ΜΠΑΣΚΕΤ

Ισοφάρισε η Ρεάλ

Ο Πάμπλο Λάσο εμφανίστηκε με πατερίτσες στο Palacio de Deportes όμως η Ρεάλ επικράτησε με 87-78 της Μπαρτσελόνα κι έκανε το 1-1 στη σειρά των τελικών στη Liga Endesa με τους Καταλανούς! Στους κορυφαίους ο Μπουρούσης (PHOTOS).

Η Μπαρτσελόνα πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο Game 1 της σειράς με τη Ρεάλ όμως οι Μαδριλένοι ήταν περισσότερο υποψιασμένοι στην αποψινή αναμέτρηση με τους ''μπλαουγκράνα''. Η ''Βασίλισσα'' επικράτησε σχετικά εύκολα με 87-78 και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών με την Μπαρτσελόνα.

Οι Καταλανοί ''έσπασαν'' με το καλημέρα την έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης ενώ ο Πάμπλο Λάσο εμφανίστηκε με πατερίτσες έπειτα από το... ατυχές συμβάν ( σ.σ. ρήξη αχιλλείου) στο ματς της πρεμιέρας με τους Καταλανούς. Ε, και; Η ''Βασίλισσα'' έκανε το 1-1 στη σειρά και πλέον ταξιδεύει στο Palau Blaugrana για τα επόμενα δυο παιχνίδια της σειράς.

Ο Σαλάχ Μέζρι κράτησε όρθια τη Ρεάλ στο πρώτο ημίχρονο, ο Ρούντι Φερνάντεθ έδωσε το σύνθημα στην γ' περίοδο ενώ ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά και ''κλείδωσε'' την 31η νίκη της Ρεάλ επί της Μπαρτσελόνα στα playoffs της ACB! Πολύ καλός και ο Γιάννης Μπουρούσης, ο οποίος τελείωσε το ματς με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 20'40''.

Από την άλλη πλευρά, οι πρωτοβουλίες των Ναβάρο, Χουέρτας, Όλεσον δεν ήταν αρκετές για την Μπαρτσελόνα, την ώρα που οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του break στο Game 1 ( Νάχμπαρ, Τόμιτς) πέτυχαν μαζί 11 πόντους.

Standing ovation για τον Λάσο

Οι περίπου 11.500 φίλοι της Ρεάλ Μαδρίτης που βρέθηκαν απόψε στο Palacio de Deportes χειροκρότησαν όρθιοι τον Πάμπλο Λάσο όταν ο Βάσκος τεχνικός κατευθύνθηκε με πατερίτσες στον πάγκο των ''μερένγκες''! Ο Λάσο υπέστη ρήξη αχιλλείου ωστόσο βρέθηκε κανονικά στη θέση του για το δεύτερο παιχνίδι με τους Καταλανούς. Τι είδε; Τον Μέζρι να κυριαρχεί στο πρώτο ημίχρονο (8π. με 4/6 δίπ., 6ριμπ), τον Ρούντι να πετυχαίνει τους 12 από τους 17 πόντους του στην τρίτη περίοδο και τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να σκοράρει 10 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με +12 (20-8) ενώ ο Μέζρι διαμόρφωσε το 24-14 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος. Εν τέλει η Ρεάλ Μαδρίτης έκλεισε το ημίχρονο στο υπέρ της 40-30, υποχρεώνοντας την Μπαρτσελόνα να σκοράρει -18 πόντους σε σχέση με την αντίστοιχη απόδοσή της στον πρώτο αγώνα (48)! Ο Ρούντι διαμόρφωσε το 54-39 ωστόσο αποχώρησε έπειτα από πρόβλημα στην γάμπα κι έτσι οι Καταλανοί μείωσαν σε 56-51, στο 29'! Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο ''Chacho'' Ροντρίγκεθ κάνοντας το 69-57 στο 33'. Το τρίποντο του Ντάρντεν διαμόρφωσε το 83-74 στα 1'23'' για τη λήξη και ''κλείδωσε'' ουσιαστικά τη νίκη για τη Ρεάλ.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 40-30, 58-51, 87-78.
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 17 (1), Ρέγιες 10, Ντίεθ, Μίροτιτς 4, Ροντρίγκεθ 12 (2), Κάρολ 5 (1), Ντάρντεν 12 (2), Γιούλ 4, Μπουρούσης 12, Μέζρι 11.
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόρσεϊ 5, Σάδα 6, Χουέρτας 11 (1), Αμπρίνες 2, Ναβάρο 15 (3), Παπανικολάου 2, Όλεσον 17 (3), Λόρμπεκ 7 (1), Λάμπε 2, Νάχμπαρ 7 (2), Τόμιτς 4.

Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 1-1
Game 1 Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 93-98
Game 2 Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 87-78
Game 3 Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης (24/06, 20:15)
Game 4 Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης (26/06, 20:15)