ΜΠΑΣΚΕΤ

Η Μπαρτσελόνα έκανε το 2-0 με MVP τον Περπέρογλου

Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 73-68 την Λαμποράλ Κούτσα και έκανε το 2-0 στα playoffs έχοντας για MVP τον Στράτο Περπέρογλου που έβαλε μεγάλα σουτ στην 4η περίοδο. Μέτρησαν ένα εντυπωσιακό 15-0 σερί οι Βάσκοι στο 3ο δεκάλεπτο.

Το 2-0 στην ημιτελική σειρά των playoffs του ισπανικού πρωταθλήματος έκανε η Μπαρτσελόνα, η οποία νίκησε την Λαμποράλ Κούτσα με 73-68 (είχε επικρατήσει με 84-57 στο πρώτο ματς). Πλέον, χρειάζεται ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα για να περάσει στους τελικούς. Το τρίτο ματς θα διεξαχθεί την Τετάρτη (8/6) στην χώρα των Βάσκων.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας ένα συνεχόμενο προβάδισμα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 40-35. Στην τρίτη περίοδο, όμως, οι Βάσκοι βρήκαν τρομερό ρυθμό, έβαλαν μεγάλα σουτ και μέτρησαν ένα εντυπωσιακό 15-0 σερί, παίρνοντας το προβάδισμα με +7 (44-51) στο 27' με τρίποντο του Τιγί, με τον "καυτό" Άνταμς να "πυροβολεί" από την περιφέρεια.

Στην τελευταία περίοδο όμως, ανέλαβε δράση ο Στράτος Περπέρογλου, ο οποίος σε κρίσιμες φάσεις ανέλαβε την ευθύνη και προσέφερε σημαντικούς πόντους στους Βάσκους, τόσο από το low-post, όσο και από την περιφέρεια. Ήταν καθοριστικό το τρίποντο που σημείωσε στο 38', όταν και "έγραψε" το 70-64, δίνοντας διαφορά ασφαλείας στους γηπεδούχους, με τον Έλληνα φόργουορντ να ολοκληρώνει την αναμέτρηση μετρώντας 11 πόντους (3/4δ, 1/4τρ).

Από τους Βάσκους, ο Γιάννης Μπουρούσης σημείωσε 12 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ, χάνοντας σημαντικές βολές στο τέλος, ενώ ήταν εξαιρετικοί οι Μάικ Τζέιμς (15π, 4ασ) και Ντάριους Άνταμς (11π, 3/7τρ).

Τα δεκάλεπτα:25-17, 40-35, 52-56, 73-68

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ):Σατοράνσκι 9, Αρόγιο, Ρίμπας 4, Ναβάρο 8, Όλεσον 3, Αμπρίνες 7, Περπέρογλου 11, Ντόλμαν 10, Βεζένκοφ 9, Σάμουελς 6, Τόμιτς 6.

Λαμποράλ Κούτσα:Τζέιμς 15, Άνταμς 11, Ρολ 4, Χάνγκα 7, Μπέρτανς, Σενγκάιλα 2, Πλάνινιτς 4, Μπουρούσης 12, Τίγι 13.