ΜΠΑΣΚΕΤ

Δυσκολεύτηκε η Μπαρτσελόνα, εύκολα η Ρεάλ

Η Μπαρτσελόνα πέρασε με δυσκολία από τη Σεβίλλη, νικώντας με σκορ 62-57, κι ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο (57-57) στο 39ο λεπτό. Νίκες για Ομπραντόιρο, Μανρέσα με καλές εμφανίσεις Ξανθόπουλου, Γιαννόπουλου

Δυσκολεύτηκε, αλλά η Μπαρτσελόνα έκαμψε την αντίσταση της Καχασόλ, με σκορ 62-57 για την 17η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Ρεάλ Μαδρίτης από την άλλη έκανε το 17/17 με αντίπαλο την Μάλαγα, διαλύοντάς την με το εντυπωσιακό 88-67.

Η Μπαρτσελόνα για μία ακόμα φορά έκανε συντήρηση δυνάμεων στο ισπανικό πρωτάθλημα και ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο ήταν εκτός 12άδας. Το βάρος στην επίθεση σήκωσε ο Αμπρίνες με 17 πόντους, ενώ άλλους 12 πρόσθεσε ο Άντε Τόμιτς. Ο πενταδάτος Κώστας Παπανικολάου τελείωσε το παιχνίδι με 3 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Από την άλλη, η Ρεάλ ξεπέρασε την ήττα από την ΤΣΣΚΑ για την Ευρωλίγκα, επιστρέφοντας με εμφατικό τρόπο στα θετικά αποτελέσματα. Επικράτησε με 88-67 της Μάλαγα, σε ένα ματς που ο Σέρχιο Γιουλ έκανε εκπληκτική εμφάνιση με 23 πόντους και 6/8 τρίποντα σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Ο Γιάννης Μπουρούσης σε 23:24'' που πάτησε παρκέ έβαλε 7 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και έδωσε 2 ασίστ, όντας θετικότατος.

Στη νίκη της Ομπραντόιρο επί της Μπιλμπάο με 89-81 σημαντικό μερίδιο είχε και ο Βασίλης Ξανθόπουλος, σε λιγότερο από ένα δεκάλεπτο συμμετοχής (19:52). Τελείωσε το παιχνίδι με 8 πόντους, ενώ μοίρασε και 5 ασίστ.

Νικητής ήταν και ο έτερος Έλληνας παίκτης που αγωνίστηκε την Κυριακή, ο Χάρης Γιαννόπουλος. Η Μανρέσα επιβλήθηκε με 83-78 της Τενερίφης με τον 25χρονο άσο να σκοράρει 12 πόντους και να μαζεύει 3 ριμπάουντ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα: Ομπραντόιρο-Μπιλμπάο 89-81, Καχασόλ-Μπαρτσελόνα 57-62, Ρεάλ Μ.-Μάλαγα 88-67, Κανάριας-Μανρέσα 78-83.