιν χτυπάει πλέον για τα καλά την πόρτα των playoffs στην ανατολική περιφέρεια. Η ομάδα του Κένι Άτκινσον δεν στραβοπάτησε ούτε στο Σικάγο, όπου νίκησε σχετικά εύκολα τους Μπουλς 117-110 και έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο το 50% (20-21). Ο Ντι Άντζελο Ράσελ (28 πόντοι) και ο ΝτεΜάρι Κάρολ (20 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι των Νετς, οι οποίοι σούταραν με ποσοστό 50,6%, είχαν 16/46 τρίποντα και έλεγξαν το ματς σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του.

Ο Ζακ ΛαΒίν (27 πόντοι, 11/17 σουτ) ξεχώρισε από πλευράς Μπουλς, οι οποίοι δεν προηγήθηκαν σε κανένα σημείο στο δεύτερο ημίχρονο και επί της ουσίας δεν απείλησαν ποτέ τους αντιπάλους τους στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, φτάνοντας φυσιολογικά τις τέσσερις σερί ήττες.

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ (Μπόιλεν): Μάρκανεν 14, Κάρτερ 6 (8 ριμπάουντ), Χάτσινσον 8, Νταν 16 (7 ασίστ), ΛαΒίν 27 (11/17 σουτ), Πόρτις 17 (3/4 τρίποντα), Φελίσιο 2, Λόπεζ 6, Αρτσιντιάκονο 3, Χάρισον, Μπλέικνι, Σέλντεν 1.

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ (Ατκινσον): Ντάντλι 10, Χάρις 2, Κούρουτς 6, Αλεν 19 (6/8 δίποντα), Ράσελ 28 (6/14 τρίποντα), Ντέιβις 7 (13 ριμπάουντ), Γκρέιαμ, Κάρολ 20 (7/12 σουτ), Νέιπιερ 18, Ντίνγουϊντι 7 (5 ασίστ).

ΚΛΙΠΕΡΣ - ΜΑΤΖΙΚ: Ο Χάρις αφύπνισε την ομάδα του Λ.Α.

Οι Κλίπερς ξεκίνησαν το ματς νωθρά, στο τέλος όμως βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στη νίκη επί του Ορλάντο με 106-96 στο Staples Center του Λος Άντζελες. Αυτοί που βοήθησαν την ομάδα του Ντοκ Ρίβερς να ξυπνήσει από το κακό ξεκίνημα ήταν οι συνήθεις ύποπτοι: ο Τομπάιας Χάρις, ο Ντανίλο Γκαλινάρι και ο Λου Γουίλιαμς. Ειδικά ο Χάρις πέτυχε 28 πόντους κόντρα στην πρώην ομάδα του και οι Κλίπερς ανέτρεψαν εύκολα την διαφορά των 15 πόντων από το πρώτο δωδεκάλεπτο (20-35 στο 14’), παίρνοντας τα ηνία του ματς στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Ο Άαρον Γκόρντον (17 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ορλάντο, ενώ ο Νίκολα Βούτσεβιτς πέτυχε 16 πόντους, μάζεψε 24 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ! Η Μάτζικ σούταρε όμως με απογοητευτικά ποσοστά (37,1%) και παρότι βρισκόταν "μέσα" στο ματς μέχρι τις αρχές της τέταρτης περιόδου (72-72 στο 38’), δέχτηκε ένα επιμέρους 5-23 μέσα σε έξι λεπτά, χάνοντας τελείως την επαφή με το σκορ.

Λ.Α. ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Γκαλινάρι 13 (2/10 τρίποντα), Χάρις 28 (10/21 σουτ, 9 ριμπάουντ), Γκόρτατ 8 (10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκίλγκιους-Αλεξάντερ 13 (6/7 σουτ), Μπράντλι 7, Σκοτ 2, Χάρελ 9 (8 ριμπάουντ), Μότλι 4, Μπέβερλι 3, Γουίλιαμς 17 (4/12 σουτ), Γουάλας 2, Θόρνγουελ.

ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ (Κλίφορντ): Γκόρντον 17 (5/17 σουτ), Άιζακ 2 (1/7 σουτ), Βούτσεβιτς 16 (7/17 σουτ, 24 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ογκαστιν 12, Φουρνιέ 12, Μάρτιν, Ιβούντου 8, Σίμονς 4, Μπάμπα 8 (10 ριμπάουντ), Μπιρτς, Μπρίσκο 6, Γκραντ 3, Ρος 8.

ΣΑΝΣ - ΧΟΡΝΕΤΣ: Ο Κέμπα "μίλησε" στο τέλος

Ο Κέμπα Γουόκερ ήταν υπερβολικά... ήσυχος επί 43 και πλέον λεπτά στο Φίνιξ. Του πήρε τελικά 4,5 για να κάνει όλη τη διαφορά, σε ένα ματς στο οποίο καμία ομάδα δεν προηγήθηκε με διαφορά μεγαλύτερη από οκτώ πόντους. Ο 28χρονος All-Star πέτυχε 18 από τους 29 πόντους του στα τελευταία 4,5 λεπτά και οι Χόρνετς κατόρθωσαν να φύγουν με τη νίκη επί των Σανς με 119-113, αποφεύγοντας να πέσουν δύο παιχνίδια κάτω από το 50%. Μέχρι και σουτ πίσω από το κέντρο του γηπέδου έβαλε ο Γουόκερ στην εκπνοή της αναμέτρησης, εντούτοις το κρισιμότερο το πέτυχε 21,7'' πριν από τη λήξη, κάνοντας το σκορ 111-114. Πέρα από τον Γουόκερ, πολύ καλοί ήταν και οι Πάρκερ (20 πόντοι), Ερνανγκόμεθ (19 πόντοι), Γουίλιαμς (16 πόντοι) για τις "σφήκες".

Από πλευράς Σανς, που υπέστησαν την 6η σερί ήττα τους (όλες στο homestand των επτά αγώνων που διανύουν) παρότι σούταραν με 51,8%, πρώτοι σκόρερς ήταν οι Τι Τζέι Γουόρεν (23 πόντοι), Τζος Τζάκσον (22 πόντοι) και Ντιάντρε Έιτον (19 πόντοι). Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ προηγήθηκε με 109-108 μόλις 81 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, ωστόσο στη συνέχεια δέχτηκε επιμέρους σκορ 4-11 από την Σάρλοτ, ή καλύτερα από τον Γουόκερ. Σαν να μην έφτανε η ήττα, το Φίνιξ έχασε και τον Ντέβιν Μπούκερ για τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, καθώς ο σταρ των Σανς αποχώρησε με μυϊκούς σπασμούς στη μέση κατά την διάρκεια της δεύτερης περιόδου και δεν επέστρεψε στο παρκέ.

ΦΙΝΙΞ ΣΑΝΣ (Κοκόσκοβ): Γουόρεν 23 (9/17 σουτ, 5 ασίστ), Μπρίτζες 5, Έιτον 19 (7/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μέλτον 5 (7 ριμπάουντ), Μπούκερ 7, Χολμς 6, Ούμπρε 6, Τζάκσον 22 (9/13 σουτ), Οκόμπο 4, Κρόφορντ 16 (6/10 σουτ).

ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ (Μπορέγκο): Γουίλιαμς 16 (7 ριμπάουντ), Μπατούμ 8, Μπιγιόμπο 6 (8 ριμπάουντ), Γουόκερ 29 (9/20 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γκρέιαμ 8, Μπρίτζες 1, Κιντ-Γκίλκριστ 7, Ερνανγκόμεθ 19 (8/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πάρκερ 20 (9/16 σουτ, 6 ασίστ), Μονκ 5.

Photo credits: AP Photo/Stacy Bengs