ΜΠΑΣΚΕΤ

"Σκούπα" για Μπαρτσελόνα, μείωσε η Μπιλμπάο

Η Μπαρτσελόνα ζευγάρωσε τις νίκες επί της Μπανταλόνα (74-80) και έγινε πρώτη που προκρίθηκε στα ημιτελικά της Liga Endesa. Η Μπιλμπάο ισοφάρισε τη σειρά με τη Βαλένθια και όλα θα κριθούν στο τρίτο και τελευταίο ματς (1/6).

Η τελευταία φορά που προηγήθηκε η Μπανταλόνα, ήταν στο 26.44 (46-45). Τέσσερα λεπτά αργότερα, η διαφορά είχε φτάσει στο +10 (47-57) για την Μπαρτσελόνα που... το συνέχισε από εκεί για να φτάσει στο 74-80 και το 2-0 της πρόκρισης στα ημιτελικά της Liga Endesa. Στα 8'' για τη λήξη, ο Σουάρεθ μείωσε μεν, σε 74-78, αλλά ο Ντόλμαν, τον οποίον έστειλε ο Κίρκσεϊ στη γραμμή των βολών, ήταν εύστοχος (74-80) και τα πάντα τελείωσαν εκεί.

Ο Ναβάρο ηγήθηκε των σκόρερ (13π.), ο Χουέρτας έφτασε τους 12π., ενώ από 10 πρόσθεσαν οι Ντόλμαν και Σατοράνσκι. Για τη γηπεδούχο ομάδα, ο Σούτον σκόραρε 13 π. και κατέβαλε 10 ριμπ., ο Κίρκσεϊ είχε 12π. και ο Μιράλες 11.

Η Μπιλμπάο διευκρίνισε... τα επί της εξέλιξης του ματς με τη Βαλένθια (76-80), στο τελευταίο ενάμιση λεπτό και για την ακρίβεια, μετά το 73-74 με βολές του Λούτσιτς. Στα 25'' για τη λήξη, ο Κουίνο Κόλομ, ο οποίος τελείωσε με νταμπλ νταμπλ διαμόρφωσε το 73-80 (από τη γραμμή των βολών) και ουσιαστικά έληξε τη διαδικασία, με τον Ντούμπλιεβιτς να σκοράρει τους τελευταίους πόντους του ματς (76-80). Άρα, όλα θα κριθούν στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς (1/6).

Για τους γηπεδούχους, ο Λούτσιτς έφτασε τους 17π., ο Ντούμπλιεβιτς πρόσθεσε 15 και ο Μαρτίνεθ 13, ενώ ο Χαρανγκόντι είχε 5π. και 10 ριμπ. Για τους Βάσκους που... εμφάνισαν δεκάδα, οι πέντε ήταν διψήφιοι (Μουμπρού 17π., Ερβέλ 12-6ριμπ., Κόλομ 14-6ριμπ.-11 ασίστ, Τοντόροβιτς 11-7ριμπ., Ουίλιαμς 10).