ΜΠΑΣΚΕΤ

Έκανε το 1-0 η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 76-72 σε ένα πραγματικό ντέρμπι της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών του ισπανικού πρωταθλήματος.

Το 1-0 στη σειρά των τελικών του ισπανικού πρωταθλήματος έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε εντός έδρας με 76-72.

Οι Καταλανοί βρισκόντουσαν 1,45'' πριν το τέλος της αναμέτρησης μπροστά στο σκορ με 72-68, αλλά η Βασίλισσα κατάφερε να γυρίσει το ματς και να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 76-72.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα επτά πόντων (21-14). Οι παίκτες, όμως του Τσάβι Πασκουάλ σε εκείνο το σημείο αφυπνίστηκαν και με επιμέρους σκορ 31-14 έκλεισαν το ημίχρονο με δέκα πόντους (45-35).

Στην τρίτη περίοδο η Ρεάλ ισορρόπησε και στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ κατάφερε να αποφύγει το "μπρέικ" και να κάνει 1-0 στη σειρά των τελικών του ισπανικού πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 35-45, 50-58, 76-72.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 14, Σουάρεθ, Ρέγιες 4, Μίροτιτς 5, Ροντρίγκεθ 21(4), Μπέγκιτς 6, Κάρολ 5(1), Ντάρντεν, Γιουλ 19(1), Σλότερ 2.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 17(2), Χουέρτας 10, Ναβάρο 15(2), Ουάλας, Ινγκλς 3(1), Μαυροκεφαλίδης 4, Ραμπασέδα, Όλεσον 9(1), Λόρμπεκ 8, Τόμιτς 6.