ΜΠΑΣΚΕΤ

"Μήνυμα" από Τενερίφη σε ΠΑΟΚ

Δύο μέρες πριν αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ, η Τενερίφη "σκόρπισε" τη Φουενλαμπράδα (85-61), κυριαρχώντας κοντά στο καλάθι. Μεγάλη εντός έδρας νίκη για τη Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη.

Ηχηρό μήνυμα εν όψει ΠΑΟΚ έστειλε η Τενερίφη, δύο ημέρες πριν αντιμετωπίσει τον "δικέφαλο" στη Θεσσαλονίκη για τους "16" του Basketball Champions League. Η ομάδα του Γιώργου Μπόγρη συνέτριψε εκτός έδρας τη Φουενλαμπράδα (85-61), χάρη στο εντυπωσιακό β' δεκάλεπτο που έκανε. Τότε που δέχθηκε μόλις 3 (!) πόντους, για να ξεφύγει στο σκορ.

Το +26 (18-44) του ημιχρόνου δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, μετά την ανάπαυλα, με τον Τσους Βιντορέτα να ξεκουράζει πολλά από τα βασικά στελέχη του εν όψει της μονομαχίας με τον ΠΑΟΚ, που είναι σε δύο ημέρες (28/2, 19:30). Οι Ουίλ Χάνλεϊ (11π.), Τιμ Αμπρομάιτις (12π.) και Ντάβιν Ουάιτ (10π.) σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για την Τενερίφη, που κυριάρχησε κοντά στο καλάθι, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 67% (22/33) στα δίποντα, την ίδια ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 35% (11/31). Όσο για τον Γιώργο Μπόγρη; Είχε 6 πόντους (με 3/6 δίπ.), 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 14'51'' συμμετοχής.

Σημαντική εντός έδρας νίκη -στην προσπάθεια που κάνει για αποφυγή του υποβιβασμού- πανηγύρισε η Μούρθια. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη επιβλήθηκε της Ρεάλ Μπέτις (92-80), για να διατηρήσει το +1 από τις ομάδες που βρίσκονται κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Νέμανια Ράντοβιτς (22π.) έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, οδηγώντας τους γηπεδούχους στον δρόμο προς τη νίκη, με τους Μπίλι Μπαρόν (15π.), Φακούντο Καμπάσο (11π.) και Μαρτίνας Πότσιους (11π.) να τον ακολουθούν. Οι Τρεντ Λόκετ (20π.) και Βόινταν Στογιανόφσκι (14π.) δεν ήταν αρκετοί για τους "πράσινους", που είδαν τον Μπόστιαν Νάχμπαρ (6π. με 3/7 σουτ) σε 8'56'' παρουσίας στο παρκέ.