ΜΠΑΣΚΕΤ

Δύσκολα το 1-0 η Ρεάλ

Σκληρό καρύδι η Μάλαγα που είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος, έστειλε το ματς στην παράταση και λίγο έλειψε να κλέψει τη νίκη από την Ρεάλ που τελικά επιβλήθηκε με 98-93

Η Ρεάλ δεν πέρασε εύκολα στο πρώτο παιχνίδι της σειράς με την Μάλαγα. Η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να βάλει δύσκολα στους Μαδριλένους. ΄

Πάντως, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκανε το 1-0 και την Κυριακή το μεσημέρι θα δώσει τον δεύτερο αγώνα στην έδρα της.

Στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έχασε το σουτ που θα απέτρεπε την παράταση κι ενώ το σκορ ήταν 83-83. Ωστόσο, στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης μίλησε η αποφασιστικότητα και η εμπειρία της Ρεάλ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 94-89, ενώ ο Σέρχιο Γιουλ έγραψε το τελικό σκορ κάνοντας το 98-93.

Αποφασιστική ήταν η συνεισφορά των Μίροτιτς και Γιουλ οι οποίοι τελείωσαν το παιχνίδι με 16 και 18 πόντους αντίστοιχα.