ΜΠΑΣΚΕΤ

"Καυτός" Χεζόνια, παραμένει ψηλά η Μπιλμπάο

Ο Μάρκο Χεζόνια ήταν "καυτός" έξω από τα 6,75 (8/8 σουτ) βοηθώντας την Μπαρτσελόνα να συντρίψει την Μανρέσα (101-53). Με όπλο την έδρα η Μπιλμπάο έκανε την ανατροπή απέναντι στην Ανδόρα (84-72). Εύκολα την Γκιπούθκοα η Ρεάλ Μαδρίτης (86-70).

Αλλιώς ξεκίνησε τη φετινή σεζόν και αλλιώς βαδίζει η Μπιλμπάο. Οι Βάσκοι υποδέχτηκαν την Ανδόρα και παρά το γεγνός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (43-48) με ανατροπή διαρκείας πανηγύρισαν την 14η νίκη τους με 84-72. Κομβικό σημείο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι, στο σημείο εκείνο, δέχτηκαν 11 πόντους, έβαλαν 28 και μοιραία άλλαξαν τα δεδομένα. Ο ηγέτης του συνόλου, Άλεξ Μουμπρού ήταν εξαιρετικός, σταματώντας στους 20 πόντους, με τον Ντάιρις Μπέρτανς να προσθέτει 16. Από τους νεοφώτιστους, οι 20 πόντοι του Λούκα Μπογκντάνοβιτς δεν ήταν αρκετοί. Ο Γιώργος Μπόγρης σε 22 λεπτά μέτρησε 7 πόντους (3/5 δίποντα, 1/2 βολές), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Σημαντική νίκη όσον αφορά την υπόθεση παραμονή πέτυχε η Τενερίφη, η οποία πέρασε από την έδρα της Σαραγόσα με 72-83. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν, με το αποτέλεσμα αυτό, τις 9 νίκες στο πρωτάθλημα. Ο Λούκε Σίκμα με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Εξαιρετικός ήταν και ο Φώτης Λαμπρόπουλος. Ο Έλληνας φόργουορντ είχε 13 πόντους (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή), 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 17 λεπτά, ενώ ο έτερος της ελληνικής παροικίας στην Τενερίφη, ο Μιχάλης Τσαϊρέλης, σε 14 λεπτά μέτρησε 6 πόντους (3/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Σαρωτική ήταν η Μπαρτσελόνα! Οι "Μπλαουγκράνα" λίγες ώρες μετά τη νίκη απέναντι στην Ζαλγκίρις έκαναν μια δυνατή προπόνηση απέναντι στην Μανρέσα με το τελικό σκορ (101-53) να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα. Ο Μάρκο Χεζόνια βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και το πιστοποίησε για ένα ακόμα παιχνίδι. Πέτυχε 24 πόντους με 8/8 τρίποντα(!!!) και μοίρασε 6 ασίστ. Από κοντά σε απόδοση και ο Έντβιν Τζάκσον με τους 15 πόντους που πρόσθεσε.

Η έλευση του Λουίς Κασιμίρο στον πάγκο της Σεβίλλη έφερε και αποτέλεσμα. Η ουραγός του ισπανικού πρωταθλήματος υποδέχτηκε την Βαλένθια και πήρε τη νίκη με 79-72. Για να έρθει η νίκη, όμως, έπρεπε να υπάρξει ομαδική δουλειά. Όπερ και εγένετο. Πέντε παίκτες των νικητών (Οριόλα 14π., Γούντσαϊντ 13π., Μπάλβιν 12π., Ραντίσεβιτς-Χερναγκόμεζ 10π.) είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Πάου Ρίμπας (17π.) και Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (14π., 9ρ.), όμως δεν μπόρεσαν να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους.

Εντός συνόρων βρίσκει γιατρειά η Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Μαδριλένοι, λίγες μέρες μετά την ήττα από την Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την Euroleague, "ξέσπασε" στην Γκιπούθκοα, επικρατώντας με 86-70. Ο Ρούντι Φερνάντεθ με 12 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, ενώ οι Ροντρίγκεθ, Ματσιούλις και Κάρολ πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων (11 ο πρώτος και από 10 οι άλλοι δύο). Ο Γιάννης Μπουρούσης σε 11 λεπτά πέτυχε 1 πόντο (0/2 δίποντα, 1/2 βολές) και μάζεψε 1 ριμπάουντ.