Το δώρο του Ζούρου...

Η Ζαλγκίρις του Ηλία Ζούρου σημείωσε την πρώτη της νίκη στο top-16, καθώς επικράτησε με 85-84 (69-69κ.α.) της Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ στην παράταση και έκανε το καλύτερο... δώρο στον Ολυμπιακό (video).

Η Ζαλγκίρις έκανε τελικά το... χατήρι στον Ολυμπιακό, ο οποίος ήλπιζε ότι η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ θα είχε βαθμολογική απώλεια. Οι Λιθουανοί επικράτησαν σε ένα ματς θρίλερ των Τούρκων με 85-84.

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο τέλος να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Ηλία Ζούρου έχασαν την ευκαιρία να πάρουν στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης της νίκη, όταν ο Γιανκούνας αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο. Και πάλι, πάντως η Ζαλγκίρις του Ηλία Ζούρου κατάφερε να κάνει τη ζημιά στη Φενέρ.

Για τους νικητές ο Πόσιους σημείωσε 13 πόντους, ενώ ο Κλιμαβίτσιους σημείωσε 9 με τρία τρίποντα. Από την Φενέρ, οι Ονάν και Πρέλτζιτζ πέτυχαν 23 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 15-11, 30-31, 49-49, 69-69κ.α., 85-84παρ.

Ζαλγκίρις (Ζούρος): Μπράουν 6, Κάπιν, Πόσιους 13(2), Καλνιέτις 7, Ντελινικάιτις 13(1), Κλιμαβίτσιους 9(3), Γιανκούνας 5, Κουζμίνσκις 2, Μαριάνοβιτς 5, Ουάτσον 4, Κόλινς 9(1), Πλαστέντ 12.

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Σπάχια): Ονάν 23(4), Λαβρίνοβιτς 8, Γιασικεβίτσιους 2, Πεκέρ 4, Σαβάς 10, Κίνσεϊ 8, Τόμας 3(1), Μέι 7, Πρέλτζιτζ 19(2).