ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ

Έμαθε από τα λάθη της η Μακάμπι

Με την επιστροφή της από την Αμερική, η Μακάμπι πήγε στη Νες Ζιόνα, εκεί όπου πέρυσι είχε χάσει, για να νικήσει 81-69.

Μεταξύ των τεσσάρων ηττών που είχε υποστεί πέρυσι η Μακάμπι, σε επτά αγωνιστικές στο Ισραήλ, ήταν και αυτή από την Νες Ζιόνα. Εκεί δηλαδή, όπου εμφανίστηκε σήμερα (12/10), για να νικήσει 81-69.

Ο Γκούντες δεν είχε στο ρόστερ τον Άλεξ Τάιους (είναι τιμωρημένος για την αποστασία του από την εθνική, το καλοκαίρι) και τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη, με τον Λάντεσμπεργκ να ηγείται του 6-0 με το οποίο μπήκε στο ματς η "ομάδα του λαού", πριν φτάσει στο 15-5 και στο 24-17 του 10'. Οι γηπεδούχοι πήραν τα πάντα από τον Σόλομον και από τον Κρεγκ Σμιθ, όπως μείωναν 39-31 στο ημίχρονο. Η ιστορία τελείωσε στην τρίτη περίοδο, μέσω του 9-0 που εξέλιξε το σκορ σε 48-33, στο 22.30. Ο Μαρκίς Χάινς υπέγραψε το 68-45 του 30', με το 81-60 στα μέσα της τελευταίας περιόδου να είναι ενδεικτικό της άρνησης των πρωταθλητών Ευρώπης να ρίξουν ρυθμούς, έως το 81-69 του φινάλε. Ο Ράνταλ είχε 19π., ο Σμιθ 17, ο Πάργκο 14, ο Πνίνι 9, ο Χέινς 7, ο Κοέν 6, ο Λάντσμπεργκ είχε 4, ο Μάριτς 3 και ο Αλτίτ 2. Για τους γηπεδούχους, ο Κρεγκ Σμιθ σταμάτησε στους 19π., ενώ είχε και 6 ριμπ.