ΤΟΥΡΚΙΑ

Η Φενέρμπαχτσε ξύπνησε, πριν να είναι αργά

Η Γκαζιαντέπ απείλησε να κάνει την έκπληξη της 25ης αγωνιστικής στην Τουρκία, με τη Φενέρμπαχτσε να τρέχει επί μέρους 20-8 στην τέταρτη περίοδο και να πανηγυρίζει το 76-78, επί της ομάδας του Γιούρι Ζντοβτς.

Για να κάνει η Φενέρμπαχτσε 20 τις νίκες της, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της τουρκικής λίγκας, χρειάστηκε να δώσει όλο της το είναι στην τέταρτη περίοδο, ώστε να εξελίξει το 68-58 (30') σε νίκη (76-78), στο Γκαζιαντέπ. Ναι, έτρεξε επί μέρους 20-8.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς είχε ως μπροστάρη τον Ντόμεν Λόρμπεκ, ο οποίος τελείωσε με 22 πόντους (είχε 18 στα τρία πρώτα δεκάλεπτα), αλλά έχασε το κρισιμότερο σουτ. Αυτό που θα μπορούσε να στείλει το ματς στην παράταση, μετά τις 1/2 βολές του Πρέλντζιτς, στα 2'' για το τέλος. Ο τελευταίος είχε ευστοχήσει σε ζευγάρι βολών, στα 32'', ομοίως και ο Ζόριτς, με τους γηπεδούχους να χάνουν βολές (1/2 ο Στέβιτς) και προσπάθειες (μια ο Στέβιτς, δυο ο Λόρμπεκ).

Πρώτος σκόρερ της Φενέρμπαχτσε ήταν ο Ογκούζ Σαβάς (19π., 8/11 διπ.), ενώ ο δεύτερος και ο τελευταίος διψήφιος ήταν ο Λούκα Ζόριτς (17π.). Οι βολές του Πρέλντζιτς στο φινάλε, ήταν οι μόνοι πόντοι που σκόραρε (είχε 6 ριμπ. και 4 ασίστ). Για τους γηπεδούχους, μετά τον Λόρμπεκ (22π., 5/5 διπ., 3/9 τριπ., 4 ριμπ.), ο Μπρέμερ είχε 12π., ο Ακπινάρ 13 και οι Ερμις και Σανλί από 10π.