ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ

Άλλη μια νίκη και τίτλος για την Μπάμπεργκ

Με ηγέτη τον Μπραντ Ουναμέικερ η Μπάμπεργκ επικράτησε 91-79 της Μπάγερν και προηγείται 2-1 στους γερμανικούς τελικούς.

Η Μπάγερν Μονάχου δεν είχε στο ενεργό ρόστερ τον τραυματία Αντόν Γκαβέλ (έχει τραυματιστεί στο γοφό), αλλά είχε όλους τους άλλους παίκτες που εκπροσώπησαν φέτος τον οργανισμό και στη Euroleague.

Παρ' όλα αυτά, δεν κατάφερε να κάνει το δεύτερο break στην Μπάμπεργκ (η σειρά ξεκίνησε 0-1, για να γίνει 1-1 με... break της Μπάμπεργκ στο Μόναχο) που πλέον είναι μια νίκη μακριά από την επιστροφή της στην κορυφή της Γερμανίας (91-79).

Οι γηπεδούχοι κράτησαν τους φιλοξενούμενους τους στους 14 πόντους, κατά την τρίτη περίοδο (το 44-44 του ημιχρόνου έγινε 70-58 στο 30') και διευκόλυνε το βράδυ.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Στρέλνιεκς (126π.), ο Τόμπσον είχε 15π. και 5 ασίστ, ο Ουαναμέικερ 14 π. και 6 ασίστ και ο ΕμΜπάκβε 13π. και 9 ριμπ. Για τους Βαυαρούς, ο Μπράιαντ σταμάτησε στους 20π. (σκόραρε ΚΑΙ τρίποντο), 12 συμπλήρωσε ο Μπενζίνγκ και 11 ο Τεέντοβιτς. Ο Σαβάνοβιτς έδωσε 7π. και 6 ασίστ. Το επόμενο ματς είναι την Τετάρτη (17/6).