ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

Πανελλήνιος - Μαρούσι 85-72

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πανελλήνιος, ο οποίος επικράτησε του Αμαρουσίου στη Λαμία με 85-72.

Ο Πανελλήνιος διατηρούσε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το προβάδισμα στο σκορ και τελικά κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον σύλλογο των βορείων προαστίων με 85-72.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μικρό ξέσπασμα και συντήρησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος του ματς.

Για τους "ολυμπιονίκες" ο Σμιθ σταμάτησε στους 20 πόντους και ο Φράνσις στους 18, ενώ για το Μαρούσι ο Κογιαντίνοβιτς σημείωσε 12 πόντους.

Ο Πανελλήνιος ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, πίεσε σε ολόκληρο το γήπεδο τον σύλλογο των βορείων προαστίων και πήρε από τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να μειώσουν, όμως οι "ολυμπιονίκες" έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 22-17.

Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά... Ο Πανελλήνιος διατηρούσε το προβάδισμα και το Μαρούσι βρισκόταν σταθερά από πίσω του.

Με αυτόν τον τρόπο ύστερα από ένα τρίποντο του Κράμπενχοφτ και κάποιες διαμαρτυρίες του κόουτς του Αμαρουσίου, Βαγγέλη Αλεξανδρή οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με +5 για τους γηπεδούχους (42-37).

Καταιγισμός...

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, την στιγμή που το Μαρούσι δεν έδειχνε ικανό να αντιδράσει και να περάσει μπροστά στο σκορ. Ο Σμιθ βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση, ενώ η αμυντική λειτουργία της ομάδας ήταν εξαιρετική.

Με αυτόν τον τρόπο οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με +11 πόντους (66-55).

Στην τέταρτη περίοδο, ο Πανελλήνιος διατήρησε το προβάδισμα που είχε "χτίσει" στα προηγούμενα τριάντα λεπτά (77-68) και έφτασε τελικά σε μία πολύ σημαντική νίκη απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο με 85-72.

Δεκάλεπτα: 22-17, 42-37, 66-55, 85-72.

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 9(1), Παπαμακάριος 13(2), Μπέιλι 13(2), Κράμπενχοφτ 5(1), Σμιθ 20(1), Σκλάβος 7(1), Σκεπάνοβιτς, Φράνσις 18.

Μαρούσι (Αλεξανδρής): Σάμπτερ 4, Νοέας 5, Μπάγκαριτς 17, Ακεψεμαϊδης 3, Χουέρτας 7(1), Χαριτόπουλος 8(2), Γκαγκαλούδης 8(1), Κλεμέντ 8, Κογιαντίνοβιτς 12, Σιαμανδούρας.