ΜΠΑΣΚΕΤ

Εύκολα το 2-1 η Μπιλμπάο

Η Μπιλμπάο του Φώτη Κατσικάρη νίκησε εύκολα με 68-51 τη Ρεάλ Μαδρίτης, έκανε το 2-1 στους ημιτελικούς της ACB και πλέον χρειάζεται άλλη μία νίκη για να δώσει το "παρών" στους τελικούς. Ο Βασιλειάδης σημείωσε 8 πόντους, ενώ 5 πρόσθεσε ο Μαυροειδής.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από την αρχή του αγώνα, αφού από το πρώτο δεκάλεπτο είχαν διαφορά 9 πόντων (22-13), ενώ στο ημίχρονο βρέθηκαν στο +12 (33-21).

Τα τρίποντα των Μπλουμς, Βασιλειάδη, Τζάκσον και Μουμπρού (10 στο σύνολο) ήταν αυτά που "σκότωσαν" τους φιλοξενούμενους, που είχαν το τραγικό 13% (2/15) έξω από τα 6.75μ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μάρκο Μπάνιτς με 13 πόντους, ενώ ακολούθησε με 12 ο Γιάνις Μπλουμς.

Από τη "βασίλισσα" διεσώθη μόνο ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ, ο οποίος με τους 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα. Εντύπωση προκάλεσε το γεγονός ότι το μεγάλο αστέρι της ομάδας, ο Πάμπλο Πριχιόνι έμεινε άποντος (0/4 τρίποντα), ενώ δεν μοίρασε ούτε μία ασίστ σε 22 λεπτά αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 33-21, 48-40, 68-51

Μπιλμπάο: Βασιλειάδης 8 (2), Μουμπρού 8 (2), Μπάνιτς 13, Μπλουμς 12 (4), Ερβέλ 9, Μαυροειδής 5, Ουόρεν 2, Φίσερ 3, Τζάκσον 8 (2), Βάθκεθ

Ρεάλ Μαδρίτης: Πριχιόνι, Ροντρίγκεθ 18 (1), Τόμιτς 6, Φίσερ 3, Σουάρεθ 5 (1), Μίροτιτς 4, Μπέγκιτς 3, Ρέγιες 3, Γιούλ 7, Τάκερ 2