ΙΣΠΑΝΙΑ

Η Ρεάλ απέκλεισε στην παράταση την Ανδόρα

Η Ανδόρα έχασε την ευκαιρία να αποκλείσει την Ρεάλ στη κανονική διάρκεια (86-86) και στην παράταση κατέρρευσε, με τους Μαδριλένους να παίρνουν την πρόκριση. Την έσωσε ο Ράντολφ με "καυτό" τρίποντο.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η εντυπωσιακή Ανδόρα κόντραρε στα ίσα την Ρεάλ και έφτασε κοντά στο να την αποκλείσει. Προηγήθηκε με 80-84 στο σκορ στα 44'' πριν το τέλος, αλλά ακολούθως πρώτα ο Τζέισι Κάρολ με τρίποντο (83-84) και στη συνέχεια ο Άντονι Ράλντολφ με τον ίδιο τρόπο, με ένα '"καυτό" σουτ από την περιφέρεια στα 4'' πριν την λήξη, "έγραψε" το 86-86, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στη κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, ο Γιόργκι Σερμαντίνι (27π, 8/16δ, 7ρ) ήταν συγκλονιστικός, όντας ασταμάτητος μέσα στην ρακέτα, ενώ ήταν πολύτιμη και η συνεισφορά του Θανάση Αντετοκούνμπο (9π). Είναι χαρακτηριστικό πως το σκορ στην 4η περίοδο "έγραψε" 30-27, με τις δύο ομάδες να βάζουν μεγάλα σουτ.

Στον έξτρα χρόνο, η Ανδόρα κατέρρευσε, δεν είχε δυνάμεις, έβγαλε και απογοήτευση στο παιχνίδι της, με την Ρεάλ να δείχνει χαρακτήρα (13-7 σκορ) και να φτάνει στην νίκη με σκορ 99-93. MVP της αναμέτρησης ο Άντονι Ράντολφ. Όχι μόνο έστειλε το ματς στην παράταση (86-86) με το "καυτό" του τρίποντο στα 4'' πριν το τέλος, αλλά και ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 25 πόντους (4/7τρ) και 6 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Σέρχιο Γιουλ με 22 πόντους και 11 ασίστ.

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου, η Ρεάλ Μαδρίτης θα αντιμετωπίσει την Μπασκόνια, η οποία απέκλεισε (90-81) την Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη. Στα ματς της επόμενης ημέρας, η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει την Μάλαγα και η Βαλένθια την Γκραν Κανάρια. Οι νικητές των δύο αναμετρήσεων, θα κοντραριστούν μεταξύ τους στους "4" του Copa Del Rey.

Tα δεκάλεπτα: 15-23, 33-43, 56-59, 86-86, 99-93